ss
Türkiye'nin En Büyük Kütüphanesinin İnşa Edildiği Rami Kışlası Havadan Görüntülendi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, altı milyon kitabın yer alacağını söylediği Eyüpsultan'da bulunan Rami Kışlası'ndaki restorasyonun son hali havadan görüntülendi. Rami Kışlası'nın restorasyonu bittiğinde Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olacak.

 

Eyüpsultan'da bulunan 250 senelik Rami Kışlası'nın restorasyonu hızla devam ediyor. Bittiğinde Türkiye'nin en büyük kütüphanesi durumuna istikbal olan Rami Kışlası'nın restorasyon emekleri havadan görüntülendi. Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülen plan emek vermesi bittiğinde 220 bin metrekarelik kullanım alanı ile İstanbul'un kültür ve sanat dalında çekim noktalarından biri haline gelmesi beklenen Rami Kışlası'nda milyonlarca kitap okurların istifadesine sunulacak. Havadan çekilen görüntülerde restorasyonun hızla devam etmiş olduğu görülüyor.

KİTAPLAR DİJİTAL ORTAMDA DA KAYIT ALTINA ALINACAK

Geçtiğimiz günlerde Rami Kışlası hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kütüphanede 5-altı milyon kitabın bulunacağını söyledi. Rami Kışlası'nda inşa edilen kütüphanenin Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde inşa edilen kütüphaneden daha büyük olabileceğini anlatım eden Erdoğan, "Gerek Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Külliyemizin içinde 5 milyon cildi ihtiva edecek dev bir kütüphaneyi inşa ederiz. 5-6 ay arasında bitmek üzere. Bir başkasını da yine İstanbul'umuzda zamanı Rami Kışlası'nı restore ediyoruz. Orayı İstanbul'un en büyük kütüphanesi, belki Cumhurbaşkanlığımızdaki kütüphaneyi bile geçecek ve 5-altı milyon cildi bulacak. Bunların hepsi dijital ortamda da kayda alınacak. Bir diğer taraftan buralarda gerek mücellit (ciltçi) yetiştirme, tezhip, hat şeklinde tüm bunlara yönelik emek harcamaları da yaptıracağız" dedi.

RAMİ KIŞLASI'NDA NELER OLACAK?

250 yıllık geçmişi olan ve müze, kütüphane, restoranlar, alışveriş mekanları ve 200 dönümlük peyzaj düzenlemesini içeren kışladaki restorasyon emek harcamaları tamamlandığında 990 toptancı dükkanı, banka ve restoranlardan oluşan 120 ticari mekana ev sahipliği yapmış olacak. Ayrıca ziyaretçiler için 541 araçlık kapalı, 634 araçlık aleni, 65 tır olmak suretiyle toplam bin 240 araçlık otopark da yer alacak.

Restorasyon çalışmaları devam eden Rami Kışlası'nın havadan görüntüleri;


"Türkiye'nin En Büyük Kütüphanesinin İnşa Edildiği Rami Kışlası Havadan Görüntülendi konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Türkiye'nin En Büyük Kütüphanesinin İnşa Edildiği Rami Kışlası Havadan Görüntülendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye'nin En Büyük Kütüphanesinin İnşa Edildiği Rami Kışlası Havadan Görüntülendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0