80 BİNİNCİ KOYUN DAĞITIM TÖRENİ PAZAR İLÇEMİZDE YAPILDI

featured

Vali Dr. Ozan Balcı, Milletvekili Mustafa Arslan ve protokolün katılımıyla Valiliğimiz koordinesinde başlatılan ve Türkiye’ye model olan “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi” kapsamında 80 bininci koyun sahibine teslim edildi.

Tokat Valiliği himayesinde başlatılan Tokat İl Tarım Müdürlüğümüzce hazırlanan ve Türkiye de ilk defa Tokat İlinde uygulanan “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi” başarıyla devam ediyor. Projenin 2019 yılı Haziran ayında Tokat Valisi Dr.Ozan BALCI’nın talimatıyla hazırlandığı 2020 yılı Nisan ayında Ziraat Bankası Sivas Bölge Başkanlığı İle Tokat Valiliği arasında imzalanan Protokol ile saha çalışmalarının başladığı gelinen noktada da Tokat İlinde 10 bini geçen müracaat alınarak, 894 çiftçiye 80.058 koyun teslim edilmiş bu kapsamda Ziraat Bankasından 117 Milyon TL. finans sağlanmıştır.
“Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi” ile ilimiz küçükbaş hayvan varlığını artırılması, işletme ölçek büyüklüğünün geliştirilmesi, dişi kuzu kesiminin engellenmesi, atıl işletmelerin canlandırılması amaçlanmıştır. Bu proje ilimizde 2020 yılında uygulamaya konulmuştur ve halen koyun dağıtımları devam etmektedir.
Projemiz sadece koyun dağıtımını kapsamamış atıl işletmelerin kapasite kullanımının artırılmasından hayvan tedariğine, pazarlama sorunundan yem tedariğine, hayvan sağlığına, hayvan ıslahına kadar tüm aşamaları tek tek düşünülerek tam bir bütün halinde yürütülmesi planlanmıştır. Bu sayede yerelden çıkarak ulusal anlamda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca kabul görmüş ve bakanlık kayıt sistemlerine işlenmiş tek proje olmuştur. Uyguladığımız projenin kabul görmesi ve diğer illerce de uygulanmak istemiş şu ana kadar 62 vilayet deki İl Müdürlüklerine proje uygulaması hakkında eğitim ve teknik destek verilmiştir. Şu ana kadar ilimizde 117.000.000 TL kaynak kullandırılmıştır. Tüm bu kompleks düşünülen uygulamalar ile projemiz her türlü taktiri hak eden bir proje olmuştur.
Bu gün de proje kapsamında küçükbaş hayvan alımı gerçekleştirilen 80.000 koyun dağıtım törenini Pazar İlçemiz Tatar köyünde gerçekleştiriyoruz. Tatar köyümüzde 6 yetiştiricimize 571 adet koyun için 900.000 TL , Pazar ilçemizde ise bugüne kadar 69 yetişticimize 6.710 koyun dağıtılmış ve 10.275.500 TL finans kullanımı sağlanmıştır.
Proje kapsamında İl Özel İdaresi desteği ile, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik elemanları tarafından ikizlik, etçi karakter, gelişim kabiliyeti verim yönü özelliklerine göre seçilmiş toplamda 310 sürümüzde ırk ıslahı faaliyeti için koç dağıtımlarını gerçekleştirdi. Koç dağıtımı ile yıllık en az 30.000 küçükbaş hayvanın yıllık ıslahı yapılacak ve bu uygulamanın sonucunda kuzu verimi, karkas ağırlık artışı, verim kabiliyeti yönünde gelişimler ile yıllık yaklaşık 6.000.000 TL gelir artışı sağlanacaktır.
Bu sene yine koyunculuğun önemli problemi olan mera ve yaylalarımız için koyun sulukları yaptırılmış ve dağıtımlarına başlanılmıştır. Bu kapsamda 440 Adet suluk alımı alımı yapılmış ve dağıtımları devam etmektedir.
Ayrıca ilk defa alım gerçekleştirlen sürülerde yem değişikliği mera değişikliği gibi sebeplerden dolayı oluşabilecek enterotoksemi hastalığına karşı dağıtımı yapılan koyunlar ve kuzularına yönelik bugüne kadar 675 işletmede 100.000 hayvanda aşı uygulaması gerçekleştirilmiştir. Enterotoksemi aşı uygulaması devam etmektedir.
100 bin hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. En kısa zamanda hedefimize ulaşacağız. 80.000 koyunun yetiştiricimize hayırlı olmasını dilerim.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
80 BİNİNCİ KOYUN DAĞITIM TÖRENİ PAZAR İLÇEMİZDE YAPILDI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com