Kanserde umut veren yeni gelişme

24 Mayıs 2013 Cuma 16:00
kanserde-umut-veren-yeni-gelisme

East Anglia Üniversitesi bilim adamlarına göre memede bulunan kanserli tümörün salgıladığı bazı enzimler koruyucu olarak kullanılabilacak

 

İngiltere’deki East Anglia Üniversitesi’ne mensup bir grup bilim adamı, meme kanserli tümörün salgıladığı bazı enzimlerin, koruyucu olarak kullanılabileceğini açıkladı.

 

Yaptıkları araştırmaların sonucunda memede bulunan kanserli bir tümör MMP-8 (matrix metalloproteinase) adı verilen bir enzim salgıladığını belirleyen bilim adamları, sonuçları Journal of Biological Chemistry adlı Dergi’de yayımlanan çalışmalarında, bu enzimin aktive edilerek tumore  saldıracak biçimde kullanılabileceğini tespit etti.

Bilim dünyası bugüne kadar sözkonusu enzimin kanserli meme hücreleri tarafından kanserli kitlenin büyümesine yardımcı olmak amacıyla üretildiğini düşünüyordu.
 

Araştırmaya başkanlık yapan East Anglia Üniversitesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof Dylan Edwards, “MMP kanserli hücrelerin salgıladığı bir enzimler grubudur. Bilim dünyası bunların daha önce kanseri bulunduğu hücrelerin de dışına taşıyan ve yolunu temizleyerek hastalığın hızla yayılmasını sağlayan kimyasallar olduğunu düşünüyordu. 1990’lı yıllarda bu enzimleri hedef alan ilaçların aynı zamanda kanserin tedavisi olacağı düşüncesiyle çalışmalar yapıldı ancak başarı sağlanamadı. Sonuçta bütün enzimlerin kötü olmayabileceği, kanserin yayılmasını sağlamayacağı düşüncesi üzerine kafa yormaya başladık.’’

Bilim adamlarının bu alanda yaptıkları çalışmaların sonucunda 2008 yılında MMP-8 adı verilen enzimin tümörlere karşı koruyucu rol oynadığının tespit edildiğini belirten Prof. Edwards, bu enzimi taxşıyan hastaların da meme kanseriyle mücadelede daha iyi sonuçlar aldıklarının tespit edildiğine işaret etti.
 

Big C adlı kanserle mücadele vakfı tarafından desteklenen ve Üniversite’nin doktora öğrencilerinden Sally Thirkettle’ın üzerinde çalıştığı son araştırmanın memenin MMP-8 üretmesinin sağlanması halinde MMP-8’in diğer kanseri destekleyici unsurlarla savaştığını gösterdiğini belirten Edwards, tümörü besleyen  IL-6 ve IL-8’in de MMP-8 karşısında etkilerini yitirdiğini bildirdi.

Prof. Edwards, araştırmaları sonucunda MMP-8’in tümörlerin içinde bağışıklık sistemine ‘’beni bul’’ sinyali veren bir unsure olarak çalıştığını tespit ettiklerini  de ifade ederken, bu enzimin daha sonra da aktif hale geçip tumore  saldırdığını kaydetti. 1990’lı yıllarda MMP’yi baskılayan ilaç jenerasyonunun tedavide başarısız olmasının da bu nedene bağlanabileceğini belirten Edwards, konuyla ilgili araştırmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

 Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/kanserde-umut-veren-yeni-gelisme/gundem/detay/1713463/default.htmEtiketler: İngiltere , bağışıklık , biyoloji , Dergi , GrupHaber okunma sayısı: 2117

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

TOKAT - HAVA DURUMU

TOKAT

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu ay:
35 hit, 11 ziyaretçi, 11 ziyaret
Toplam:
38508 hit, 12062 ziyaretçi, 14200 ziyaret