Muhteşem Yüzyıl’a bir itiraz daha!

27 Kasım 2012 Salı 17:38
muhtesem-yuzyil8217a-bir-itiraz-daha

Erdoğan’ın, ’Muhteşem Yüzyıl’ dizisine getirdiği eleştiriye tarihçilerden de destek geldi.

’Osmanlı Müesseseleri Tarihi’ ve ’Osmanlı Tarih Sözlüğü’ gibi eserleri bulunan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Ünal, söz konusu filmde Osmanlı tarihindeki şahsiyetlerin karikatürize edildiğini belirterek, Osmanlı sarayı ve haremle ilgili sahnelerde verilen imajla tarihî gerçeklerin tersyüz edildiğini söyledi.


’MEKKE VE MEDİNE NAZIRI DARÜSSA’ADE AĞALARI EŞCİNSELMİŞ GİBİ YANSITILIYOR’

 

Osmanlı hareminde esaslı bir eğitim öğretim verildiğini, haremin çok önemli bir okul olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ünal, "Orada öncelikle dinî eğitim, görgü kuralları, güzel sanatlar öğretiliyor. Osmanlı kadını tipi, haremin ürünüdür. Bu sıfat mütehakkim, otoriter, sözünü dinleten, nerede nasıl davranması gerektiğini bilen, büyük bir nezaket ve zerafet sahibi kadın demektir. Dizideki Hürrem Sultan ve diğer kadınlar ise böyle bir tipi yansıtmıyor." diye konuşuyor.

 

Darüssa’ade ağalarının, hadım olmakla beraber son derece dindar, salâbet sahibi ve çok nüfuzlu şahsiyetler olduğunu belirten Ünal, "İmparatorluktaki en büyük vakıflar olan Mekke ve Medine vakıflarının nazırıdır ama dizideki Sünbül Ağa sadece hadım değil, aynı zamanda eşcinselmiş gibi yansıtılıyor. Harem kadınlarının giyimi dekolte. Yok böyle bir şey. Tek meşgaleleri entrika. Halbuki haremin okul hüviyeti yansıtılmıyor. Haremde büyük bir nezaket hüküm sürerdi. Dizide sürekli bir çekişme var. Gerçekte haremde, yüksek sesle konuşmak bile normal karşılanmaz. Orada bir hiyerarşi vardı, herkes birbirine saygılıydı." şeklinde konuşuyor.

 

’DİZİ YAPIMCILARI, TARİHÇİ DANIŞMANLARI DİNLEMİYOR’

 

Bazı tarihî konulu dizi filmlerde tarihçi danışmanlar olduğunu ancak yapımcıların onları dinlemeden bildiğini okuduğunu söyleyen Mehmet Ali Ünal, buna karşılık Başbakan Erdoğan’ın, diziyi meydanlarda eleştirerek reklamını yaptığını vurguluyor: "Doğrusu dizinin yapımcıları, isteseler bu kadar reklam yapamazdı. İkinci olarak, Başbakan’ın dizilere müdahalesi antidemokratik bir girişim olarak yorumlanacak ve sansür olarak algılanacaktır. Bu bakımdan siyaset kurumunun sanat dünyasına bu şekilde müdahalesi isabetli olmamıştır görüşündeyim."Haber okunma sayısı: 1731

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

TOKAT - HAVA DURUMU

TOKAT

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu ay:
35 hit, 11 ziyaretçi, 11 ziyaret
Toplam:
38508 hit, 12062 ziyaretçi, 14200 ziyaret