ss
  • Erzurumlu Vatandaşın Kırdığı Yumurtanın İçinden Yumurta ÇıktıErzurumlu Vatandaşın Kırdığı Yumurtanın İçinden Yumurta Çıktı
Erzurumlu Vatandaşın Kırdığı Yumurtanın İçinden Yumurta ÇıktıErzurumlu Vatandaşın Kırdığı Yumurtanın İçinden Yumurta Çıktı
Erzurum'un Oltu ilçesinde oturan Sadık Albayrak'ın beslediği tavuklarından birinin yumurtasının içinden yine yumurta çıktı. Albayrak, "Böyle bir şey ne duydum ne de gördüm" dedi.Erzurum'un Oltu ilçesinde oturan Sadık Albayrak'ın beslediği tavuklarından birinin yumurtasının içinden tekrar yumurta çıktı. Albayrak, "Böyle bir şey ne duydum ne de gördüm" dedi.

 

Erzurum'un Oltu ilçesinde oturan Sadık Albayrak'ın beslediği tavuklarından birinin yumurtasının içerisinden tekrar yumurta çıktı. Albayrak, "Yumurtayı kırınca gözlerime inanamadım. Yumurta içinden yumurta çıktı. Yıllardır tavuk beslerim, yumurtanın içinden iki, hatta üç sarı çıktığını gördüm fakat yumurta çıktığını ne gördüm ne de duydum." dedi.

YUMURTA TOPLAMAK İÇİN KÜMESE GİTTİ

Aslanpaşa Mahallesi'nde oturan, konfeksiyoncu Sadık Albayrak (58), beslediği tavukların yumurtalarını toplamak için sabah saatlerinde kümese gitti. Sepete doldurmuş olduğu yumurtalardan birinin büyük olması Albayrak'ın dikkatini çekti.

YUMURTANIN İÇİNDEN YUMURTA ÇIKTI

Omlet yapmak için yumurtayı kırdığında ise bir başka yumurta ile karşılaştı. Evli ve 4 çocuk babası Albayrak, yumurtayı eşi ve çocuklarına gösterdiğinde onların da fazlaca şaşırdığını anlatarak, şöyle konuştu;

"Evimin bahçesinde tavuk besliyorum. Her sabah kümese girer, yumurtaları toplarım. Yine kümese gidip yumurtaları toplarken bir yumurtanın diğer yumurtalara oranla daha büyük bulunduğunu gördüm. İçerisinde çift sarı olabileceğini düşündüm. Yumurtayı kırınca gözlerime inanamadım. Yumurta içerisinden yumurta çıktı. Yıllardır tavuk beslerim, yumurtanın içerisinden iki, hatta 3 sarı çıktığını gördüm ama yumurta çıktığını ne gördüm ne de duydum. Yumurtayı kırdığım benzer biçimde saklıyorum. Kim görse şaşırıyor."

BİLİM ADAMLARI NE DEDİ?

Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Laçin de şunları söylemiş oldu:

"Bir yumurtanın yumurtlanması için ortalama 24,5 saatlik bir müddet gereklidir. Anormal şekilli yumurtaların oluşumu genellikle uterusta olup biten aksaklıklardan kaynaklanır. İçiçe yumurtlama ilmi literatürde "counter-peristalsis contraction" şekilde tanınmaktadır. Gelişimini tamamlamış bir yumurta diğer ve daha büyük olgun bir yumurtanın içerisinde bulunmaktadır. Stres faktörlerine bağlı olarak yumurta kanalında gelişimini tamamlamış ancak henüz yumurtlanmamış bir yumurta varken erkenden yeni bir yumurta sarısının bırakılmasıyla kaynaklanır. Bu halde ilk yumurtayı arka getirecek büzülme (kontraksiyon) meydana gelir; albümin, zarlar ve son olarak bu tarz şeyleri tamamen kapatan yeni bir kabuk ile kaplanır."

 

Erzurum'un Oltu ilçesinde oturan Sadık Albayrak'ın beslediği tavuklarından birinin yumurtasının içerisinden yeniden yumurta çıktı. Albayrak, "Yumurtayı kırınca gözlerime inanamadım. Yumurta içerisinden yumurta çıktı. Yıllardır tavuk beslerim, yumurtanın içinden iki, hatta 3 sarı çıktığını gördüm fakat yumurta çıktığını ne gördüm ne de duydum." dedi.

YUMURTA TOPLAMAK İÇİN KÜMESE GİTTİ

Aslanpaşa Mahallesi'nde oturan, konfeksiyoncu Sadık Albayrak (58), beslediği tavukların yumurtalarını toplamak için sabah saatlerinde kümese gitti. Sepete doldurmuş olduğu yumurtalardan birinin büyük olması Albayrak'ın dikkatini çekti.

YUMURTANIN İÇİNDEN YUMURTA ÇIKTI

Omlet yapmak için yumurtayı kırdığında ise bir başka yumurta ile karşılaştı. Evli ve 4 çocuk babası Albayrak, yumurtayı eşi ve çocuklarına gösterdiğinde onların da oldukça şaşırdığını anlatarak, şöyleki konuştu;

"Evimin bahçesinde tavuk besliyorum. Her sabah kümese girer, yumurtaları toplarım. Yine kümese gidip yumurtaları toplarken bir yumurtanın öteki yumurtalara oranla daha büyük bulunduğunu gördüm. İçerisinde çift sarı olabileceğini düşündüm. Yumurtayı kırınca gözlerime inanamadım. Yumurta içinden yumurta çıktı. Yıllardır tavuk beslerim, yumurtanın içinden iki, hatta 3 sarı çıktığını gördüm fakat yumurta çıktığını ne gördüm ne de duydum. Yumurtayı kırdığım gibi saklıyorum. Kim görse şaşırıyor."

BİLİM ADAMLARI NE DEDİ?

Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Laçin de şunları söylemiş oldu:

"Bir yumurtanın yumurtlanması için yaklaşık 24,5 saatlik bir süre gereklidir. Anormal şekilli yumurtaların oluşumu genellikle uterusta meydana gelen aksaklıklardan oluşur. İçiçe yumurtlama bilimsel literatürde "counter-peristalsis contraction" olarak tanınmaktadır. Gelişimini tamamlamış bir yumurta diğer ve daha büyük olgun bir yumurtanın içerisinde bulunmakta. Stres faktörlerine bağlı olarak yumurta kanalında gelişimini tamamlamış sadece henüz yumurtlanmamış bir yumurta varken erkenden yeni bir yumurta sarısının bırakılmasıyla oluşur. Bu halde ilk yumurtayı arka getirecek büzülme (kontraksiyon) meydana gelir; albümin, zarlar ve en son bunları % kapatan yeni bir kabuk ile kaplanır."


"Erzurumlu Vatandaşın Kırdığı Yumurtanın İçinden Yumurta ÇıktıErzurumlu Vatandaşın Kırdığı Yumurtanın İçinden Yumurta Çıktı konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Erzurumlu Vatandaşın Kırdığı Yumurtanın İçinden Yumurta ÇıktıErzurumlu Vatandaşın Kırdığı Yumurtanın İçinden Yumurta Çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Erzurumlu Vatandaşın Kırdığı Yumurtanın İçinden Yumurta ÇıktıErzurumlu Vatandaşın Kırdığı Yumurtanın İçinden Yumurta Çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0