ss
Sinüzit nedir? Sinüzitten korunmak için neler yapılmalıdır?
Nezle benzer biçimde burun içinde bir enfeksiyon oluştuğunda burun içi ödemlenir ve şişer. Bu konum mukusun burun içine geçmesine mani olup sinüs arasında birikmesine ve sinüs içerisi basınç artışına neden olur. Sinüs içerisi artmış basıncın kafa ağrısına yol açtığını söyleyen Liv Hospital Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç Deniz Kaya sinüs hakkındaki bilinmesi gerekenleri anlattı.

SİNÜZİTE BAĞLI BAŞ AĞRILARININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Her baş ağrısı sinüzit değildir. Bazen migren ve tansiyon tipi nörolojik baş ağrıları sinüzit ağrılarını yansılamak ederler.
Genellikle yüzün ön kısmında (Yanaklar, alın ve göz arkalarında) hissedilirler.
Sabahları şiddetli olup gün içi azalış eğilimindedirler.
Baş hareketleriyle özellikle başı öne eğmekle artış olur.
Isı değişiminden (Sıcak ortamdan soğuk ortama geçildiğinde) şiddetinde değişim olabilir.
Diğer sinüzit semptomlarıyla (Burun akıntısı, tıkanıklık, yüzde tazyik hissi...) beraber görülürler.
Akut sinüzitler tedavi edilmediğinde daha kötü durumlara yol açabilir. Astım ataklarını tetikleyebilir. Uygun tedavi edilmediğinde kronik sinüzite yol açabilir.
Enfeksiyon beyin zarlarına vardığında menenjite neden olabilmektedir. İltihabi konum göze ulaştığında ise görme problemleri, göz devinim bozukluklarına niçin olabilir. Özellikle çocuklarda ortaya çıkan orta kulak iltihaplarının en önemli etkenlerindendir.


SİNÜZİTTEN KORUNMAK İÇİN ÖNERİLER

Grip ve nezle benzer biçimde üst solunum sistemi enfeksiyonları azaltıldığında sinüzit açınma riski azalır. Bu nedenden dolayı gripli insanlarla yakın temastan irak durmak, el yıkamaya itina göstermek dolayısıyla sinüzit gelişim riskini azaltır.
Altta yatan alerjik sorunlar varsa tedavi edilmesi gerekir.
Burun içini tahriş eden sigara benzer biçimde irritan kimyasallardan uzak durmak enfeksiyon riskini azaltır.
Oda havasını buhar makinaları kullanarak nemlendirmek sinüzit gelişimini engellemede yardımcıdır.
TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Tedavideki en mühim noktalardan biri burun temizliğidir. Bu maksatla burun temizleme solüsyonları ve okyanus suları kullanılması fazlaca faydalıdır. Tedaviye destek olması açısından burun açıcı sprey ve hap şeklinde ilaçlar doktorlar tarafınca önerilir.

Her sinüzit enfeksiyonunda antibiyotik kullanılmaz. Virüs ve mantarlara bağlı sinüzitlerde antibiyotikler etkisizdir. Bakterilere bağlı gelişen sinüzitin büyük bölümü antibiyotik kullanmadan gövde direnci ile ortadan kalkar. Enfeksiyon şiddetli ve uzun soluklu ise antibiyotik kullanımı önerilir. Altta yatan alerjik problemler varsa tedavi edilmelidir.

Sinüzit enfeksiyonlarının deva tedavisine yanıt vermediği durumda sinüzit ameliyatları yapılabilir. Bu ameliyatlarda burun içerisinden genel anestezi altında sinüs ağrıları açılarak hastaların şikayetleri düzeltilebilir.


"Sinüzit nedir? Sinüzitten korunmak için neler yapılmalıdır? konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Sinüzit nedir? Sinüzitten korunmak için neler yapılmalıdır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sinüzit nedir? Sinüzitten korunmak için neler yapılmalıdır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0