ss
Son Dakika! Rusya'dan ABD'nin 60 Gün Süre Tehdidine Jet Yanıt!
Son Dakika! ABD'nin INF'den dünyaya gelen yükümlülüklerini yerine getirmesi için 60 gün süre verdiği Rusya'dan ABD Dışişleri Bakanı'nın açıklamalarına yanıt geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, "Moskova, INF hükümlerine sıkı bir şekilde uyuyor ve ABD de bu durumu biliyor." dedi.

 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rusya'ya, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) doğmuş yükümlülüklerini yerine getirmesi için 60 gün zaman verdiklerini belirterek, "Amerika için anlaşmada kalmanın bir manası kalmamıştır." dedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Pompeo'nun açıklamalarına yanıt verdi.

"RUSYA'YI İKNA ETMEYE ÇALIŞTIK"

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ilk gün oturumlarının arkasından basın toplantısı düzenleyen Pompeo, Rusya'nın INF'den doğmuş yükümlülüklerini yerine getirmediğini dile getirerek, buna karşı durulması gerektiğini söylemiş oldu.

Pompeo, "Rusya anlaşmayı ihlal etse de mümkün olduğunca sabırlı davrandık ve yükümlülükleri yerine getirmesi mevzusunda ikna etmeye çalıştık." diye konuştu.

Amerika, RUSYA'YA 60 GÜN SÜRE UYARISINDA BULUNDU

Pompeo, Rusya'nın INF anlaşmasına uymak için 60 günü bulunduğu uyarısı yaparak, NATO müttefiklerinin tamamının bu mevzuda birlik içinde bulunduğunu anlatım etti.

Bu 60 gün arasında Amerika'nin anlaşma kapsamında hiçbir roket sistemi üretmeyeceğini, test etmeyeceğini ve konuşlandırmayacağını belirten Pompeo, anlaşmadan ayrılmak için altı aylık uyarı süresinin 60 gün sonrasında başlayacağını bildirdi.

"Amerika DE BU DURUMU BİLİYOR"

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Amerika Dışişleri Bakanı Pompeo'nun, Rusya'yı silahların denetlenmesi yükümlülüğü mevzusunda hile yapmakla suçlamış olduğu açıklamalar mevzusunda değerlendirmelerde bulundu.

Rusya'nın INF anlaşmasına uyumu konusunda sıkıntı olmadığını savunan Zaharova, "Moskova, INF hükümlerine sıkı bir biçimde uyuyor ve Amerika de bu durumu biliyor." dedi.

INF ANLAŞMASI NEDİR?

Amerika Başkanı Donald Trump, geçen ay yaptığı açıklamada, INF Anlaşması'ndan istifa sonucu aldığını açıklamıştı.

Trump, Rusya'nın senelerdir yasaklanan silahları ürettiği ve bulundurduğunu, böylece anlaşmayı ihlal ettiğini savunmuştu. Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Bolton, Moskova'ya giderek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Amerika'nin anlaşmadan istifa kararını bizzat iletmişti.

Anlaşma, iki yurt arasında 1987'de imzalanmıştı. Dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mikhail Gorbaçov tarafınca imzalanan anlaşma, nükleer başlık kapasitesi olan orta menzilli füzelerin üretimini ve konuşlandırılmasını karşılıklı yasaklıyordu.

Anlaşma, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Amerika ile Rusya içinde devam etti. Anlaşmayla iki taraf 500 ila 5 bin kilometre içinde menzile sahip yaklaşık 2 bin 500 füzeyi kullanımdan kaldırmak mecburiyetinde bırakılmıştı.

 


"Son Dakika! Rusya'dan ABD'nin 60 Gün Süre Tehdidine Jet Yanıt! konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Son Dakika! Rusya'dan ABD'nin 60 Gün Süre Tehdidine Jet Yanıt! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Son Dakika! Rusya'dan ABD'nin 60 Gün Süre Tehdidine Jet Yanıt! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0