5. Tokat Sempozyumu

featured

5. Tokat Sempozyumu

Vali Numan Hatipoğlu, 14-15-16 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 5.Tokat Sempozyumu açılış töreninin Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in katılımıyla yapılacağını söyledi.

5.Tokat Sempozyumu son hazırlık toplantısı Vali Numan Hatipoğlu başkanlığında Hıdırlık Sosyal Tesisleri’nde yapıldı.

14 Ekim 2022 Cuma günü Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi’nde Millî Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer’in katılımıyla başlayacak olan sempozyumda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ile çok sayıda akademisyen yer alacak.

Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Türk Tarih Kurumu ve Üsküdar Belediyesinin işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan sempozyumun kadim tarihi birikimi, verimli ovaları ve beşerî zenginliğiyle ülkemizin müstesna şehirlerinden biri olan Tokat’ın; zengin tarihi mirasını tespit ederek günümüze taşımak, günümüzdeki meselelerini ele almak, geleceğine yönelik tasavvurlarda bulunmak ve hayata geçirmek için çeşitli çalışmalar yapmak, entelektüel bir faaliyet olmanın ötesinde bugünü yaşanılır kılmak ve geleceği tasarlamak açısından önemli olduğu belirtildi.
Alanında uzman iki yüzün üzerinde bilim insanının çalışmalarıyla katkı sunacağı ve üç gün sürecek sempozyumun bildirileri, editöryal çalışmanın ardından kitaplaştırılacaktır.

Tokat, tarihimizde derin izler bırakan ve günümüz medeniyetinin oluşumunda etkili birçok ismin doğduğu ya da yaşamını sürdürdüğü şehirdir. Osmanlı Devleti’nin ilk müderrisi Davud-ı Kayseri bu şehirde Türkiye’nin ilk medreselerinden Yağıbasan Medresesi’nde eğitim görmüştür. Halvetiliği Anadolu’ya getiren Abdülmecid-i Şirvanî burada yaşamıştır. Büyük Osmanlı âlimleri İbn Kemal, Molla Hüsrev, büyük halk ozanı Kul Himmet ve Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa Tokat’ta dünyaya gelmiştir.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
5. Tokat Sempozyumu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com