ss
Japonya, Sinop'ta Yapacağı Nükleer Santralden Vazgeçebilir
Japonya'nın, Türkiye'de nükleer enerji santrali kurma projesinden TL'deki değer kaybı nedeniyle vazgeçmeye hazırlandığı iddia edildi.

Japonya'nın daha yüksek standartlarda emniyet önlemleri mecburiyeti ve Türk Lirası'ndaki değer kaybı nedeniyle maliyeti artan Sinop nükleer santral projesinden vazgeçmeyi değerlendirdiği belirtildi.

MALİYET İKİ KATINA ÇIKTI

Reuters'ın aktardığı habere gore, Japonya'nın liderliğinde amme ve hususi kurumların oluşturduğu bir ortaklık tarafından üstlenilen projenin maliyetinin ilk tahminlerin iki katına çıkarak yaklaşık 5 trilyon yene (44 milyar dolar) yükseldiği bildirildi. Bu vaziyet, projenin birincil müteahhidi olan Mitsubishi Heavy Industries ve öteki ortaklarının projeyi sürdürmesini güçleştiriyor. Nikkei, maliyet artışının esas nedenlerinin 2011 senesinde Japonya'daki Fukushima Daichi nükleer santralinde olup biten nükleer kazanın arkasından daha yüksek standartlarda güvenlik önlemleri mecburiyeti ve Türk Lirası'nda yaşanan kıymet kaybı bulunduğunu yazdı.

İKİNCİ NÜKLEER SANTRAL OLACAKTI

Japon-Fransız konsorsiyumu Türkiye'nin ikinci nükleer santralini Sinop'a yapmak için anlaşmıştı. Proje, Japonya'nın altyapı ihracı alanında model görmüş olduğu bir girişim şekilde görülüyordu.


"Japonya, Sinop'ta Yapacağı Nükleer Santralden Vazgeçebilir konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Japonya, Sinop'ta Yapacağı Nükleer Santralden Vazgeçebilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Japonya, Sinop'ta Yapacağı Nükleer Santralden Vazgeçebilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0