Değerler ya da Değmezler

Fatih Kılıç

Fatih Kılıç

E-Posta :

Fikri münazaralara kapı aralamak, üretkenlik sahnesine yol aldırabilir bizleri. Ve üretkenlik yaşamsaldır. Hayatın çıkış ve akışıdır. Ta ki bedeni tükenişe dek.

            Madem ki bu can bu bedende, hayatın içinde, madden ve manen, yoktan var edilmişleri değerlendirmek de bizlerin elinde.  İyi/ kötü ayrımını yapmak, değerler oluşturmak, yaradanımızın kuluna bahşettiği aklı kullanmakla mümkün.

            Bugün hepimiz refah seviyemizi ya yukarı taşıma ya da memnuniyeti sürdürülebilir kılma uğraşındayız. Yarar, çıkar, menfaat kavramları nefsin gıdalarıdır. Hiçbir kul yoktur ki, zararını istesin. Aza kanaatle şükredenimiz dahi olsa…

Ve maalesef bugün birçok hususta zararda olanımız vardır. Hesabını tutturamayan, boşa koysa dolmayan, doluya koysa almayan, gözü doymayan…

Konu nereye gelecek?

            Az biraz düşünürsek vardıramayacağımız yer olmaz. Her akıl, her nefis dilediği yere çeker.

            Bizim dönderip, dolaştırıp getireceğimiz yer ‘Tokat’tır. Değerleri/değmezleri üzerine gündem oluşturmaktadır.

            Bugün Tokat’ı göç veren iller sıralamasında üstlerde görüyorsak, “bu il yaşanmaya değmez mi?” sorusu akla gelir. Muhakkak daha iyisi vardır ve daha iyisinde yaşamanın peşinden giden olacaktır. Hedef büyüten çıkacaktır. Buna mani olamayız. Gidenin yolu da bahtı da açık olsun. Dışarıda gönlü ve kapısı açık hemşerimiz olsun. Zararı yok.  Zaruretten gidenlerin Allah yar ve yardımcısı olsun. Gönül ister ki, doğduğu yerde doysun, doyursun.

            Peki ya biz niye cazibe merkezi diye üst sıralarda olmayalım? Neyimiz eksik?

            Bu şehre “eşekçi memleketi” yaftasını vurduran, “Gazi Osman Paşa Tokat’ta kalsaydı, Onbaşı da olamazdı” dedirten zihniyeti ne edeceğiz?

            Konuşmaya, münazaraya değmez mi?

            Soyut kavramlar üzerine görüş beyanı, “mesela kim/kimler, ne/neler?” sorularına somut yanıt ile desteklense daha tesirli olabilecektir.

            Mesela… Bu ilin ticari, siyasi, tarımsal, tarihsel, turizm, spor… vs. Potansiyel sayılacak değerlerimiz… Tarihi, kültürel, doğası ve suyuyla nice güzelliklerimiz var.

Peki ya yeterince değerlendirebildiğimiz söylenebilir mi?

            Misal… Amasya’dan… Yaşanmıştır. Amasya’ya farklı bir plaka ile gitmiş olan bir yabancı. Aracını park etmek üzere gözüne boş bir yer kestirir, oraya doğu yönelirken, ondan önce davranan biri aracını çeker. Bir an bocalar. Nereye bırakabileceğini gözetlerken, bir vatandaş gelir, park halindeki aracına biner ve yer açar. Park etmesine imkan tanır. Vatandaş yaya geri gelir. Teşekkür edilir. Bir yanıt alır: “Bugün sizin aracınıza yer açmış olmak ile belki sizin benden ya da bir başka esnafımızdan alış veriş yapmanıza vesile olurum. Biz bu yeri sizin için açmamış olsaydık, siz durmayıp, gidebilirdiniz!”

            İşte öylesi bir zihniyet, değerlidir.

Potansiyelini değerlendirmede üretkendir. Kodlanmış olduğu zihniyetle, ince düşünmüş, hesap kitapta üzerine düşeni yapmıştır.

Bugün Tokat’ta akşama dek aracını gözünün önünde tutan zihniyet nere… Amasya’daki zihniyet nere?

Lütfen düşünelim, lütfen! Değerlerimizi değersizleştirmeyelim. Değerlerimiz buna değer.

 İzlenme: 1686
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

YAZARLAR

TOKAT - HAVA DURUMU

TOKAT

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu ay:
35 hit, 11 ziyaretçi, 11 ziyaret
Toplam:
38508 hit, 12062 ziyaretçi, 14200 ziyaret