ss
NATO'dan Ukrayna Gemilerine El Koyan Rusya'ya Sert Uyarı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna'ya ait gemilere el koymasına ilişkin yapmış olduğu açıklamada, "Rusya'nın el koyduğu Ukrayna'ya ilişkin gemi ve askerler bir lahza önce serbest bırakılmalı. Rusya hareketlerinin bir karşılığı bulunduğunu anlamalı." dedi.

NATO-Ukrayna Komisyonu mucizevi toplandı. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "NATO tüm üyeleriyle Ukrayna'ya tam destek veriyor. Rusya'nın el koyduğu Ukrayna'ya ilişik gemi ve askerler bir lahza önce özgür bırakılmalı. Rusya hareketlerinin bir karşılığı olduğunu anlamalı." dedi.

"NATO, UKRAYNA'NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ DESTEKLİYOR"

Ukrayna Komisyonu Brüksel'de mucizevi toplandı. Toplantıya eklenmiş olan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Karargahı'nda basın toplantısı düzenledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "NATO bütün üyeleriyle Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini destekliyor. Rusya'ya, el koyduğu Ukrayna'ya ilişik vapur ve askerleri bir an ilkin özgür bırakması çağrısında bulunuyoruz." dedi.

"UKRAYNA'YA YAPILAN MÜDAHALE MEŞRU DEĞİLDİR"

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanmış olan gelişmelerin, son aşama "ciddi" olduğuna dikkati çeken Stoltenberg, "Ukrayna gemilerine yönelik askeri kuvvet kullanımının meşru bir açıklaması bulunmamaktadır." diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Azak Denizi'nde Rus ve Ukrayna harp gemilerinin yüz yüze geldiği belirtilmişti. Karasularına girmiş olduğu iddiasıyla Rusya'ya ilişik cenk gemileri Ukrayna savaş gemilerine müdahalede bulunmuştu.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Azak Denizi'ndeki Kerç Boğazı civarında, FSB'ye ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığını ve iki kişinin yaralandığını duyurmuştu. Gemilerin Rus özel kuvvetler tarafınca ele geçirildiği açıklanmıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Karadeniz'de 3 Ukrayna gemisinin ve çalışanlarının Rusya tarafından alıkonulmasının peşinden ülkede sıkıyönetim ilan etmişti.

Konuyla ilgili daha ilkin açıklamalarda bulunan Petro Poroşenko, "Rusya'dan, uluslararası hukuku çiğneyerek alıkoydukları Ukraynalı denizcileri hemen serbest bırakmalarını istek ediyorum." demişti.


"NATO'dan Ukrayna Gemilerine El Koyan Rusya'ya Sert Uyarı konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere NATO'dan Ukrayna Gemilerine El Koyan Rusya'ya Sert Uyarı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NATO'dan Ukrayna Gemilerine El Koyan Rusya'ya Sert Uyarı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0