ss
Resmi Gazete'de Yayımlandı! Artık Her Önüne Gelen Tütün Satamayacak
Sözleşmeli şekilde tütün üretip satmak arzulayan kişilerin üretici olması mecbur olacak, müstahsil olmayan kişilerle yapılmış sözleşmeler iptal edilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığının, Yazılı Sözleşme Esasına Göre Üretilen Tütünlerin Alım-Satımı ile İlgili Usul ve Esaslar ve Bu Alım-Satımda Kullanılması Gereken Tip Sözleşme ile İlgili Tebliğ'i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna bakılırsa, akit serbestisi ve rekabet hukukunun genel ilkeleri gözetilerek düzenlenen tip sözleşme, kendine özgü tekniklerle imal edilen ve kurutulan Hasankeyf tipi tütünler hariç, sözleşmeli şekilde üretimi yapılan tüm tütün çeşitleri için geçerli olacak. Tütün satmak isteyenin üretici olması gerekecek.

BAKANLIKTAN BEDELİ KARŞILIĞINDA ALACAK

Yazılı sözleşmeler, tütünlerin tarlaya dikiminden önce ve en geç Nisan ayının sonuna kadar Tütün Ticareti Yetki Belgesi sahibi alıcılar ile üreticiler yada bunların temsilcileri içinde akdedilecek. Yazılı sözleşme esasına nazaran tütün ürettirip satın almak dileyen Tütün Ticareti Yetki Belgesi sahibi gerçek ve tüzel bireyler ihtiyaçları kadar tip sözleşmeyi bakanlıktan bedeli karşılığında alacak.

TÜTÜN SATMAK İSTEYENİN ÜRETİCİ OLMASI ZORUNLU OLACAK

Taraflar içinde akdedilecek sözleşmelerde uyulması gereken esaslar da belirlendi. Buna bakılırsa, sözleşmeli olarak tütün üretip satmak dileyen şahısların tütün üreticisi olması mecbur olacak. Tütün üreticisi bulunmadığı tetkik edilen kişilerle yapılma sözleşmeler geçersiz sayılacak. Taraflar arasında mutabakata varılarak, tütün üretiminin naturel tarım faaliyetleri esaslarına veya iyi tarım uygulamalarına uygun yapılması halinde bu durum tip sözleşmenin hususi kanunlar maddesinde belirtilecek.

SÖZLEŞME KOŞULLARINDA ALIM-SATIM YAPILACAK

Sözleşmede mevki ve dekarı belirtilen parselden, sözleşmede yazılı miktarın yüzde 10'undan fazla ürün elde edilmesi niteliğinde, yüzde 10'u aşan miktarın, ürünün tam mahsul bütünlüğünün devamı durumunda olması şartıyla kontrat koşullarında alım-satımı yapılabilecek.


"Resmi Gazete'de Yayımlandı! Artık Her Önüne Gelen Tütün Satamayacak konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Resmi Gazete'de Yayımlandı! Artık Her Önüne Gelen Tütün Satamayacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Resmi Gazete'de Yayımlandı! Artık Her Önüne Gelen Tütün Satamayacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0