ss
Ünlü isimlerin vazgeçemediği yemek: Limonlu tavuk
İzmir'de farklı bir lezzet ortaya dercetmek için harekete geçen restoran, menüsüne eklediği bu tarifle ününü bütün Türkiye'ye duyurdu. Ünlü adlar kilometrelerce uzaktan gelip limonlu tavuğun tadına bakıyorlar.

İzmir’in Bornova ilçesinde 8 metrekare dükkanda süregelen tavuk macerasından restoranlar zincirine uzanma hedefine doğru ilerleyen Ali Gerdan, tavuğa katmış olduğu lezzetlerle kısa sürede geniş bir kesime hitap etmeye başlanmıştır. Alışık olunanın haricinde lezzet geliştirerek balık gibi tavuğa da limon sıkan Gerdan’ın leziz limonlu tavuğunun ünü sınırları aştı. Özellikle sporcular için yararlı yiyecekler arasında olan tavuk, meşhur adlar için kısa müddette vazgeçilmez yiyecek şekilde yerini aldı. Başakşehir’de forma giyen Arda Turan, Galatasaraylı futbolcu Selçuk İnan, Trabzonspor’da oynayan Burak Yılmaz, Beşiktaş’ın kaptanı Tolga Zengin, bir devre Beşiktaş ve Göztepe formaları giyen Demba Ba benzer biçimde oldukça çok meşhur isim, limonlu tavuk yiyecek için kilometrelerce öteden İzmir'e geliyor.


Hikayesinin 8 metrekare bir dükkanda başladığını ve bu noktaya geleceğini tahmin etmediğini özetleyen Gerdan Gurme işletme sahibi Ali Gerdan, “Tavuğumuza yaptığımız sosa güveniyorduk. Çok iyi geri dönüşler alıyorduk. Bir gün, her gün aynı saatlerde gelen ve asla muhatap olmayan, yemeğini alıp giden bir müşterimiz vardı. Bir gün tekrar geldi, siparişini verdi ve bana döndü, ‘Sana bir şey söyleyeceğim’ dedi. Sonra, ‘Sen oldukca iyi işler yapmak istiyorsun dikkat çekici. Sana tavuğu neden yaptığını sormayacağım fakat bu tavuğa limon yoğun, limon sıktır. Ben İsrailliyim, bu tavuğa limon yoğun’ dedi. Ben de ‘Ağabey burası Türkiye, burada tavuğa limon sıkılmaz. Teşekkür ederim’ dedim. Ama iki gün süresince bununla yatıp kalktım. Acaba ‘tavuğa limon sıkılır m. Sıkılmaz mt.’ diye. Sonra kendim sıktım, denedim ve oldukça beğendim. Yakın dostlarım da aynı olunca bunu meslek yerinde oluşturmaya karar verdim. Şimdi Allah’a şükür günde 3 kasa limon gidiyor. Herkes limonlu kanat, tavuk diye buraya geliyor” dedi.Tavuğun sosunu da hepimiz gibi yoğurt, süt ve salçadan yapmadığını, kerevizli bir sos hazırladıklarını ve bir gece beklettiklerini belirten Gerdan, ardından müşterinin önüne dilimledikleri limonları kendilerinin sıktığını söylemiş oldu.


Limonlu tavuğun kısa müddette spor dünyasında da geniş bir kitle tarafından sevildiğini belirten Ali Gerdan, “Futbol camiası, özellikle sporcular arasında faydalı olması sebebiyle de ön plana çıktık. Ege Bölgesi’ne deplasmana gelen tüm ekipler, maç sonu bütün yiyeceklerini burada yemek için gelirler. Hepsi önceden arayıp rezervasyon yaptırır. İşin garibi bizim kanadımızı yiyen takımlar da kolay rahat mağlup olmuyor. Bu da işin ilgi çekici bir yanı olmaktadır” ifadelerini kullandı.


Hem futbol hem basketbol camiasından oldukça çok ismin geldiğini özetleyen Ali Gerdan, en oldukca tavuğu bir devre Beşiktaş ve Göztepe formalarını giyen Demba Ba’nın yediğini belirterek, “Dükkanımızda tavuk kanadı yeme rekoru Demba Ba’dadır. En oldukça o yemiştir. Arda Turan, Burak Yılmaz, Selçuk İnan, Tolga Zengin devamlı gelir. Özellikle Tolga Zengin yazlığına giderken kesinlikle uğramadan geçmez. Hepsi de tabii ki ön plana çıkmamızı sağladılar” diye konuştu. Hedefinin kısa müddette memleket içerisine ve arkasından uzun solukta yurt dışına açılmak olduğunu ifade eden Gerdan, “Bornova’da açıldık ve Alaçatı’da şubemiz var. Nasip olursa büyümeyi hedefliyoruz. Bu lezzetleri herkes tatsın diye gayret sarfediyoruz. Dünya pazarında da tavuk üstüne Türk markasını temsil etmek en büyük amacım” dedi.


Limonlu tavuk İzmirliler tarafınca da tercih edilmekte. Kimi müşteriler ‘Balığa limon sıkılırdı fakat tavuğa ilk kere duydum’ derken, bazen müşteriler de ülke haricinde bile böyle lezzetlerin olmadığını söylemiş oldu.


"Ünlü isimlerin vazgeçemediği yemek: Limonlu tavuk konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Ünlü isimlerin vazgeçemediği yemek: Limonlu tavuk ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ünlü isimlerin vazgeçemediği yemek: Limonlu tavuk ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0