takip et takip et
Manşet

5 Temmuz 2020 - 20:39:08

Akıncı HES’in Açılışı Gerçekleştirildi

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in Video Konferansla katildigi Hidroelektrik Üretim Tesislerinin Toplu Açilis Töreni’nde Akinci HES’in açilisi Bakan Fatih Dönmez, Vali Sn. Dr. Ozan Balci Ak Parti Tokat Milletvekili Av. Yusuf Beyazit ve il protokolümüzün katilimi ile gerçeklestirildi. Gerçeklestirilen açilis programina Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakani Fatih Sönmez, Vali Dr. Ozan Balci, Belediye Baskani Eyüp Eroglu, […]

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in Video Konferansla katildigi Hidroelektrik Üretim Tesislerinin Toplu Açilis Töreni’nde Akinci HES’in açilisi Bakan Fatih Dönmez, Vali Sn. Dr. Ozan Balci Ak Parti Tokat Milletvekili Av. Yusuf Beyazit ve il protokolümüzün katilimi ile gerçeklestirildi.

Gerçeklestirilen açilis programina Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakani Fatih Sönmez, Vali Dr. Ozan Balci, Belediye Baskani Eyüp Eroglu, Tokat Milletvekili Yusuf Beyazit, Niksar Kaymakami Ilhami Dogan, Niksar Belediye Baskani Özdilek Özcen, Aydem Enerji Yönetim Kurulu Baskani Ceyhan Saldanli ile davetliler katildi.

Cumhuriyet tarihinin en büyük HES açilisi ile beraber, 231 bin hanenin elektrik ihtiyacini  karsilayacak olan Akinci HES’in açilisinda konusan Cumhurbaskani  Sayin Recep Tayyip Erdogan konusmasinin basinda  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani Fatih Dönmez’e Türkiye’nin kurulu gücünü sordu. Bakan Dönmez, Türkiye’nin 2002 sonu itibariyla tüm kurulu gücünün 31 bin megavat oldugunu, su anda 91 bin megavati astigi kaydetti. Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, bunun üzerine, “Bunun, özellikle milletim tarafindan bilinmesi çok büyük önem arz ediyor. 31 bin megavattan 91 bin megavata 18 yilda hamdolsun kurulu gücümüzü yükselttik.” diye konustu. Cumhurbaskanimiz  Sayin Recep Tayyip Erdogan, açilisi yapilan hidroelektrik santrallerinin hayirli olmasini diledi, yapimlarinda emegi geçen kurumlari, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanligini, mühendisleri, isçileri ve yüklenici firmalari tebrik etti.

“Türkiye’nin enerjisine enerji katacagina inandigi santrallerin, kalkinmanin, gelismenin ve büyümenin de “Bunlar, bizler için medeni olmanin adeta siçrama tahtalaridir” diyerek sözlerine baslayan Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan “Salgin döneminde saglik hizmetleri yaninda hemen her alandaki yatirimlarini devam ettiren Türkiye, böylece 2023 hedeflerine ulasmaktaki kararliligini ortaya koymustur. Enerjisi olmayan bir ülkenin medeni olmaktan bahsetmesi mümkün degildir, kalkinmadan bahsetmesi mümkün degildir, sanayilesmeden bahsetmesi mümkün degildir. Tüm dünyanin kendi içine kapandigi bir dönemde, yatirimi, üretimi, istihdami destekleyerek sergiledigimiz olumlu yöndeki ayrisma ile salgina teslim olmadigimizi gösterdik.” diye konustu.

