Alaska’nın Başkenti Neresidir?

featured

Alaska’nın Başkenti: Juneau

Alaska’nın Coğrafyası ve Nüfusu

Alaska, Kanada’nın batısında ve Kuzey Amerika’nın en kuzeyinde konumlanmıştır. Devlet, ABD’nin elli eyaleti arasında en büyük olanıdır ve aynı zamanda dünyanın ulusal bölümleri arasında en büyük 7. alt ulusal bölümüdür. Ayrıca Alaska, ABD’deki en ince nüfus yoğunluğuna sahip eyalet olarak bilinmektedir. Geniş coğrafi alanı ve düşük nüfusu, ekonomik olarak balık yetiştiriciliği, doğal gaz faaliyetleri ve petrol sömürüsü gibi unsurlara dayalıdır. Bu durum aynı zamanda eyaletin gelişmiş askeri üsleri sayesinde askeri ihtiyaçları da karşıladığı anlamına gelmektedir.

Juneau: Alaska’nın Başkenti

Alaska’nın başkenti olan Juneau, adını bir altın arayıcısından almıştır. Şehir, 1906 yılında Alaska’nın başkenti olarak belirlenmiş ve üssünü Sitka’dan kaydırmıştır. Juneau’nun coğrafi olarak büyük bir belediyesi, Douglas ve Juneau İlçeleri’nin birleşmesi sonucu oluşmuştur. Juneau’nun diğer başkentlerden ayıran bir özellik ise, Alaska’nın geri kalanına karayolu bağlantısının olmamasıdır. Diğer bölgelere ulaşımın ana yolu, feribotlarla gerçekleşmektedir.

Juneau’nun Demografisi

Juneau’nun nüfusu genellikle gençtir ve çoğunluğu 18 ila 35 yaş aralığındadır. Şehirde yaşlı nüfus azınlık olsa da, genel olarak tüm nüfusun yaş ortalaması 35 yaşındadır. Kişi başına düşen ortalama gelir ise 26.719 $’dır.

Juneau Ekonomisi

Juneau’nun ekonomisi, hükümetin idari ofislerine ev sahipliği yapmasının yanı sıra turizme de oldukça bağımlıdır. Ayrıca başkent, balıkçılık endüstrisinin sermaye için önemli bir ekonomik faktör olduğu bir bölgedir. Balık ve balık ürünleri ihraç edilerek, şehir ekonomisine ve genel olarak Alaska’ya katkıda bulunmaktadır.

Juneau Yönetimi

Juneau’nun yönetimi, belediye başkanı tarafından yürütülmekte ve hükümetin hizmetlerinin genel amacı ve amaçları ile uyum içinde olmasını sağlamak için diğer seçilmiş yetkililerle işbirliği yapmaktadır. Şehrin siyasi durumu ise Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında bölünmüş durumdadır.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Alaska’nın Başkenti Neresidir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com