ss
  • Putin'den ABD'ye INF Anlaşması İçin Tehdit Gibi Sözler: Karşılık Vermek Zorunda Kalırız
Putin'den ABD'ye INF Anlaşması İçin Tehdit Gibi Sözler: Karşılık Vermek Zorunda Kalırız
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin INF Anlaşması'ndan çekilmesi niteliğinde mukabil vermek zorunda kalacaklarını ifade etti.

Amerika'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) ayrılmakla tehdit etmesi ve Rusya'ya INF'den doğmuş yükümlülüklerini yerine getirmesi için 60 gün zaman verdiklerinin belirtilmesi üzerine Putin'den kritik izahat geldi.

ABD RUSYA'YA 60 GÜN MÜHLET VERMİŞTİ

Amerika, Rusya'ya INF Anlaşması'ndan doğmuş yükümlülüklerini yerine getirmesi için dün 60 gün vakit vermişti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Rusya'nın adımları, Amerika'nin ve müttefiklerin güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye atmaktadır. Rusya'nın ihlalleri dolayısıyla Amerika için anlaşmada kalmanın bir anlamı kalmamıştır. Rusya, silahların denetlenmesi yükümlülüğü konusunda hile yapıyor, yeni füzelerinin menzili Avrupa'ya direkt tehdit" demişti.

PUTİN'DEN TEHDİT GİBİ SÖZLER: KARŞILIK VERİRİZ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Amerika'nin INF'den çıkması durumunda Rusya'nın mukabil vereceğini belirtti.

INF ANLAŞMASI NEDİR?

ABD Başkanı Donald Trump, geçen ay yapmış olduğu açıklamada, INF Anlaşması'ndan istifa kararı aldığını açıklamıştı. Trump, Rusya'nın yıllardır yasaklanan silahları ürettiği ve bulundurduğunu, böylece anlaşmayı ihlal ettiğini savunmuştu. Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Bolton, Moskova'ya giderek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Amerika'nin anlaşmadan çekilme kararını bizzat iletmişti.

Anlaşma, iki yurt arasında 1987'de imzalanmıştı. Dönemin Amerika Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mikhail Gorbaçov tarafından imzalanan anlaşma, nükleer başlık kapasitesi olan orta menzilli füzelerin üretimini ve konuşlandırılmasını karşılıklı yasaklıyordu.

Anlaşma, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Amerika ile Rusya içinde devam etti. Anlaşmayla iki taraf 500 ila 5 bin kilometre arasında menzile sahip ortalama 2 bin 500 füzeyi kullanımdan kaldırmak zorunda kalmıştı.


"Putin'den ABD'ye INF Anlaşması İçin Tehdit Gibi Sözler: Karşılık Vermek Zorunda Kalırız konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Putin'den ABD'ye INF Anlaşması İçin Tehdit Gibi Sözler: Karşılık Vermek Zorunda Kalırız ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Putin'den ABD'ye INF Anlaşması İçin Tehdit Gibi Sözler: Karşılık Vermek Zorunda Kalırız ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0