“Kimlerin zafiyeti oldugunu önce mülteci krizinde ardindan salgin döneminde gördük”

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, dün Istanbul’da bir hastanenin ve Gelir Idaresi Baskanliginin hizmet binalarinin, önceki gün Konya Ovasi Projesi’nin 1-2-3 numarali sulamalarinin açilislarinin yapildigini, önceki haftalarda Ergene Havzasi Tüneli’nin, Kars Baraji’nin, Ilisu Baraji’nin, çesitli hastanelerin, Istanbul Havalimani’nin üçüncü pistinin ve diger tesislerin hizmete girme törenlerinin yapildigini hatirlatarak, konusmasini söyle sürdürdü

“Önümüzde yapimini tamamladigimiz eserlerle ilgili oldukça yogun bir açilis programi var. Türkiye’nin her zaman ama özellikle de su içinden geçtigimiz kritik dönemde en büyük ihtiyacinin iste bu eser siyaseti, hizmet siyaseti, insa siyaseti olduguna inaniyoruz. Bunun için tüm bakanliklarimizdan, tüm kurumlarimizdan, özel sektörümüz dahil tüm kuruluslarimizdan gündemlerindeki yatirim ve üretim programlarini hizlandirmalarini istedik. Hamdolsun bu çagrimiz karsiliksiz kalmadi. Bakanliklarimizin çalismalarini zaten yakindan takip ediyoruz. Özel sektörümüz de sadece organize sanayi bölgelerinde son 6 ayda 10 milyar liralik yatirimla 583 yeni fabrikayi tamamlayarak üretime geçirdi. Verilen yeni tesvik belgeleriyle 129 bin istihdami öngören yatirimlarin önü açildi. Diger verilerin yani sira sanayide kullanilan elektrik tüketiminin yükselmeye baslamasi üretim çarklarinin hizlandigina isaret ediyor. Ihracatçilarimizin dünyanin dört bir yaniyla yogun bir görüsme yaptigini görüyoruz.”

Türkiye’nin hedefledigi seviyeye ulasabilmesi için Türkiye’yle birlikte dünyanin geri kalaninda da normallesme sürecinin belli bir seviyeye gelmesi gerektigine isaret eden Cumhurbaskanimiz  Sayin Recep Tayyip Erdogan, sunlari söyledi:

“Avrupa Birligi’nin seffaflik sorunu olan ülkeleri Türkiye’nin önüne koyarak uyguladigi çifte standardin gerisindeki niyet açikça ortadadir. Türkiye olarak bugüne kadar mücadelesiz hiçbir kazanim elde etmedik. Anlasilan o ki bu süreçte de zaten hakkimiz olan hususlari mücadele ederek, adeta söke söke alacagiz. Esasen bu sekilde mücadeleyle mesafe katetmek ülkemizi kamu kuruluslari ve özel sektörüyle krizlere karsi daha güçlü, daha bagisik, daha esnek hale getiriyor. Biz, sagliktan ekonomiye, diplomasiden güvenlige kadar her konuda kendimize güveniyoruz. Bu konuda kimlerin zafiyeti oldugunu önce mülteci krizinde ardindan salgin döneminde hep birlikte gördük. Gücümüzün hakliligimizindan geldigini, sonunda mutlaka basariya ulasacagimiza inaniyoruz. Bugünkü açilislarimiza da iste bu yolda atilmis önemli bir adim olarak degerlendiriyorum.”

‘Milletimizi Hak Ettigi Seviyeye Çikartacagiz’

Son 18 yilda özellikle Türkiye’ye kazandirilan eserler ve hizmetlerle iki önemli hedefi birlikte gerçeklestirdiklerini anlatan Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, “Öncelikle geçmis 79 yilin eksiklerini tamamladik. Egitimde okul sayimizi 87 bine, ögretmen sayimizi 965 bine çikartarak 132 yeni üniversite kurmak suretiyle yüksekögrenimi yayginlastirarak firsat esitligi sagladik. Saglikta insa ettigimiz ve ambulansindan cihazina kadar en modern sekilde donattigimiz her seviyedeki 8 bin 500 saglik kurumumuz, tüm dünyanin gipta ile baktigi genel saglik sigortamiz, yeni istihdam ettigimiz 723 bin saglik personelimiz ile tarihi bir reformu hayata geçirdik. Ulasimda insa ettigimiz 21 bin kilometre yeni bölünmüs yol, 1400 kilometre yeni otoyol, 473 kilometre yeni tünel, yakinda uzunlugu 2 bin kilometreyi bulacak yüksek hizli tren hatti, hizmete açtigimiz 30 yeni havalimani ile sadece mesafeleri kisaltmakla kalmadik, gönülleri de birbirine yakinlastirdik.” diye konustu.

