ss
Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor! Yargıtaydan İşverene Kötü Haber
İş yerinde kaza olup biten işverenin çeşitli bahaneler öne sürüp kazada kusuru bulunmadığını savunması üzerine Yargıtay, işverenin belli gerekçeler sunarak sorumluluktan kurtulamayacağına hükmetti.

 

Bursa'da, iş ilçesinin meydana geldiği meslek yerinin sahibi; muhtelif bahaneleri öne sürüp, kazada kusuru bulunmadığını savundu. Davada son lafı söyleyen Yargıtay, 'aynı meslek yerlerinde de önlemler alınmıyor' bahanesiyle iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini almayan patronun; iş yerinin yeni açılmış olması ve tecrübesizlik gibi gerekçelerle de sorumluluktan kurtulamayacağına hükmetti.

İŞVEREN GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMAK ZORUNDA

Bursa'da, çalıştığı iş yerinde geçirdiği iş kazası nedeniyle maluliyet yaşayan işçi, Bursa 9. İş Mahkemesi'nin alternatifini tuttu. Davacı işçi, maddi ve tinsel tazminatın ödetilmesine karar verilmesini talep etti. Mahkeme, davayı azda olsa kabul etti. Tarafların sonucu temyiz etmesiyle devreye Yargıtay 21. Hukuk Dairesi girdi. Emsal bir karara imza atan Yargıtay, işverenin meslek yerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli olan her türlü önlemi almak, vasıta ve gereçleri noksansız bulundurmak mecburiyetinde olduğuna hükmetti.

İŞVERENİN ÖNLEM ALMA BORCUNU ETKİLEMEZ

İşçilerin de meslek sağlığı ve güvenliği konusunda alınan her çeşitli önleme uymakla mükellef olduğuna dikkat çekilen kararda; "Bilim, teknik ve örgütlenme düşüncesi tarafından alınabilme olanağı bulunan, yapılacak gider ve emek ne olursa olsun bilimin, tekniğin ve örgütlenme düşüncesinin en yeni verileri göz önünde tutulduğunda işçi sakatlanmayacak, hastalanmayacak ve ölmeyecek yahut bu fena sonuçlar daha da azalacaksa her önlem işverenin koruma önlemi alma borcu içerisine girer. Bu önlemler konusunda işveren meslek yerini yeni açması nedeniyle tecrübesizliğini, ilmi ve teknik gelişmeler sebebi ile bilgisizliğini, ekonomik durumunun zayıflığını, benzer iş yerlerinde bu meslek güvenliği önlemlerinin alınmadığını savunarak sorumluluktan kurtulamaz. Gerçekten, çalışma hayatında süregelen fena davranış ve geleneklerin varlığı işverenin önlem alma borcunu etkilemez." denildi.


"Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor! Yargıtaydan İşverene Kötü Haber konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor! Yargıtaydan İşverene Kötü Haber ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor! Yargıtaydan İşverene Kötü Haber ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0