ss
Paris'te Büyük Gösteri Öncesi Polis Harekete Geçti! 32 Eylemci Gözaltına Alındı
Fransa'da Sarı Yelekliler'in düzenleyeceği büyük protesto için 89 bin polis görevlendirildi. Paris'te hayat tam olarak dururken, 32 eylemci büyük gosteri öncesi gözaltına alındı.

Fransa'da 17 Kasım'da akaryakıt zamlarını protesto eden Sarı Yelekliler ismi altında örgütlenen eylemciler, Paris'in farklı noktalarında gosteri düzenlemiş, bu protestolar öteki birtakım ülkelere de yayılarak, hükümetin arka adım atmasını sağlamıştı. Ancak, giderek büyüyen protestolarda sular durulacak benzer biçimde görünmüyor. Fransa'nın başkenti Paris'te Sarı Yelekliler'in düzenleyeceği büyük gosteri öncesi 32 eylemci gözaltına alındı.

89 BİN POLİS GÖREVLENDİRİLDİ

Fransız basınında yer alan haberlere göre, Sarı Yelekliler, başta Paris olmak suretiyle ülke genelinde akaryakıt zamlarını ve kötüleşen ekonomik koşulları protesto ediyor. Geçen haftaki sertlik olayların tekrarlanmaması için çok emniyet önlemleri alındı. Ülke genelinde 89 bin polis göreve getirildi. Paris'i ise 8 bin polis ile 12 zırhlı vasıta koruyor.

ÜZERLERİNDE ÇEKİÇ VE TAŞ BULUNDU

Eylemciler, Paris'in sembolleri arasında yer alan Champs-Elysees Caddesi'ne gelmeye başladı. Polis, göstericilerin üst aramasını yaptıktan sonra caddeye girmesine izin veriyor.

Sarı Yelekliler'in Paris'te düzenleyeceği gösterilerden önce 121 şahıs ifadeleri alınmak suretiyle polis merkezlerine götürüldü, 32 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan kişilerin üst arama esnasında çekiç ve taş bulunduğu anlatım edildi.

BAŞKENT'TE HAYAT DURDU

Fransız yetkililer, geçen hafta düzenlenen protestolarda dükkanların yağmalanması, camların kırılması, araçların ve birtakım binaların ateşe verilmesi benzer biçimde şiddet olaylarının tekrarlanmasından kaygı duyuyor.

Bu nedenle Champs-Elysees Caddesi'nde mağaza ve restoranlar kepenkleri indirdi. Gösteriler Paris'in kültür yaşamını da etkilerken, Champs-Elysees yakınlarındaki müzeler kapalı. Benzer halde Paris'in Garnier ve Bastille Opera binalarındaki programlar da iptal edildi.

Fransa 1. Futbol Ligi'nde Paris Saint-Germain (PSG) ile Montpellier içinde başkentte oynanması planlanan karşı karşıya gelme da ertelendi.

Paris'in sembollerinden Eyfel Kulesi de gösteriler sebebiyle ziyarete kapalı olacak. Geçen haftaki gösteriler esnasında zarar bulan Zafer Takı da kapalı kalmaya devam edecek.

Paris'teki eylemler nedeniyle 30 civarında metro hattı durdurulurken, Champs-Elysees Bulvarı'nın çevresindeki birçok yol ve cadde trafiğe kapalı olacak.

PROTESTOLARIN GEÇMİŞİ

Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine reaksiyon olarak 17 Kasım'da süregelen sadece sonrasında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine yönelik öfkeye dönüşen Sarı Selekliler'in eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosuna dönüşmüştür.

Genellikle kent merkezlerindeki yüksek kiralar sebebiyle kırsal yerlere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron'dan sıvıyakıt vergilerini düşürmesini ve ekonomik koşulların iyileştirilmesini istek ediyor.?

Başkent Paris'in Champs-Elysees Caddesi etrafında 1 Aralık'ta düzenlenen ve binlerce bireyin katılmış olduğu gösteride polisin eylemcilere sert müdahalesi, sokaklarda araçların ve çöp bidonlarının yakılması, meslek yerlerinin yağmalanması, çok aralıklarla ses bombalarının patlatılması ve alevlerin yükselmesi, kenti "kaosa" sürüklemişti.

Sarı Yelekliler'in protesto ettiği sıvıyakıt zamlarının 2019 yılı için iptal edildiği açıklanmış sadece eylemciler bunun yeterli olmadığını savunarak gösterilere devam edeceğini duyurmuştu.


"Paris'te Büyük Gösteri Öncesi Polis Harekete Geçti! 32 Eylemci Gözaltına Alındı konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Paris'te Büyük Gösteri Öncesi Polis Harekete Geçti! 32 Eylemci Gözaltına Alındı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Paris'te Büyük Gösteri Öncesi Polis Harekete Geçti! 32 Eylemci Gözaltına Alındı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0