ss
VALİ DR. OZAN BALCI’NIN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI
Tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için toplumsal farkındalığın oluşturulması amacıyla, Birleşmiş Millet tarafından 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir.

Engelli vatandaşlarımızın sorunları, sadece kendilerinin ve ailelerinin değil aynı zamanda tüm toplumun ortak sorunudur.

İnsanların engelli olmaları çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sonuç olmakla birlikte, engellilerin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal farkındalığın oluşturulmasıyla mümkündür. Engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur.

Devletimiz, engelli vatandaşlarımızın, hayatlarını daha rahat bir şekilde sürdürebilmeleri, sosyal ve ekonomik olarak hayata katılarak, eğitim haklarını kullanabilmeleri, ülkesine ve milletine katma değer üretmesi için istihdama katılabilmeleri yönünde çok önemli adımlar atmıştır.

Engellilikle ilgili sadece yasal ve idari düzenlemelerin yapılması yeterli olmayıp toplumun engelli bireylere yönelik tutumlarını ve bakış açılarını olumlu yönde geliştirmesi, engelliliğe dayalı ayrımcılığın ortadan kaldırılması, toplumla entegrasyonunun sağlanması için onlara her şart ve ortamda destek olunması, pozitif ayrımcılık yapılması büyük önem taşımaktadır.

Çalışma azmi ve gayretleriyle, cesaret ve fedakârlıklarıyla ülkemiz için her türlü özveriden kaçınmayacaklarını her şart ve ortamda defalarca ispatlamış olan engelli vatandaşlarımız, spordan sanata, edebiyattan siyasete, eğitimden çalışma hayatına kadar her alanda kendilerini ispatlamış, ulusal ve uluslararası platformda birçok başarılara imza atarak bizleri gururlandırmışlardır.

İlimizdeki engelli vatandaşlarımızın da çeşitli sosyal, kültürel ve sportif aktivitelere katılarak İlimizi başarı ile temsil etmeleri göğsümüzü kabartmakta ve bizleri son derece mutlu etmektedir.

Engelli kardeşlerimizin hayat şatlarının iyileştirilmesi, sosyal ve ekonomik olarak desteklenmesi, çalışma ve başarı için teşvik edilmesi, sorunlarının çözümünde onlara destek olunması, ihtiyaç duyduklarında yardım elinin uzatılması, hayatlarını kolaylaştıracak her adımda yanlarında olunması, onların hayallerini gerçekleştirebilmeleri için umutla ve geleceğe güvenle bakabilmelerinin sağlanması hepimizin ortak görevleridir.

Dertlerini derdimiz olarak gördüğümüz engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin, hayatlarını kolaylaştırıcı projeler oluşturup uygulayacağımızı, devlet olarak da tüm olanaklarımızla çözüm odaklı her zaman yanlarında olduğumuzu, kapımızın daima onlara açık olduğunu bilmelerini isterim.

Bu duygu ve düşüncelerle, her sağlıklı insanın bir engelli adayı olduğu bilinciyle, tüm engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin mutlu, huzurlu bir ömür geçirmelerini diler, toplumsal duyarlılığın artması temennisiyle, herkese selam ve saygılarımı sunarım.

 


"VALİ DR. OZAN BALCI’NIN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere VALİ DR. OZAN BALCI’NIN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda VALİ DR. OZAN BALCI’NIN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0