ss
OECD, 2019 küresel büyüme tahminini düşürdü
OECD, dünya ekonomisi için 2018 büyüme tahminini yüzde 3,7’de tutarken, 2019'a ilişik gelişme tahminini 0,2 puan düşürerek yüzde 3,5 olarak açıkladı.


Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), dünya ekonomisinin “yumuşak inişe” hazır göründüğünü belirterek, küresel büyümenin gelecek yıl yüzde üç,5'e gerileyeceği tahmininde bulunmuş oldu.

OECD'nin "2018 Ekonomik Görünüm Raporu’nun" ikincisi yayımlandı

Raporda, dünya ekonomisi için eylül ayında gösterilen fasıla rapordaki yüzde 3,7'lik 2018 gelişme tahmini korunurken, 2019'a ait büyüme tahminini 0,2 puan düşürülerek yüzde üç,5'e çekildi.

2020 gelişme tahmini de yüzde üç,5

Kuruluş, dünya ekonomisi için 2020 gelişme tahminini de yine yüzde 3,5 şekilde deklare etti.

Avro Bölgesi, Japonya, Çin ve Hindistan’a yönelik tahminlerin aşağı yönlü revize edildiği belirtilen raporda, Amerika ekonomisi için bu sene yüzde 2,9 ve önümüzdeki yıl için yüzde 2,7 gelişme tahmininde değişikliğe gidilmedi.

OECD, G20’ye ilişik gelişme tahminini aşağı çekerken, bu yıl yüzde üç,8 önümüzdeki yıl ise yüzde üç,7 oranında büyüme öngördü.

Raporda, siyaset yapıcılarına internasyonal diyalog ve kurumlarda güven ortamını tekrar sağlama çağrısı yapılarak, küresel ticaret ihtilaflarına ait G20 seviyesinde somut adımlar atılması da istendi.

"Küresel iktisat yumuşak bir inişe hazır görünüyor"

OECD Başekonomisti Laurence Boone, raporda "küresel iktisat kaba dalgalı denizlerde geziniyor” ifadesini kullanarak, küresel büyümenin güçlü olduğunu, zirveye ulaştığını belirtti.

Küresel ticaretin ve yatırımların karşılıklı gümrük tarifeleri ile yavaşlamaya başladığını belirten Boone, gelişmekte olan piyasaların da kapital çıkışları ve nakit birimlerinin zayıflamasıyla yüz yüze kaldığını kaydetti. Boone, “2018’de yüzde 3,7 olan öngörülen küresel büyümenin yavaşlayarak 2019 ve 2020'de yüzde 3,5’e düşmesiyle beraber küresel ekonomi yumuşak bir inişe hazır görünüyor. Bununla beraber, aşağı yönlü riskler fazlaca ve politika yapıcılar ekonomilerini daha yavaş olsa da sürdürülebilir büyümeye doğru yönlendirmek zorunda kalacak,” ifadesi kullandı. Ekonomilerde yumuşak inişlerin her vakit “hassaslık” gerektirdiğine gösteren Boone, özellikle yumuşak inişlerin merkez bankalarının artan oranda gereğine müsait bir halde likiditesini azalttığı, piyasaların birtakım mevcudiyet fiyatlarındaki düşme ile riskleri tekrar fiyatlamaya başladığı bugünlerde "daha zor" olduğunu altını çizdi.

"Çin ekonomisinde sert yavaşlama ekonomileri vurabilir"

Küresel ticaretteki gerilimlerin şirketler için belirsizliği artırarak yatırımların ve küresel kıymet zinciri üstünde riskleri artırdığına değinen Boone, şu uyarılarda bulundu:

“Avrupa ve Ortadoğu’da politik ve jeopolitik belirsizlikler arttı. Risk birikimleri küresel ekonomide beklenen inişten daha sert inişlere yol açabilir. Birincisi; tecim gerilimlerinin daha da çoğalması küresel ticarete ve küresel büyümeye ziyan verebilir. Şirketlerin planları ve yatırımları için daha çok belirsizlik oluşturabilir. İkincisi; finansal sıkılaştırma gelişmekte olan alan ekonomilerinden kapital çıkışlarını hızlandırabilir. Üçüncüsü; Çin ekonomisinde sert bir yavaşlama gelişmekte olan saha ekonomilerini vurabilir. Eğer Çin'deki talep şoku küresel pay senedi fiyatlarında ve daha yüksek küresel risk priminde önemli bir düşüşe yol açarsa bu gelişmiş ekonomileri de vurabilir.”

Türkiye için gelişme payı tahmini 3,3

OECD raporunda Türkiye için bu yıl öngörülen gelişme payı yüzde üç,üç şekilde yer alırken, önümüzdeki yıl Türkiye’nin geçici olarak yüzde 0,4 küçüleceği tahmin edildi. Raporda iç itimat ve talepteki kademeli toparlanmanın etkisiyle 2020’de büyümenin yüzde 2,7’ye yükseleceği öngörüsünde bulunulmuş oldu. Raporda Türkiye'de enflasyonun bu yıl için yüzde 16,8, gelecek yıl için yüzde 19,5, 2020 yılında ise yüzde 10,7 şekilde gerçekleşmesinin beklendiği anlatım edildi. İşsizlik oranının bu yıl için yüzde 10,8 olabileceği, 2019’da 12,7, 2020'de yüzde 12,8 seviyesinde gerçekleşeceği tahminine yer verilen raporda, cari açığın Gayrisafi Yurtiçi Hasılaya (GSYH) oranının 2018'de yüzde 5,üç, 2019 ve 2020'de sırayla yüzde 2,9 ve üç,1 olabileceği öngörüsünde bulunuldu. OECD’nin raporunda, Türkiye’de maliye ve para politikasında işletmelerin, hane halkının ve yatırımcıların güvenini yeniden kazanmanın fazlaca mühim olacağına işaret edilerek, merkez bankasının müstakil kalmasının ve enflasyon hedefine yaklaşıldığından güvenli olmak için para politikasının sıkı kalmasının sağlanmasının gerekli bulunduğu ifade edildi.


"OECD, 2019 küresel büyüme tahminini düşürdü konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere OECD, 2019 küresel büyüme tahminini düşürdü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda OECD, 2019 küresel büyüme tahminini düşürdü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0