ss
  • Hatalı Park Cezalarını Tahsil Etmekte Zorlanan Japon Polisi, Çareyi 'Duygusal Bağı Yüksek Eşyaları' Haczetmekte Buldu
Hatalı Park Cezalarını Tahsil Etmekte Zorlanan Japon Polisi, Çareyi 'Duygusal Bağı Yüksek Eşyaları' Haczetmekte Buldu
Japonya'da ödenmeyen hatalı park cezalarını öğrenim etmekte zorlanan polis, yeni bir metot geliştirdi. Polis, sürücülerin "romantik bağlılık duyduğu eşyaları" haczediyor.

 

Japonya'nın Kyoto şehrinde hatalı park sebebiyle doğranan trafik cezalarını tahsil edemeyen yerel polis, ilgi çekici bir metot geliştirdi. Yaklaşık 4 bin kişinin hukuk dışı park cezalarından toplam 90 milyon yen (yaklaşık 4,5 milyon TL) borçlu olduğunu ve minimum bir ferdin 2006'dan buyana ödeme yapmaktan kaçındığını belirleyen polis, 2016 yılında başlattığı "eve haciz" uygulamasını geliştirme sonucu kaldı.

HACİZ KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

Şimdiye dek hangi malların haciz edileceğini bir bir belirleyen ilgili birim memurları, önceleri elektrikli aletler ve değerli madeni mamüller gibi mallara odaklandı. Ancak, yetkililer, borçluların söz konusu yaptırımdan pek etkilenmediğini ayrım etti. Bunun üzerine yerel polis, Japonya'nın başka bölgelerinde pek görülmeyen bir tedbiri uygulamaya sokarak, "hobi ürünlerini" de hacze tabi mallar listesine soktu.

HEDEF "DERİN DUYGUSAL BAĞ"

Uygulamanın caydırıcılığı çoğaltmak adına hayata geçirildiğini söyleyen hacizli mallardan görevli bir polis yetkilisi, amaçlarını 'borçluların derin bir romantik ilişkiye haiz bulunduğu mallarının ele geçirilmesi' olarak açıkladı. Uygulamaya mevzu mallar, satış için açılacak ihaleden ilkin cezanın ödenmesi biçiminde sahipleri tarafınca arka alınabiliyor.

UYGULAMA İŞE YARADI

Haciz için hedefte olan "hobi ürünlerinin" başlangıcında, popüler manga koleksiyonları, anime figürleri, çizgi romanlar, fotoğraf ve kart arşivleri bulunuyor. Ağustos ayında 40'lı yaştaki bir sürücünün, çok sevilmiş olduğu pop grubuna ait bir fotoğraf koleksiyonunu haczeden yetkililer, borçlu sürücünün koleksiyonundan ayrılmak istemediğini, her parçasının kendisi için fazlaca değerli bulunduğunu söylediğini aktardı. İsmi açıklanmayan sürücünün, haciz işleminden 1 hafta sonra 220 bin Yen (ortalama 10 bin TL) değerindeki borcunu ödediği kaydedildi.


"Hatalı Park Cezalarını Tahsil Etmekte Zorlanan Japon Polisi, Çareyi 'Duygusal Bağı Yüksek Eşyaları' Haczetmekte Buldu konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Hatalı Park Cezalarını Tahsil Etmekte Zorlanan Japon Polisi, Çareyi 'Duygusal Bağı Yüksek Eşyaları' Haczetmekte Buldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hatalı Park Cezalarını Tahsil Etmekte Zorlanan Japon Polisi, Çareyi 'Duygusal Bağı Yüksek Eşyaları' Haczetmekte Buldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0