ss
Türkiye'nin Yerli Üretim ATM'si İçin Güney Kore ile Dev İş Birliği
Teknoloji devi LG Group içerisinde yer alan ATEC AP, finansal teknoloji ürünleri geliştiren DGI Works ile birlikte, Türkiye'nin yerli üretim ATM markası OVIA için düğmeye bastı. üç fazda tamamlanacak üretim iş donanması kapsamında; yapınak ve ATM ArGe merkezi kurulacak. Seri üretime ise 2019'da başlanması hedefleniyor.

 

Dünya devi Güney Koreli LG Group'un finansal otomasyon alanında etkinlik gösteren iştiraki ATEC AP ile ülkemizde yerli bankacılık teknolojileri üreten DGI Works, bir süredir geçindiren görüşmeler neticesinde, Türkiye'nin ilk yerli üretim ATM'leri için fabrika ve ArGe merkezi oluşturmak üzere anlaştı. OVIA markasıyla pazara sunulacak yerli üretim ATM'lerde, Türk mühendislerinin çalışmasıyla olası olan bütün parçaların ve yazılımın bizim ülkemizde üretilmesi ve yerlilik oranının yüzde 80'in üzerinde olması hedefleniyor. Bu meslek birliği sayesinde, son 5 yılda yüzde 20 artışla sayısı 50 bini aşan ATM'lerde Türkiye'nin dışa bağımlılığının ve yaklaşık 700 milyon dolara ulaşan dışsatım açığının azaltılmasına katkıda bulunulması hedefleniyor.

ÇALIŞMA PLANI üç FAZDAN OLUŞUYOR

3 fazdan oluşan emek verme planının 6 ay sürecek ilk etabında, 3 farklı ürünün Ar-Ge ve demo çalışmaları ile süratli üretim için lüzumlu fizibilite emekleri tamamlanacak. İkinci altı ayda, Ar-Ge merkezi unvanının katılımı, fabrikanın kurularak seri üretime geçmesi ve sektör servis ekibinin hizmet vermeye başlaması hedefleniyor. Son fazda ise 2019 yılı bitmeden Türkiye'deki ATM pazarında yayılmaya ve memleket dışı pazarlarda büyümeye odaklanılacak.

İş donanması kapsamında DGI Works'un halihazırda geliştirdiği ve portföyünden yer edinen 5 ürün arasından, ArGe ve üretim süreçleri önceliklendirilen üç ürün seçildi. Bunlardan ilki, bankaların temel ihtiyacı şekilde bilinen geliştirilmiş yeni kuşak 'Cash Recycle ATM' olacak. Öncelikli ürünler içinde, birçok bankaya ve uygulamaya aleni olan ortak kullanımlı 'Open ATM' (OTM) ve yabancı nakit birimleri ile Türk Lirası içinde değişim olanağı sunan 'Exchange ATM' (ETM) de yer ediniyor.

"HEDEFİMİZ TÜRKİYE'DE ÜRETİP DÜNYAYA SATMAK"

Güney Kore'de finansal otomasyon pazarının lideri olduklarını belirten ATEC AP CEO'su Inhong Lee şunları aktardı: "Türkiye ve Güney Kore'nin tarihten gelen iki yurt kardeşliğinin de etkisiyle Türkiye'ye önem veriyoruz. DGI Works ile beraber başlattığımız ortak teşebbüs altı aylık ilk fazın sonunda fabrikalaşacak. En az bir Türk bankasının ve devletin resmi makamlarının bu girişimi desteklemesi, yatırım kararımızı hızlandıracaktır. ATEC AP'nin teknoloji ve sermaye desteği, DGI Works'Şöhret inovatif ürünleri ve Türkiye pazarındaki aktif varlığıyla, tüm dünyaya ihracat meydana getirecek kapasitede bir meslek birliğine imza atmayı arzu ediyoruz" dedi.

"ÜLKEMİZE MAKSİMUM KATMA DEĞER YARATACAĞIZ"

İş donanması sürecini değerlendiren DGI Works CEO'su Özer Akçınar ise "Finansal otomasyon sahasında dünyanın öncü şirketlerinden biri olan ATEC AP ile Türkiye'nin bankacılık teknolojilerindeki dışarıya bağımlılığını azaltmak için oldukça mühim bir adım attık. Hali hazırda butik bir üretim yapıyorduk. Ürettiğimiz ürünlerin tasarım ve yazılımı yüzde 100 yerli ve bizlere ait olsa da ATM parçalarının yarısını yurt dışından almak durumunda kaldığımızdan yerlilik oranımız yüzde 49 ile yüzde 62 içinde değişiyordu. Şimdi bu kazanç ve ortak girişim ile yerlilik oranını yüzde 80'in üstüne çıkarıp, Türkiye'den dünyaya dışsatım yaparak ülkemize maksimum katma kıymet yaratacağız" dedi.

DGI Works yeni yatırım planlarının yanı dizi; 2015 yılından beri İş Bankası için geliştirdiği İşCepMatik'ler ile banka kartına ihtiyaç duymadan yalnızca mobil bankacılık uygulamasını kullanarak oldukça çok bankacılık işleminin yapılmasını sağlayan STM (Smart Teller Machine) adı verilen zeki ATM'lerin satışına da devam ediyor.


"Türkiye'nin Yerli Üretim ATM'si İçin Güney Kore ile Dev İş Birliği konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Türkiye'nin Yerli Üretim ATM'si İçin Güney Kore ile Dev İş Birliği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye'nin Yerli Üretim ATM'si İçin Güney Kore ile Dev İş Birliği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0