ss
Hobi Olarak Başladı, Üretime Geçti! Yaptıklarını Görenler Hayran Kalıyor
Antalya'nın Akseki ilçesinde yaşayan Murat Durak'ın kütüklerden yapmış olduğu dekoratif sehpa, oturak, masa gibi ev eşyaları büyük ilgi görüyor.

Antalya'nın Akseki ilçesinde yaşayan 31 yaşındaki Murat Durak'ın ardıç, sedir ve çam ağaçlarından dekoratif sehpa, oturak, masa şeklinde ev eşyaları yapıyor. Durak, yıllar önce babasının restoranda naturel ortama uyması için masa, iskemle ve sehpa yaptığını söyledi. Babasının restoranın naturel ortamına uygun şekilde yapmış olduğu dekoratif ürünlerin gelen müşteriler tarafınca beğeni topladığını dile getiren Durak, "Babam bunu kendine hobi edindi. Ben de babamdan bu mesleği öğrenerek, geliştirdim, ürün türünü artırdım" dedi.

"ARDIÇ AĞACI KULLANIYORUM"

Özellikle sehpalarda ardıç tercih ettiğini vurgulayan Durak, "Sehpaları sadece ardıç ağaçlarından yapıyorum. Ardıç ağacı kıymetli bir ağaç. Çatlamaya karşı dayanıklı. Ayrıca kokusu ve yüzeyinin dokusu da oldukça güzel. Bu da ağaca sağlamlığının yanı sıra oldukça daha çok değer katıyor. Kuru ardıç ağaçlarını orman işletme müdürlüğü ve kereste ticareti yapanlardan satın alıyorum. Bu ürünleri yapmak için en kıymetli ağaçları kullanıyoruz. Özellikle kokusunu kaybetmeyen ağaçları kullanıyorum. Ardıç ağacı nadide bir ağaçtır. Çatlamaya karşı dayanıklıdır. Kokusu uzun seneler üzerinden gitmez. Bu ağaçlardan masa sandalye, sehpa, harita benzer biçimde bir oldukça ürün yapıyorum" ifadelerine yer verdi.

"DEKORLARINI KENDİM BELİRLİYORUM"

Durak, "Ürünlerin çeşitlerini hiçbir yerden esinlenmeden kopya almadan yapıyorum. Tamamı kendi tasarımımdır. Ağacın kendi şekline ve boyutlarına bakılırsa yapıyorum. Metal ayak kullanmıyorum. Ağaç köklerinden yada ağaç alanlarından ayaklarını uydurmaya çalışıyorum. Özellikle sehpalarda ayakların işçiliği daha zor olmakta. Bazen 2-3 gün sürüyor. En zor yapımı olan ürün ise sandalyedir. İstanbul'da organik ahşap mamüller meydana getiren bir mağaza da benim yaptıklarıma aynı ürünlerin o kadar da ciddi sayılara satıldığını görür görmez ben de hobimi üretime dönüştürdüm" diye konuştu.

"YAPIM AŞAMASI"

Yaptığı boy boy sehpa, masa, iskemle, oturak, Türkiye haritası, ayna gibi dekoratif ev eşyalarını hem yol üzerindeki atölyesinde bununla beraber web üstünden satışa sunan Durak, ürünlerinde sıklıkla ardıç ağacı kullandığını belirtti. Satın aldığı kuru ardıç, sedir ve çam ağaçlarını itinayla dilim dilim doğrayan Durak, kütükten sehpa, masa, sandalye üretimini şöyle söyledi:

"Kütükleri ağaç motoruyla dilimler halinde kesiyorum. Daha sonrasında planya ile düzeltme işlemi yapıyorum. 5 kat zımpara işlemi sonrasında gölgede iyice kurumasını temenni ediyorum. Daha sonra bunların üstüne ağacın kendi organik özlerinden yapılmış 4 kat yağ sürüyorum. Bu şekilde de 10 gün kadar bekliyor. Daha sonra yapacağım eşyaya göre işliyorum. Sehpaya bu ağaç köklerinden ayak yapıyorum. Demir kullanmıyorum. Sehpaların altını ağaç köklerinden özenle seçiyorum. Çeşitli şekillerdeki ağaçların köklerinden dekorlu ayaklar çıkıyor. Bu iş iki günümü almaktadır. Neticede zor ama oldukça eğlenceli bir iş, severek yapıyorum. Bu da ticaretin yanı dizi bir çeşit hobi de aynı zamanda. Ne zaman akşam olmakta onu bile bilemiyorum" dedi.

"PAZARLAMA SORUNUM YOK"

Yaptığı ahşap ürünlerin pazarlama problemi olmadığını belirten Durak, "Bu ürünlerin satışı için bizim bir mağazamız yoktur. Atölyemizden satış yapıyorum. Atölyemiz Antalya-Konya karayolu üzerinde olduğu için uğrayan çok olmaktadır. Özellikle onlara satış yapıyoruz. Herkes eşine dostuna tavsiye ediyor. Ayrıca atölyemizin ana yol üzerinde bulunduğundan her yöreden insanlar geçerken uğrayıp beğendikleri ürünleri alıyorlar. Ürünlerim değişik değişik fiyatlara müşteri buluyor ek olarak internet üzerinden de satışım olmaktadır. Bunları bilen almaktadır. Bazen nakliye yapmış olup kargo ile gönderiyoruz" diye konuştu.

Durak, ardıç, sedir ve çam ağaçlarının kendilerine özgü organik desenleri ve lifli yapısıyla mekanlarında doğallığı yaşamak arzu edenler için güzel alternatifler sunduğunu laflarına ekledi.


"Hobi Olarak Başladı, Üretime Geçti! Yaptıklarını Görenler Hayran Kalıyor konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Hobi Olarak Başladı, Üretime Geçti! Yaptıklarını Görenler Hayran Kalıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hobi Olarak Başladı, Üretime Geçti! Yaptıklarını Görenler Hayran Kalıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0