ss
  • Yönetmelikte Belirlenen Standartlara Aykırı Emisyona Sahip Araçlara 2 Bin 500 Lira Ceza Kesilecek
Yönetmelikte Belirlenen Standartlara Aykırı Emisyona Sahip Araçlara 2 Bin 500 Lira Ceza Kesilecek
Resmi Gazete'de yayımlanan yeni kanunla beraber egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine bin 250 lira ceza verilecek. Aynı vasıta, yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona niçin oluyorsa ceza 2 bin 500 liraya çıkacak.

 

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete'de yayımlandı.

Taşıtın yapımında bulunan egzoz gazı emisyon test sistemi olan katalitik konvertör/katalizör/dizel partikül filtresi yok ise kullanılan motorlu taşıt sahibine bin 250 lira, Egzoz Gazı Emisyon Yetki Belgesi bulunan sadece yetkilendirme hemen sonra ilgili yönetmelikle düzenlenen şartları kaybetmiş olduğu tetkik edilmiş olduğu halde ölçüme idame eden yada tekniğine ve belirlenen kurallara aykırı ölçümler yapanlara 5 bin lira, vesika yok ise emisyon ölçümü yapanlara, belgelerde tahrifat yapanlara veya feyk evrak düzenleyenlere 10 bin lira yönetimsel nakit cezası uygulanacak.

DİĞER İDARİ PARA CEZALARI

Katı yakıt niteliklerini sağlamayan yakıtları ithal eden veyasat anlarla, sert yakıtların depolanması, taşınması, yüklenmesi, boşaltılması yada torbalanmasına ilişkin düzenlemelere uymayanlara 10 bin lira, belgelerin veya izinlerin alınmaması durumunda ise 15 bin lira yönetimsel nakit cezası verilecek.

Öngörülen yasaklara ve sınırlamalara aykırı şekilde petrol ve petrol türevleri tahliyesi veya deşarjı icra eden tankerlerle sert atık bırakan veya evsel atık su deşarjı meydana getiren diğer deniz araçlarına uygulanan yönetimsel nakit cezaları da artırılıyor.

İLAVE HER GROSTON BAŞINA 10 LİRA!

Petrol ve petrol türevleri (ham petrol, fuel oil, sintine, slaç, slop, rafine ürün, yağlı atık ve gibi) tahliyesi yada deşarjı yapan tankerlerden, bin grostona kadar olanlar için groston başına 400 lira, bin ile 5 bin groston içinde olanlara, bu miktar ve ilave her groston başına 100 lira, 5 bin grostondan fazla olanlara ise bu miktarlar ve ilave her groston başına 10 lira ceza uygulanacak.

Petrol türevleri veya pis balast tahliyesi yapan vapur ve diğer deniz vasıtalarından bin grostona kadar olanlar için groston başına 200 lira, bin ila 5 bin groston içinde olanlara bu tutar ve ilave her groston başına 40 lira, 5 bin grostondan fazla olanlara ise bu miktarlar ve ilave her groston başına 10 lira ceza kesilecek.


"Yönetmelikte Belirlenen Standartlara Aykırı Emisyona Sahip Araçlara 2 Bin 500 Lira Ceza Kesilecek konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Yönetmelikte Belirlenen Standartlara Aykırı Emisyona Sahip Araçlara 2 Bin 500 Lira Ceza Kesilecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yönetmelikte Belirlenen Standartlara Aykırı Emisyona Sahip Araçlara 2 Bin 500 Lira Ceza Kesilecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0