Büyücü operasyonu

08 Mart 2013 Cuma 16:59
buyucu-operasyonu-

Tokat’ta polis, vatandaşların dini duygularını istismar ederek büyü ve falcılık yaptığı belirtilen 2 ayrı adrese operasyon düzenledi.  Yapılan operasyonda 10’a yakın vatandaşın mağduriyeti önlenirken vatandaşlara ait 100.350 TL ele geçirildi.

 

Tokat’ta İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube ekipleri, kent merkezinde vatandaşların dini duygularını istismar ederek büyücülük ve falcılık yapıldığının bilgisine ulaştı. Ekipler bunun üzerine Alipaşa Camii civarında bulunan bir kitap evine operasyonda düzenledi.  Yapılan operasyonda iş yeri sahibi ile yardımcısının, aralarında öğretim görevlisi, yurt dışında yaşayan vatandaşlar ile özellikle kadınların dini duygularını istismar ederek kendilerine muska yazılmak suretiyle, “çocuğunu iyileştireceğini, gömü bulacağını, eşler arasındaki sorunları gidereceğini, ailelerin istemedikleri eşleri birbirlerinden boşanması için ayıracağı” gibi vaatlerde bulunarak yüksek para ve ziynet eşyası alarak dolandırdıklarını tespit etti. Operasyonda, iş yerinde bulunan 10 bayanın mağduriyeti son anda önlendi. Operasyonda gözaltına alınan 2 kişi sevk edildikleri adliyede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

 

100 BİN TL ELE GEÇİRİLDİ

 

Polis tarafından yapılan ikinci operasyonda ise, 6 kişi gözaltına alındı. Tespit edilen kişilerin, aralarında doktor, hemşire gibi kamu kurumlarında çalışan memurlarında bulunduğu insanlarla diyalog kurdukları onlarla sık sık görüşerek güvenlerini kazandıktan sonra bu vatandaşların dini duyguların istismar etmek suretiyle içinde bulundukları sıkıntılarından kurtarmak için yardımcı olacağını, büyüyü çözmek için Konya, Amasya ve Çorum illerinde hocalarının olduğunu belirtikleri öğrenildi. İkisi karı koca olmak üzere toplam 6 şahsa yönelik yapılan operasyon neticesinde vatandaşlara ait toplam 100.350 TL para ile çok miktarda gıda malzemesi, 9 adet muska, okunmuş tuz, kurşun dökme kepçesi, bir miktar kurşun ile bazı insanlar tarafından sevmedikleri memur tanıdıklarının tayinlerinin başka illere yapılması için kendisine yazdıkları mektuplar ele geçirildi. Adliyeye sevk edilen 6 kişi serbest bırakıldı.

 

VATANDAŞLAR UYARILDI

 

Konu ile ilgili olarak Tokat Valiliğinden yapılan açıklamada, “Yukarıda belirtilen 2 ayrı operasyon birlikte değerlendirildiğinde vatandaşlarımızın çevresine anlatamadığı sorunlarını çözmek için son çare olarak dini duyguları istismar eden dolandırıcıların ağlarına düştükleri, bu tür dolandırıcılık olaylarına maruz kaldıklarını fark ettiklerinde hem toplumda ayıplanma duygusu hem de kendilerinin de bir suç işlediklerini düşündüklerinden resmi kurumlara bilgi vermekten kaçındıkları görülmektedir. İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından önleyici kolluk faaliyetleri çerçevesinde vatandaşlarımızın dini duygularını istismar eden şahıslara yönelik olarak istihbarı çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmekte ancak işlenen suçun cezai müeyyidesinin az olması,  kolay yoldan yüklü miktarda para kazanılması, bu şahısların toplumda itibar görmesinden dolayı bu suçu işlemeye devam ettikleri görülmektedir” ifadelerine yer verildi.
Haber okunma sayısı: 2852

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

TOKAT - HAVA DURUMU

TOKAT

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu ay:
35 hit, 11 ziyaretçi, 11 ziyaret
Toplam:
38508 hit, 12062 ziyaretçi, 14200 ziyaret