Cumhurbaskanimiz  Sayin Recep Tayyip Erdogan, 18 Yilda Hayata Geçirilen Projeler Hakkinda Sunlari Kaydetti:

“Sanayide KOBI’leri ve organize sanayi bölgelerini destekleyerek, yüksek teknolojiye bagli üretimi tesvik ederek, kendi ihtiyacimizi karsilamanin ötesinde ihracatimizin gücünü artirdik. Savunma sanayisinde mevcut 62 savunma sanayisi projesinin üzerine bütçesi 60 milyar dolari bulan 700 proje daha ekleyerek kendi kendimize yeterlilik oranimizi yüzde 20’lerden yüzde 70’ler seviyesine çikardik. TOKI vasitasiyla vatandaslarimizin hesapli, hizli ve güvenilir sekilde ev sahibi olmasina öncülük ederken, millet bahçeleri ve millet kiraathaneleriyle sehirlerimizdeki hayat kalitesini yükselttik. Su an itibariyla bakiniz bu yil 120 bin TOKI konutu hizla hayata geçirmenin gayreti içerisinde.

Otomobilde ayni sekilde su an yogun otomobil satisi var. Tarimda kapsamli destekleme ödemeleriyle çiftçimizin alin terinin karsiligini almasini saglarken bu sektördeki üretim ve ihracatimizin degerini yaklasik 5 kat artirdik. Her alanda hamdolsun benzer basari tablolariyla karsi karsiyayiz. Bütün bunlar cumhuriyet tarihinin tamaminda yapilanlarin katbekat üzerinde yatirimlari eserleri hizmetleri ifade ediyor. Ayni zamanda bu çalismalar, ülkemizin gelecek yarim asirda yapacagi atilimlarin da altyapisidir. Bir baska ifadeyle evlatlarimiz, 2053, 2071 vizyonlarini iste bu temel üzerinde insa edecekler, yükselteceklerdir. Sayet biz 2002’de böyle bir Türkiye devralmis olsaydik bugün nerede bulunabilecegimizi tahayyül dahi edemiyoruz. Insallah bizim bugüne kadar yaptiklarimiz, bundan sonra yapacaklarimiz ve bizden sonra ülkenin yönetimini devredecegimiz evlatlarimizin gayretleriyle milletimizi hak ettigi seviyeye çikartacaktir.”

“Dogu Akdeniz’de kurulmaya çalisilan oyun ve tuzaklari yerle bir ettik”

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, büyük mücadeleler ve çabalar sonucunda saglanan güven ortaminin enerji yatirimlarina da olumlu yönde yansidigini belirterek, su degerlendirmelerde bulundu:

“Öncelikle yerli ve uluslararasi yatirimcinin Türkiye’nin gelecegine, enerjisine ve hukukuna güvenmesini sagladik. Bu sayede son 18 yilda kamu ve özel sektör eliyle enerjiye 100 milyar dolarin üzerinde yatirim yapilmasini temin etik. Sivilastirilmis gaz, yüzer depolama ve yeniden gazlastirma terminali yaninda yer alti dogalgaz depolama tesisleriyle arz istikrari olusturduk. Bölgemizin ilk ve tek dogalgaz satis piyasasini devreye aldik. Dogalgazi 81 ilimizin tamamina götürdük. TANAP ve TürkAkim gibi uluslararasi boru hatlariyla Türkiye’nin enerjide merkez ülke rolünü pekistirdik.”

