Aden Körfezi Nerede, Haritası, Ülkeleri

featured

Aden Körfezi Nedir?

Aden Körfezi, Afrika ile Arabistan yarım adasında kalan ve diğer adı Yemen Denizi olan bir körfezdir. Bu körfez, Yemen, Cibuti ve Somali gibi ülkelerle çevrilidir. Aynı zamanda Hint Okyanusu ve Kızıldeniz’i birbirine bağlar. Körfez, zengin bir deniz hayatına sahip olup, aynı zamanda korsanlarla da anılmaktadır.

Aden Körfezi Coğrafyası ve Özellikleri

Aden Körfezi
Aden Körfezi

Aden Körfezi, Kızıldeniz’i Bab el Mandeb Boğazı üzerinden Arap Denizi’ne bağlayan bir coğrafi konuma sahiptir. Ayrıca, bu körfez, Erythraean Denizi’nin bir parçası olup, Uzak Doğu ile Avrupa’yı birbirine bağlayan kritik bir petrol nakliye rotasına da ev sahipliği yapmaktadır. Aden Körfezi, ayrıca Kızıldeniz ile Akdeniz’i birbirine bağlayan Süveyş Kanalı’nın da kritik bir parçasıdır.

Aden Körfezi’nin Sınırları ve Çevresi

Aden Körfezi Nerede, Haritası, Ülkeleri
Aden Körfezi Nerede, Haritası, Ülkeleri

Aden Körfezi, Arap Yarımadası’nın kuzeyi ve Afrika Boynuzu’nun güneyinde konumlanmıştır. Somali, Sokotra Adaları, Yemen, Arap Denizi ve Cibuti gibi bölgelerle sınırlanmıştır. Ayrıca, körfez, Güneyde Somali Denizi’ne Guardafui Kanalı ile, batıda ise Kızıldeniz’e Bab el Mandeb Boğazı ile bağlıdır. Aden Körfezi’nin yakınındaki önemli şehirler arasında Aden, Mukalla, Ahnwar, Balhaf, Berbera, Bosaso ve Cibuti bulunmaktadır.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Aden Körfezi Nerede, Haritası, Ülkeleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com