ss
  • Sarı Yelekler Protestoları: Macron Hükümeti Tartışmalı Zammı İptal Etti - Paris Haberleri
Sarı Yelekler Protestoları: Macron Hükümeti Tartışmalı Zammı İptal Etti - Paris Haberleri
Fransa'da üç haftadır devam eden ve Sarı Yelekler olarak isimlendirilen protesto dalgasına niçin olan benzin zamları ile alakalı Macron hükümeti artışı iptal ettiğini duyurdu ve diyalog çağrısı yaptı.

 

Fransa'da üç haftadır geçindiren ve Sarı Yelekler olarak bilinen protesto dalgasına niçin olan benzin zamları ile ilgili Macron hükümeti artışı iptal ettiğini duyurdu ve diyalog çağrısı yapmış oldu.

Salı günü zamların altı ay erteleneceğini söyleyen Başbakan Edouard Philippe, Çarşamba günü zammın iptal edilmiş olduğu açıklamasını yapmış oldu.

Akaryakıt tutarları sebebiyle süregelen ve daha kapsamlı bir tepki hareketine dönüşen Sarı Yelekler protestolarıyla ilişkili 4 can kaybı yaşandı.

Başbakan Philippe, parlamentonun alt kanadına hitaben yapmış olduğu konuşmada, "Hükümet diyaloğa açıktır ve bu niyetini, vergi artışını 2019 bütçesinden çıkararak göstermektedir." dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, iklim değişikliği ile savaşım ve bütçe açığının azaltılması için bu adımın gerekli bulunduğunu savunuyordu.

Bu adıma rağmen Sarı Yelekler grubu unsurları, Cumartesi günü için yeni protesto çağrısında bulunmuş oldu.

İçişleri Bakanı Christophe Castaner ise "görevli göstericilerden" yapılan Paris çağrısına uymamalarını istedi.

 

Macron'a yardımcı yüzde 23'lere düştü

Ülke geneline yayılan ve Macron hükümetine reaksiyon hareketine dönüşen protesto dalgasına Fransız ziraatçi sendikası da katılıyor.

Sendika, üyelerinin gelecek hafta her gün şov yapacağını duyurdu.

Ülke genelinde meydana getirilen kamuoyu araştırmalarında, halkın yüzde 72 oranında protestolara destek verdiğini ortaya koyuyor.

Halk bazında desteği yüzde 23 oranına düşen Macron ise Pazar günü Arjantin'deki G20 zirvesinden dönüşünden bu güne mevzu ile ilgili izahat yapmış değil.

Sarı Yelekliler hareketi, Fransız sürücüler tarafınca yoğun bir biçimde kullanılan ve öteki yakıt türlerine göre daha az vergi alınan dizel yakıttaki vergi artışına karşı başlanıyor.

Hareket, eylemciler Fransız yasalarına gore tüm araçlarda taşınması ihtiyaç duyulan fosforlu yelekleri giydikleri için Sarı Yelekliler adını aldı.


"Sarı Yelekler Protestoları: Macron Hükümeti Tartışmalı Zammı İptal Etti - Paris Haberleri konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Sarı Yelekler Protestoları: Macron Hükümeti Tartışmalı Zammı İptal Etti - Paris Haberleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sarı Yelekler Protestoları: Macron Hükümeti Tartışmalı Zammı İptal Etti - Paris Haberleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0