ss
Türkiye'nin İlk Petrol Kuyusundan 70 Yılda 1 Milyon Ton Petrol Çıkarıldı
Batman'daki Raman Dağı'nda bulunan ve Türkiye'nin ilk petrol kuyusu olan Raman-8'den 70 yılda 1 milyon ton petrol çıkarıldı.

Türkiye'de petrolün bulunduğu Batman'daki Raman Dağı'nda 1948'de üretime süregelen ilk petrol kuyusu Raman-8'den, 70 yılda 1 milyon ton petrol çıkarıldı.

Üretime başladığında 200 varil petrol üreten ve son zamanlarda 50 varile kadar üretimin düştüğü Raman-8 kuyusu, hem de fasıla verilmeden petrol çıkarılan tek kuyu unvanını da elinde bulunduruyor. Bölge halkı bugüne değin çok sayıda meşhur siyasetçinin de ziyaret etmiş olduğu kuyuya büyük değer veriyor.

70 YILDIR PETROL ÇIKARILIYOR

Türkiye'de 'petrol' denince akla ilk Batman gelir. Batman'daki Raman Dağı'ndan 70 senedir petrol çıkarılıyor. Rezerv olarak zengin olmasa da Raman'dan kesintisiz olarak çıkarılan petrolün miktarı Türkiye Petrolleri Diyarbakır Bölge Müdürlüğü yetkililerinin verdiği rakama nazaran 70 yılda 1 milyon tonu buldu. Türkiye Petrolleri günümüzden 64 yıl önce kurulmuşken, Raman Dağı'nda üretim 1948 Mart ayında başlanıyor.

TARİHİ KUYU RAMAN-8

Raman Dağı'ndaki kuyular arasındaki Raman-8'i, devrin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü de ziyaret etmişti. Etrafı tel örgülerle çevrilen Raman-8'de petrol çıkınca İnönü, emeği geçen işçileri muhtelif hediyelerle ödüllendirmişti.

Raman Dağı'nın sembolü olan Raman-8 petrol kuyusunu günümüze kadar yüzlerce devlet yetkilisinin ziyaret ettiğini belirten Yakıtlı Köyü Muhtarı Abdulsamet Gezici, "Emektar kuyuya gözümüz şeklinde bakıyoruz. Bu kuyunun milli ekonomiye katkısı çok büyük. Yakıtlı köyümüzün etrafının dört bir birlikte kuyular var ama 70 yıldır üretimde olan zamanı kuyu, bizim gönlümüzde yeri ayrıdır. Türkiye'deki ilk petrol kuyusu Raman-8'i bugüne kadar sayısız üst seviye misafir ziyaret etmiştir. Çünkü bu emektar kuyunun petrolcülük tarihinde yeni büyüktür" dedi.


"Türkiye'nin İlk Petrol Kuyusundan 70 Yılda 1 Milyon Ton Petrol Çıkarıldı konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Türkiye'nin İlk Petrol Kuyusundan 70 Yılda 1 Milyon Ton Petrol Çıkarıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye'nin İlk Petrol Kuyusundan 70 Yılda 1 Milyon Ton Petrol Çıkarıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0