ss
Vatandaşa müjdeli haber! Fiyatı 3 liraya düşüyor...
Vatandaşları sevindiren güzel bir haber geldi.


Fiyatı 3 liraya düştü! Denizlerde av yasağının sona ermesiyle beraber tezgahlarda balık bolluğu yaşanıyor.

Palamut sezonu bereketli geçen Karadeniz'de, deniz suyunun soğumasıyla beraber balıkçıların ağlarına bolca miktarda hamsi takılmaya başlanmıştır. Geçen hafta tezgahlarda, 7,5 ile 15 lira arasında satılan hamsinin fiyatı, avlanmada yaşanmış olan bolluk nedeniyle 5 liraya kadar düştü.

Kardeniz'de, 1 Eylül nedeni ile başlayan denizlerde av sezonu sürüyor. Son 10 senenin en verimli palamut sezonunu geçiren bölgede, havaların soğumasıyla beraber, hamsi de gün yüzüne çıkmaya başladı. Geçen hafta tezgâha azalma gösteren ilk yerli hamsilerin ardından bu hafta da, denizden bol çıkan hamsi, hem balıkçıların bununla beraber vatandaşların yüzünü güldürdü. Tezgâhlarda, ilk hafta içerisinde, 7,5 ila 15 lira içinde satılan hamsinin fiyatı, avlanmada yaşanan verim sebebiyle 5 liraya kadar indi. Balıkçılar, ilerleyen günlerde hamsi bolluğunun devam edeceğini, fiyatların da üç liraya kadar düşebileceğini söyledi.

'üç LİRAYI DA GÖRECEK'
Balıkçı Hami Çolak, verimli bir sürem yaşandığını ve her insanın sabırlı olması icap ettiğini anlatım ederek, hamsi fiyatlarının düşeceğini belirtti. Çolak, "Herkes beklesin, sabırlı olsun, hamsi fiyatları düşecek. Biz bu gün 5 liraya satıyoruz, inşallah üç lirayı da görecek. Şu an havalar güzel, denizde fırtına bulunmadığı zaman hamsi bol geliyor. Halkın yüzü gülüyor, bizim yüzümüz gülüyor" dedi.

'FİYATLARDA DÜŞÜŞ VAR'
Balıkçı Yakup Bektaşoğlu da deniz suyunun soğudukça hamsinin de daha bol olacağını işaret ederek, Şu anda hamsimiz fazlaca güzel geliyor, iridir, tazedir.

Geçen haftaya oranla şu anda fiyatta bir azalma var. 10 lira, 12,5 lira içinde, bazı ince hamsiler ise 7,5 liraya tezgahtaki yerini alıyor. Vatandaş gönül rahatlığıyla yiyebilir.

Deniz soğuyor; deniz soğuyunca hamsi daha da bolca olur, kar yağınca, yağmur yağınca inanın karaya dahi vurabilir öyleki bir bereket mevcut diye konuşu.


"Vatandaşa müjdeli haber! Fiyatı 3 liraya düşüyor... konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Vatandaşa müjdeli haber! Fiyatı 3 liraya düşüyor... ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vatandaşa müjdeli haber! Fiyatı 3 liraya düşüyor... ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0