GDO'lu pirinç iddiasında firmalar savunmada

04 Nisan 2013 Perşembe 19:12
gdolu-pirinc-iddiasinda-firmalar-savunmada

GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) olduğu iddiası ile ABD'ye sokulmayan 23 bin ton ithal pirince Mersin'de önlem amacıyla el konulması olayı ile ilgili olarak resmi inceleme sürerken, adı geçen üç şirketten ikisinin yetkilileri, GDO iddiasının henüz kesin olarak kanıtlanmadığını savundu.


Göze Tarım A.Ş.’nin Avukatı Murat Altındere, ürünlerinde herhangi bir GDO maddesinin olmadığını öne sürdü. Altındere, "Ürünlerimizin testi ithalattan önce Mersin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılmış ve hiçbir GDO veya başka bir uygunsuz duruma rastlanmamıştır. Bununla ilgili elimizde rapor mevcuttur" diye konuştu.

'ÜRÜNLER ÇİN VEYA AFRİKA’DAN DEĞİL, ABD’DEN GELİYOR'

Ürünlerin kendilerine Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) geldiğini anlatan Altındere daha sonra şu görüşlere yer verdi: "Kaldı ki bu şirket, basında çıkan haberlerde belirtildiği gibi Afrika’dan veya Çin’den mal almamıştır. Dünyanın en büyük pirinç üreticisi ve ithalatçılarından olan, ABD’de bulunan ADM’den bu malları almıştır. Maalesef basın organlarında sanki Çin’den veya Afrika’dan ürün alınmış, ABD bunu kabul etmemiş ve Türkiye gönderilmiş gibi çarpıtılmış haberlere yer vermiştir. Eurofins tarafından düzenlenmiş olan 'GDO bulunmamıştır' belgesi de elimizde vardır. Dolayısıyla şirketimizin hiçbir yasal sıkıntısı yoktur. Bu konu soruşturma sürecindedir. En kısa zamanda yargı önünde durum netliğe çıkacak ve şirketimiz aklanacaktır."

DİĞER ŞİRKET DE KABUL ETMEDİ

Tiryaki Agro Gıda San ve Tic.A.Ş. adına ise Avukat Mete Sayın açıklama yaptı. Sayın, şunları savundu: "Şirketimiz, Türkiye'nin önde gelen, tarım ürünleri ticareti ile iştigal eden, kurumsal bir yapıya sahip en büyük şirketlerinden bir tanesidir. Şirketimiz tüm ticari faaliyetlerini yürürlükteki yasal düzenlemelere, idari mercilerin karar ve uygulamalarına uygun bir şekilde ve azami dikkat göstererek sürdürmektedir. Şirketimizin adının da sehven geçtiği, Mersin'de yaşanan bu olay ile ilgili olarak şirketimizin herhangi bir dahlinin olmadığını, şirketimizin mallarına emniyet birimleri tarafından el konulmadığını, şirketimiz hakkında vergi kaçaklığı ile ilgili herhangi bir yasal takibatın yapılmadığını ve böyle bir takibata taraf olmadığını bilgilerinize sunarız."

TAT BAKLİYAT: GDO'LU SOYA TOZU BULAŞMIŞ

Olayda adı geçen 3'üncü firma olan Tat Bakliyat Genel Müdürü Tuğba Memiş ise daha önce yaptığı açıklamada, sevkiyat sırasında pirinçlerin arasına GDO'lu soya fasulyesi karıştığı için ürünlerinde GDO'ya rastlandığını iddia etti. Memiş şu görüşleri savundu: "AB bile pirince GDO analizi yapmıyor. Bize gelen ürün dökme gemiyle geldiği için böyle bir karışıklık olmuş olabilir. Getirilen gemide, başka firmalara ait, izinle getirilen GDO'lu soya fasulyesi ve soya küspesi bulunuyordu. Tahliye esnasında bizim ürünlerimize toz ve tane bulaşması olduğu için böyle bir durumla karşı karşıya kaldık."Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/gdo-lu-pirinc-iddiasinda-firmalar-savunmada/ekonomi/ekonomidetay/04.04.2013/1689429/default.htmEtiketler: ABD , Türkiye , Mersin , Afrika , tiryaki , Amerika , hayvancılık , Çin , olabilir , Türkiye'ninHaber okunma sayısı: 1287

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

TOKAT - HAVA DURUMU

TOKAT

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu ay:
35 hit, 11 ziyaretçi, 11 ziyaret
Toplam:
38508 hit, 12062 ziyaretçi, 14200 ziyaret