ss
Fransa'daki 'Sarı Yelekliler' Protestosu Irak'a Sıçradı
Irak'ın güneyindeki petrol zengini Basra'da amme hizmeti yoksunluğu ve işsizlik sebebiyle yeniden alevlenen gösterilerde "sarı yelekliler" dikkat çekti

Fransa'daki 'sarı yelekliler' protestosu, Irak'ın Basra kentine de sıçradı. Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde sarı yelek giyen bir grup göstericinin, dün Basra Valisi Esad İdani'nin konvoyunu valilik binası yakınından geçmiş olduğu esnasında kesmeye çalıştığı görülüyor.

VALİ, GÖSTERİCİLERE SALDIRMAYA ÇALIŞTI

Vali İdani'nin de aracından inerek göstericilere saldırmaya çalıştığı görüntülerin sosyal medyada yayılması üzerine ülkede birtakım çevreler bu bir hale tepki gösterdi. Güvenlik güçlerinin müdahale ettiği olaylar esnasında bazı göstericilerin gözaltına alındığı anlatım edildi.

OTELİ BASMIŞLARDI

Söz mevzusu göstericiler, pazartesi akşamı da Maliye Bakanı Fuad Hüseyin ile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Basim Rubayi'nin basın açıklaması yaptığı oteli basmıştı. Bunun üstüne Maliye Bakanı Hüseyin kenti terk ederek Bağdat'a dönmüştü.

PETROL YÜZDE 80'İ ORADA AMA...

Irak petrolünün ortalama yüzde 80'inin çıkarıldığı Basra, geçen temmuz ayında elektrik kesintisi, işsizlik ve su sıkıntısı şeklinde temel ihtiyaçların yoksunluğu sebebiyle kitlesel gösterilere sahne olmuştu.


"Fransa'daki 'Sarı Yelekliler' Protestosu Irak'a Sıçradı konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Fransa'daki 'Sarı Yelekliler' Protestosu Irak'a Sıçradı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fransa'daki 'Sarı Yelekliler' Protestosu Irak'a Sıçradı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0