ss
TOBB ve meslek kuruluşları kanunlarında değişiklik teklifi yasalaştı
Milletvekili ve mahalli idareler seçimlerinde adaylık için görevinden ayrılan TOBB ve TESK başkan ve üyelerinin, seçilemedikleri takdirde eski görevlerine dönebilmelerine imkan tanıyan yasa teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.


Milletvekili ve mahalli idareler seçimlerinde adaylık için görevinden ayrılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) başkan ve üyelerinin, seçilemedikleri takdirde eski görevlerine dönebilmelerine imkan tanıyan kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna gore, milletvekili ve mahalli idareler genel ve fasıla seçimlerinde adaylık için görevinden ayrılan odalar ve borsaların birlik başkanı ve birlik yönetim kurulu üyeleri ile oda ve borsa yönetim kurulu başkan ve üyeleri; esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları genel başkan ve başkan ile idare ve denetim kurulu üyeleri, seçilemedikleri takdirde, en geç Yüksek Seçim Kurulunca seçim sonuçlarının ilanını takip eden bir ay arasında eski görevlerine dönebilecek.

Bu süreçte, esnaf ve sanatkarlar iş kuruluşları umumi başkan ve başkanların, odalar ve borsalar birlik başkanı ile oda ve borsa yönetim kurulu başkanlarının yerine seçim yapılmayacak; yönetim ve denetim kurulu üyelerinin yerine ise yedek üyeler çağrılacak.

Esnaf ve sanatkarlar iş kuruluşları genel başkan ve başkanların eski görevlerine dönmeleri için öngörülen sürenin sonuna kadar başkan vekilleri, yoksa en yaşlı yönetim kurulu üyesi başkanlık vazifesini yürütecek.

Birlik başkanı ile oda yada borsa idare kurulu başkanının eski görevlerine dönmeleri için öngörülen sürenin sonuna kadar en İhtiyar başkan yardımcısı, bunun yokluğunda en İhtiyar üye geçici olarak başkanlık vazifesini yürütecek.


"TOBB ve meslek kuruluşları kanunlarında değişiklik teklifi yasalaştı konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere TOBB ve meslek kuruluşları kanunlarında değişiklik teklifi yasalaştı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TOBB ve meslek kuruluşları kanunlarında değişiklik teklifi yasalaştı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0