Denizlerde Fatih ve Yavuz sondaj gemileriyle sondaj faaliyetlerine baslandigini animsatan Erdogan, “Türkiye’ye özellikle ülkemize karsi Dogu Akdeniz’de kurulmaya çalisilan oyunlari ve tuzaklari yerle bir ettik. Dogu Akdeniz’in ardindan Karadeniz’de de arama ve sondaj çalismalari için harekete geçtik. Uluslararasi hukuktan kaynakli haklarimizdan taviz vermeden bu çalismalari sürdürecegiz. Akkuyu Nükleer Güç Santralimizin ilk reaktörünü insallah, 2023’te devreye aliyoruz. Bu projeyle hem elektrik üretimimizi çesitlendirmis hem de enerji portföyümüzün daha dengeli bir yapiya kavusmasini saglamis olacagiz.” dedi.

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, madenlerin gün yüzüne çikarilmasi için yogun çalismalar içinde olduklarina dikkati çekerek, kömür üretiminde cumhuriyet tarihinin rekorunu kirarak, 101,5 milyon tona kadar ulasildigi bilgisini verdi.

Bor cevheri basta olmak üzere diger madenlerde de islenmis ürün dönemini baslattiklarini ifade eden Cumhurbaskani Erdogan, konusmasini söyle sürdürdü:

“Daha önce teknoloji yetersizligi nedeniyle yurt disina ham madde olarak sattigimiz madenlerimizi artik burada kendi teknolojimiz, kendi insan kaynagimizla isleyerek ihraç edecegiz. Böylece madenlerimizin degeri yerine göre 1’e 8’e, 1’e 24’e, bu kadar artan oranlarda insallah deger kazandiracagiz. Enerji yatirimlarimizdan en büyük payi yenilenebilir enerji sektörümüz aldi. Iste bugün attigimiz adimlarda yenilenebilir enerjiyi görüyoruz. Yenilenebilir enerjide dünyanin sayili ülkeleri arasindayiz. Yenilenebilir enerji kurulu gücünde dünyada 13’üncü, Avrupa’da 6’nci sirada yer aliyoruz. Hidroelektrikte dünyada 9’uncu Avrupa’da 2’nci, rüzgarda dünyada 12’nci, Avrupa’da 7’nci, güneste dünyada 14’üncü ve Avrupa’da 7’nci, jeotermalde ise dünyada 4’üncü ve Avrupa’da birinci siradayiz.

Tabii amaci üzüm yemek degil, bagciyi dövmek olanlara bunlari anlatmak mümkün degildir. Çevrecilik ve benzeri kisveler altinda koparilan yaygaralarin amaci bu yatirimlari sekteye ugratarak Türkiye’yi enerjide disa bagimliliga mahkum etmektir. Ülkemizin cebinden her yil disariya giden 40-50 milyar dolardan nemalanan firsatçilarin bu yaygaralarini dikkate almadik, almayacagiz. Çünkü yerli ve yenilenebilir enerjideki her bir puanlik artis cari açigimizin kapanmasina 100 milyon dolarlik katki sagliyor. Yenilenebilir enerjide yerli AR-GE ve yerli teknolojinin gelismesi için baslattigimiz YE-KA modelinde önemli bir asamaya geldik. Türkiye’nin ilk yerli entegre günes paneli fabrikasinin açilisini agustos ayinda gerçeklestirecegiz. Yillik, 500 megavatlik günes paneli üretecek fabrikamiz, 1400 kisiyi de istihdam edecek.”

“Saglam adimlarimiza bir yenisini daha ekliyoruz”

Son 18 yilda devreye alinan 68 bin megavat kapasitenin yüzde 55,4’ünün yerli ve yüzde 49,3’ünün de yenilenebilir kaynaklardan olustugunu söyleyen Erdogan, bu yatirimlarin karsiligi olarak 2019 yilinda elektrik üretiminin yüzde 62’sinin yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretildigini kaydetti.

