takip et takip et
Manşet

26 Mart 2021 - 09:24:23

180 Koç Sahiplerine Teslim Edildi

Vali Dr. Ozan Balcı, Tarım Tokat çatısı altında yürütülen Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var projesi kapsamında düzenlenen koç dağıtım töreni katıldı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde düzenlenen törende, küçükbaş hayvan sürülerinde ırk ıslahı yapma, kan yakınlığının giderilmesini sağlama aynı zamanda hayvan veriminin artırılması amacıyla 180 çiftçiye 180 koç teslim edildi. Törende çiftçilerle sohbet […]

Vali Dr. Ozan Balcı, Tarım Tokat çatısı altında yürütülen Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var projesi kapsamında düzenlenen koç dağıtım töreni katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde düzenlenen törende, küçükbaş hayvan sürülerinde ırk ıslahı yapma, kan yakınlığının giderilmesini sağlama aynı zamanda hayvan veriminin artırılması amacıyla 180 çiftçiye 180 koç teslim edildi. Törende çiftçilerle sohbet eden Vali Dr. Ozan Balcı, İl Özel İdaresi destekleriyle hazırlanan 2021 yılı projeleri kapsamında 900 bin TL bütçe ve yüzde 75 hibeli olarak toplamda 400 koç dağıtılacağını ifade etti. Vali Dr. Ozan Balcı, “Bugün Kangal Akkaraman ırkı 180 koçu çiftçimize dağıtıyoruz. Damızlık koçlarımızın ilimiz hayvancılığına, yetiştiricilerimize, hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Türkiye’de ilk olarak Tokat’ta geliştirilen ve uygulanan Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi ile birlikte Tokat’taki koyun sayısının yüzde 20 arttığını belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “5 yılda 500 bin hedefiyle başlattığımız proje ile bu yıl 100 bin koyun dağıtıyoruz. Müracaatlar yoğun bir şekilde devam ediyor. Bugüne kadar 510 çiftçimize 45 bin koyun dağıtıldı. Koyunlar kuzu vermeye de başladı. Çiftçimizin bu mutluğu ve projeyi sahiplenmesi bizleri de mutlu etti. Projenin birinci yılını haziran ayında tamamlayıp ikinci yılına başlayacağız ve 100 bin koyun dağıtımımıza devam edeceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Tarım Tokat Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var projesi kapsamında geçtiğimiz günlerde 80 adet Bafra ırkı koç dağıtımı da yapıldı. Önümüzdeki günlerde de Karayaka ırkı koç dağıtımı yapılarak sürülerde ırk ıslahı faaliyeti de yürütülecek. Koç dağıtımı ile en az 30 bin küçükbaş hayvanın ıslahı yapılacak ve bu uygulamanın sonucunda kuzu verimi, karkas ağırlık artışı, verim kabiliyeti yönünde gelişimler ile yıllık yaklaşık 6 milyon TL ilave gelir artışı sağlanacak.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR