ss
Milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenlemeler Meclis'te
Konkordato duyuru edilmesini zorlaştıran, marketlerde poşeti paralı icra eden ve egzoz ölçümünü yaptırmayana 1.250 TL ceza verilmesini öngören düzenlemeler bu hafta meclis genel kurulunda görüşülecek.


Meclis Genel Kurulu görüşmelerine geçen hafta başladığı Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini ele almaya yarından itibaren devam edecek.


Teklife bakılırsa, plastik alışveriş poşetleri tüketiciye minimum 25 kuruştan satılacak ve plastik poşetleri parasız sağlayan satış noktalarına, kapalı satış dalının her metrekaresi için 10 lira TL nakit cezası kesilecek.

Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayanlara 1,250 TL ceza da öngören teklifle, atıkların kaynağında ayrı biriktirilmesi ve toplanması amacıyla sıfır atık idare sistemini kuran ve tatbik eden belediye, il özel idareleri, kuruluş, kurum ve işletmelere teşvik uygulanacak.

Teklife nazaran ayrıca 1 Haziran 2019'dan itibaren yeni bayındır planlarında bisiklet yöntemleri ve bisiklet park istasyonları mecbur olacak.

KONKORDATO İLE İLGİLİ SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ

Genel Kurulda bu teklifin kabul edilmesinin ardından, konkordato ile alakalı düzenlemeler de içeren Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun Teklifi görüşülecek.

Teklifle konkordato ilanına yeni düzen gelirken, bu kapsamda konkordato ilanı için lüzumlu olan tutanağı verecek kontrol kuruluşları sınırlandırılıyor. Raporu hazırlayan kontrol kuruluşlarına da bazı yükümlülükler getiriliyor.


Teklife gore ayrıca abonelik sözleşmelerinden ve tüketiciye sunulup bedeli faturaya yansıtılan hizmetten kaynaklanan nakit alacaklarına ilişik haciz kanalıyla ilamsız icra takipleri, UYAP içerisinde açılan Merkezi Takip Sistemi üzerinden başlatılacak.

Takiplerde Merkezi Takip Sistemi harcı alınacak ek olarak icraya başvurma harcı ile öğrenim harcı alınmayacak.

TBMM'de siyasal partilerin öbek toplantıları da her hafta bulunduğu şeklinde yarın gerçekleştirilecek. KAYNAK:REUTERS


"Milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenlemeler Meclis'te konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenlemeler Meclis'te ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenlemeler Meclis'te ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0