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, söyle konustu:

“Geçtigimiz yil yenilenebilir kaynaklara dayali elektrik enerjisi üretiminde Avrupa’da ikinci sirada yer aldik. 2020 yilinin ilk 5 ayinda yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimimizi yüzde 66’ya yükselttik. Bugün toplam 1.439 megavat gücündeki 52 hidroelektrik santralimizin resmi açilisini gerçeklestirerek, dikkat edin 52 hidroelektrik santralinden bahsediyorum, bunlarin açilisini gerçeklestirirken bu alandaki saglam adimlarimiza bir yenisini daha ekliyoruz. Bu kirli enerji degil, temiz enerji ve bu temiz enerji ile benim halkim rahatsiz olmayacak.”

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, Türkiye’nin büyürken ve gelisirken enerji üretiminin daha da artacagini anlatti.

“Bu fabrika sadece Türkiye’nin degil, bölgenin de ihtiyacini karsilayacak, özellikle böyle güçlü bir kapasitede üretim yapacak.” diyen Erdogan, Türkiye’nin son 18 yilda elektrikte ortalama yüzde 5 talep artisiyla OECD ülkeleri arasinda ikinci sirada yer aldigini vurguladi.

Erdogan, “Bu artisin yerli ve yenilenebilir kaynaklar öncelikli sekilde karsilanmasi için son 18 yilda yillik ortalama yüzde 6,1’lik kurulu güç artisiyla OECD ülkeleri arasinda ilk sirada yer aldik.” dedi.

“Suyun gücünü enerjiye dönüstürecegiz”

Yatirim tutari 11,3 milyar lira olan bu tesislerle suyun gücünü enerjiye dönüstüreceklerini belirten Erdogan, son 18 yilda 16 bin 554 megavatlik hidroelektrik santralin kurulu gücünü devreye aldiklarini söyleyerek, konusmasina söyle devam etti:

“Böylece ayni dönemde sadece sudan ürettigimiz elektrikle 17 milyar dolarlik dogal gaz ithalatinin önüne geçtik. Önümüzdeki haftalarda diger yenilenebilir ve termik santrallerinin de açilislarini gerçeklestirecegiz. Milletimiz adina hayata geçirdigimiz bu tür yatirimlar gelecek nesillere birakacagimiz en büyük miraslari olacak.”

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, konusmasinin sonunda açilisi yapilan hidroelektrik santrallerinin hayirli olmasini dileyerek, emegi geçenleri tebrik etti.

Ilimize canli yayinla baglanan Erdogan, kurdele kesimi için talimat verdikten sonra sözlerini, “Enerji üretimine basladi, hayirli olsun.” diyerek sonlandirdi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakani Fatih Sönmez ise konusmasinda sunlara degindi ;

Sayin Cumhurbaskanim, Kiymetli Misafirler ,

Son 18 yilda gerçeklestirdigimiz atilimlar ile, enerjide dünyada esine az rastlanir bir basari hikayesi ortaya koyduk. 2002’de sadece 31 bin megawat düzeyinde olan kurulu gücümüzün bugün 91 bin megawatin üzerine çikardik. Enerjimizi ve gücümüzü neredeyse üçe katladik. Her yil ortalama % 6’ nin üzerinde kurulu güç artisi ile OECD ülkeleri arasinda ilk sirada yer aldik. Bir baska deyisle; OECD’nin en enerjik ülkesi gücünü en fazla katlayan üyesiyiz. Bu büyük artisin en önemli bölümünü ise yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarimiz olusturuyor. Günesten rüzgara, jeotermale kadar enerjimizi her geçen gün daha fazla yeniliyoruz. Elektrik üretiminde yenilenebilir kaynaklarin payi 2002 yilinda % 26.3 iken Haziran 2020 itibariyle % 50 ‘yi asti. Milli enerji ve maden politikamizi ilan ettigimiz 2017 den bu yana yenilenebilir enerji kapasite artisinda Avrupa’da 3. Siraya yükseldik.

