ss
Tarihinin en büyüğü! Topkapı Sarayı'na 300 milyon liralık restorasyon
Gezi sektörü da dahil edilerek turistlerin ziyaretine açılacak Topkapı Sarayı 340 bin metrekarelik bir alan kaplıyor. Sarayburnu'nda bulunan sarayın restorasyon çalışmalarında yüzlerce işçi, restoratörler, akademisyenler, nakkaşlar ve çeşitli bilim dallarındaki uzmanlar vazife almaktadır. İşte çalışmaların devam etmiş olduğu Topkapı Sarayı'nın havadan çekilen görüntüleriyle son durumu...

Topkapı Sarayı havadan görüntülendi

Tarihinin en kapsamlı ve büyük restorasyon dönemini geçiren Topkapı Sarayı'nda son vaziyet havadan görüntülendi. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478'de yaptırılan ve yaklaşık 400 yıl süresince Osmanlı Devleti'nin yönetim merkezi olan sarayda geçindiren emek harcamalar tamamlandığına 340 bin metrekarelik bir sektör Topkapı Sarayı'nda gezi alanına dahil edilerek turistlerin ziyaretine açılacak.

Restorasyon çalışmalarının titizlikle yürütüldüğü sarayın birçok bölümünde iskeleler kurulurken, iskelelerin çevresi brandalarla çevrildi. Topkapı Sarayı'nın binalarından avlu ve bahçelerine kadar oldukça çok noktasında güçlendirme, restorasyon, peyzaj, teşhir ve tanzim emek harcamaları devam ediyor.

Asırlardır ayakta olan sarayın çeşitli bölümlerinde restorasyon çalışmaları sürerken bir taraftan da Türkiye'den ve dünyadan fazlaca sayıda ziyaretçiyi ağırlamaya devam ediyor.

Öte yandan sac döşeme işlemleri de devam ediyor. Sarayda restorasyonu tamamlanan alanlar ve ziyaretçilere kapalı bölgelerde devam eden restorasyon çalışmaları görüntülendi. Görüntülerde çalışmaların tamamlandığı alanlarla birlikte, brandayla çevrilen yerlere sac döşeme işlemlerinin de devam etmiş olduğu görülüyor.

RESTORASYON BÜTÇESİ 300 MİLYON LİRA
İstanbul Boğazı ve Haliç arasındaki tarihi yarımada içerisinde Sarayburnu'nda bulunan sarayın havadan görüntüsü, yıllarca Osmanlı Devleti'nin yönetim merkezi olan sarayın ihtişamını da gözler önüne serdi.

Yaklaşık 300 milyon liraya mal olacak restorasyon projesinde yüzlerce işçi, restoratörler, akademisyenler, nakkaşlar ve muhtelif İlim dallarındaki uzmanlar sarayı eski günlerine kavuşturmak için çalışıyor.


"Tarihinin en büyüğü! Topkapı Sarayı'na 300 milyon liralık restorasyon konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Tarihinin en büyüğü! Topkapı Sarayı'na 300 milyon liralık restorasyon ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tarihinin en büyüğü! Topkapı Sarayı'na 300 milyon liralık restorasyon ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0