ss
Yargıtay'dan Emsal Olacak 'Tecavüz' Kararı
Yargıtay, yeni tanıştığı adamın, "Arkadaşlarımı çağırırım, daha fena olur. Ya rızanla ilişkiye gir veya tecavüz ederim" tehdidi üzerine cinsi ilişkiye giren kadının davasında mahkemenin tecavüz suçundan verdiği beraat kararını bozdu.

 

Yargıtay 14. Ceza Dairesi'nin sonucunda dayanak aldığı unsurlar, kadının beyanı esas alınırken göz önüne alınacak kriterleri ortaya koydu. Yargıtay'ın kararı oldukça çok vakada "Direnmedi, bağırarak yardım istemedi" şeklinde gerekçelerle verilen beraat kararlarına karşı mühim bir emsal karar.

Diken'den Kemal Göktaş'ın haberine bakılırsa, 2012 yılında yaşanan dava mevzusu vaka şu şekilde gelişti:

"YA KENDİ RIZANLA İLİŞKİYE GİRERSİN YA DA TECAVÜZ EDERİM"

Alanya'da tatil amacıyla bulunan sanık ve olay günü tanıştığı mağdure dolaşmak için Alanya Kalesi'ne gitti. Surların üstüne geldiklerinde sanık, mağdurenin ağzını eliyle kapatarak, 'Bağırma, yok ise arkadaşlarımı çağırırım, daha fena olur. Ya kendi rızanla ilişkiye girersin veya ben zorla saldırı ederim' diyerek saldırdı. Mağdure ise sanığın dostlarının da kendisine saldırı edeceğini düşünerek üzerindeki elbiseleri çıkardı ve Yargıtay'ın ifadesine göre sanık ve mağdure 'cinsi ilişki yaşadı.'

Mağdure, savcılığa giderek tecavüze uğradığını belirterek şikayetçi oldu. Alanya başsavcılığı, sanık hakkındaki nitelikli cinsi saldırı (saldırı) suçundan dava açtı. Davayı kabul eden Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi ise Nisan 2013'te sanığın beraatine karar verdi.

KADININ BEYANI ESAS ALINDI

Alanya savcılığı kararı temyiz edince dosya Yargıtay 14. Ceza Dairesi'ne geldi. Daire, 22 Ekim 2018 tarihinde verdiği 2018/6176 sayılı kararla beraati bozdu. Bozma kararında mağdurenin bütün aşamalarda istikrarlı beyanlarda bulunduğu ve bu beyanları destekleyen adli raporlar olduğu açıklandı.

Sanığın savunmalarının hiç bir yan delille desteklenmediği kaydedilen kararda, 'olayın intikal şekli, tarihi ve tüm dosya kapsamının dikkate alındığında', sanığın suçlu olduğuna karar verilmesi gerektiği açıklandı.

Dosya tekrar yargılama yapılması için Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkemenin beraat sonucunda direnmesi niteliğinde dosya yine 14. Ceza Dairesi'ne istikbal. Daire bozma sonucunda ısrar ederse nihai sonucu Yargıtay Ceza Genel Kurulu verecek.


"Yargıtay'dan Emsal Olacak 'Tecavüz' Kararı konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Yargıtay'dan Emsal Olacak 'Tecavüz' Kararı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yargıtay'dan Emsal Olacak 'Tecavüz' Kararı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0