Yerli ve yenilenebilir enerjiye yaptigimiz yogun yatirimlarin karsiligini yeni rekorlarla aliyoruz. 2020’nin ilk yarisinda elektrigimizin % 65’ini yerli ve yenilenebilir kaynaklarla elde ettik. Nisan ayinda bu kaynaklarin payini % 80’e yükselterek aylik bazda önemli bir rekora imza attik. 24 Mayis’ta ise %90 lik yerli ve yenilenebilir orani ile günlük bazda baska bir basariya daha imza attik.

Sayin Cumhurbaskanim ;  Güçlü siyasi irademiz Milletimizin inanci ve destegi ile bagimsiz enerji güçlü Türkiye  idealimizi gerçege dönüstürecek yatirimlarimizi devreye aliyoruz. 2002’de 11 bin MW olan hidrolik kurulu gücümüz, Mayis 2020 sonu itibariyla 29 bin MW’i asti. Hidroelektrik kurulu güç açisindan Avrupa’da ikinci siradayiz. Adim adim orada liderlige dogru ilerliyoruz. Bu rakamlar zatialinizinde dedigi gibi “Su akar Türk Yapar” sözünün vücut bulmus halidir. Cuma günü ilan ettigimiz  Mini YEKA yarismalarimizi Ekim ayinda gerçeklestirecegiz insallah. 1000 megawat gücündeki Mini Yekalarla yerli ve yenilenebilir enerjide yeni sayfa açmayi planliyoruz.

Türkiye’nin Ilk Entegre Günes Paneli Fabrikasini Ankara’da Devreye Alacagiz

36 ilimiz için günes enerjisine dayali 10,15,20 megawat arasinda degisen 74 yarisma düzenleyecegiz. Böylece Ülkemizin dört bir yanindaki küçük ve orta ölçekli daha fazla yatirimcinin yenilenebilir enerjiye dahil olmasini saglamis olacagiz. Insallah önümüzdeki Agustos ayinda da zatialileriniz katilimi ile Türkiye’nin ilk entegre günes paneli fabrikasini Ankara’da devreye alacagiz. Kendi kaynaklarimizi kendi teknolojimiz ve kendi insan kaynagimizla en iyi sekilde degerlendirmeye devam edecegiz.

Sayin Cumhurbaskanim ; vizyoner liderliginiz, Türkiye’nin tarihinden, medeniyet degerlerinden aldigimiz güçle Milletimizin inanci bizi 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimize tasiyacak.

Sayin Cumhurbaskanim;  birazdan talimatlarinizla devreye alacagimiz Akinci HES 99 Megawat’lik toplam kurulu güce sahip. Yillik üretecegi 448 milyon kilowatsaatlik elektrikle 231 bin hanenin elektrik ihtiyacini karsilayacak. Yillik 23 bin tonun üzerinde karbondioksit salinimini engelleyerek dogaya 436 bin agacin  saldigi temiz havaya esdeger bir katkida bulunacak. Santralimizin insasinda büyük çogunlugun bölgemizden olmak üzere 600 isçimiz istihdam edildi. Santrallerimiz bölgenin sosyal ve ekonomik hayatini canlanmasina önemli katkilar sundu.

Sözlerime burada son verirken bu büyük projelerin hayata geçmesinde öncülük eden Sayin Cumhurbaskanimiza, Aynen Yenilebilir Enerji Üretim Sirketine, Barajin ete kemige bürünmesini saglayan mühendis ve isçi kardeslerimize Milletimiz adina sükranlarimiz sunuyorum.

Santrallerimiz Ülkemize ve Milletimize hayirli ugurlu olsun.

Açilis programlarinin ardinin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakani Fatih Sönmez Akinci HES’i gezerek ilimizden ayrildi…


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR