Amerika Birleşik Devletleri’nin Resmi Dili Nedir?

featured
Close-up of American and German flags

ABD’de Hangi Diller Konuşulur?

ABD, dünyadaki dilsel olarak farklı ülkelerden biridir. Tarihsel olarak, ülkede yaygın olarak kullanılan dil İngilizce olmasına rağmen 500’den fazla dil konuşulmaktadır.

İkinci En Popüler Dil: İspanyolca

İspanyolca, ABD’de en popüler ikinci dil olarak önemli bir yere sahiptir. Hatta, New Mexico eyalet hükümeti hizmet ve belgeler sunmak için ispanyolca kullanıyor.

Yerli Diller

ABD’de ayrıca yerli diller de konuşulmaktadır. Amerikan İşaret Dili, yaklaşık 500.000 kişi tarafından kullanılmaktadır. Ülkede konuşulan ilk beş dil ise İngilizce, İspanyolca, Çince, Tagalogca ve Vietnamcadır.

ABD’nin Resmi Dili Var mı?

ABD’de birçok dilin konuşulmasına rağmen, ülkenin resmi bir dili bulunmamaktadır. İngilizce, ABD’de yalnızca fiili bir ana dildir.

Resmi Dil Durumu

ABD’nin federal düzeyde resmi veya ulusal bir dili bulunmamaktadır. Ancak 32 eyalet, İngilizce’yi resmi dil olarak kabul etmiştir. Öte yandan Hawaii, İngilizce ve Hawaii dillerini resmi dil olarak belirlemiştir. Alaska ise İngilizce’ye ek olarak 20 yerli dili resmi dil olarak tanımaktadır.

İngilizce Yasağı ve Özel Belge Gerekliliği

ABD’de mevzuat, yönetmelikler ve mahkeme kararları için tek dil olarak İngilizce kullanılmaktadır. Ancak bazı belgelerin, çok sayıda İngilizce konuşmayan alanlarda birden fazla dilde basılması gerekmektedir. İngilizce, iki dilli kurumlarda bile her düzeyde bir konu olarak öğretilmektedir.

ABD’nin Resmi Dil Olmamasının Nedeni

ABD Anayasası, ülkenin resmi bir dile sahip olmamasının bir nedenini sağlamamaktadır. Bununla birlikte, ülkenin çeşitliliği ve farklı dilleri konuşan büyük nüfusa sahip olması, resmi bir dili ilan etmenin ve dil çeşitliliğini göz ardı etmenin pratik olmadığını göstermektedir.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Amerika Birleşik Devletleri’nin Resmi Dili Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir