84 YIL ÖNCE GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ARAMIZDAN AYRILDI

featured

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi  Mustafa Kemal Atatürk, 84’ncü ölüm yıl dönümünde Tokat’ta düzenlenen törenle anıldı.
Tören Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı’nın önünde çelenk sunumu ile başladı. Valilik çelengini Vali Numan Hatipoğlu sundu. Saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu. Ardından İstiklal Marşı’nın okunması ve bayraklar yarıya indirildi.
10 Kasım Atatürk’ü Anma Törenleri 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı’nda düzenlenen programla devam etti.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Tokat Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Yusuf Dursun günün anlam ve önemine dair konuşma yaptı. 10 Kasım Atatürk’ü Anma töreninde Tokat Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından yapılan Atatürk tablolarından oluşan harmoni sergilendi. Daha sonra Mustafa Kemal’in ebediyete irtihal ettiği haberinin yayınladığı 11 Kasım 1938 tarihli temsili gazetemizansenleştirilerek gazeteci bir çocuk tarafından protokol üyelerine dağıtıldı.
Programda “SONSUZLUĞUN ADIDIR ATATÜRK” adlı oratoryo gösteresi kapsamında öğrenci ve öğretmenler şiirler ve şarkılar eşliğinde Atatürk’ün biyografisini sundu. Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirilmesi ile devam eden anma töreninde zeybek oyunu sergiledi.
Programın sonunda konuşan Vali Numan Hatipoğlu, programda emeği geçen Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencilerine teşekkür etti.
Türkiye Dünyanın Huzur ve Barış Adası
Programda Mustafa Kemal Atatürk’ün iki ayrı şahsiyetinin anlatıldığını belirten Vali Hatipoğlu, “Birincisi İstiklal Savaşı’nın büyük kahramanı, aynı zamanda büyük bir asker. İkincisi ise Cumhuriyetimizin kurucusu.  Artık bitmiş tükenmiş hasta adam bile denilemeyecek bir topluluk haline dönüşmüş olan bir coğrafyada, dünyanın bilmediği bir şey daha var. O da 2 bin 500 yıllık Türk devlet geleneğinin bir şekilde daima ortaya çıkması. Avrupa’nın bunu unuttuğunu görüyoruz. Afrika’da, Uzakdoğu’da, Hindistan’da, Güney Amerika’da ortaya çıkan bağımsızlık mücadelelerinin fitilini İstiklal mücadelemiz ateşlemiştir. Ardından onurlu bir şekilde masaya oturulup Avrupa’ya imzalatılan bir anlaşma var. Lozan Antlaşması. Lozan bir büyük zaferdir. ‘Ben kendi devletimi kendi irademle, kendi halkımla, kendi ilkelerimle kuracağım’ demektir. Bu antlaşma ile birlikte Avrupa eşit bir devlet olarak Türkiye’yi kabul etmiştir. İslam coğrafyasının tamamına bakıldığında Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir barış ve istikrar adası gibi parlamaktadır. İşte o dönemde yapılanlar, ortaya konulan o büyük mücadele, o devletlik daima devam etmiştir ve bugün Türkiye tüm dünyaya olduğu gibi özellikle İslam coğrafyasına da önderlik etmekte ve örnek teşkil etmektedir. Her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğini tüm dünyaya göstermektedir. Bizim bu coğrafyada alnı ak, başı dik bir şekilde dolaşmamız, Cumhuriye’in hepimizi eşit bireyler haline getirmiş olmasının büyük bir etkisidir. Cumhuriyetin artık yüzüncü yılı içerisindeyiz.
Yeni Bir Türkiye Yüzyılı Başlıyor
Yeni bir Türkiye yüzyılı başlıyor diyoruz. Gerçekten de başlıyor. Ben de buna adım gibi iman ediyorum. Önümüzdeki 100 yıl içerisinde Türkiye her geçen gün dünyaya çok daha fazlasıyla nizam verecek. Bu anlamda tekrar hem arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum hem de Büyük Önder Atatürk’ü, O’nun kahraman silah arkadaşlarını rahmetle, minnetle anıyorum” dedi.
Atatürk Kültür Sarayı’ndaki anma töreni fotoğraf çekimi ile son buldu.
Programa Vali Numan Hatipoğlu ve eşi Ayfer Hatipoğlu, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Çoban, 48. Piyade Eğitim Alay Komutanı Salih Çetintürk,TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, İl Jandarma Komutanı Bahri Bostancı, protokol mensupları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
84 YIL ÖNCE GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ARAMIZDAN AYRILDI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com