ss
Erdoğan Talimat Verdi, TİKA, Kerkük'te Yanan Kayseri Çarşısı İçin Harekete Geçti
Irak'ın Kerkük kentinde yanarak kullanılamaz bir hale gelen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla TİKA tarafından onarılacak olan zamanı Kayseri Çarşısı'nda, yıkıntı kaldırma ve temizleme emek harcamaları başladı.

 

Irak'ın Kerkük kentinde 26 Kasım'da yanarak kullanılamaz bir hale gelen ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından onarılacak zamanı Kayseri Çarşısı'nda bugün enkaz kaldırma ve temizleme çalışmalarına başlanıyor.

ERDOĞAN TALİMAT VERDİ

TİKA Bağdat Program Koordinatörü Cüneyt Esmer, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın TİKA'ya verdiği talimat doğrultusunda zamanı Kayseri Çarşısı'nın onarımı çerçevesinde 7 Aralık tarihinde çarşıda yıkıntı kaldırma çalışmalarına başladık." ifadesini kullandı. Esmer, enkazın kaldırılmasının peşinden çalışmada restorasyon sürecine geçileceğini kaydetti.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Irak Türkmen Cephesi Sözcüsü Ali Mehdi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kayseri Çarşısı'nda enkaz kaldırma emek harcaması başladı." dedi. Osmanlı eseri zamanı çarşının onarımının TİKA tarafınca yapılmasının önemli olduğunu aktaran Mehdi, "TİKA'nın yardımıyla çarşının onarımı yapılacak. Bu bizim için oldukça önemli. Çünkü zamanı dokusu bozulmayacaktır." diye konuştu.

"TÜRKİYE'YE MİNNETTARIZ"

Kayseri Çarşısı esnaflarından İzettin Kemal, "Türkiye'ye bu zor günde yanımızda olmasından ve bu tarihi çarşıyı yine imar etmesinden ötürü minnettarız." ifadesini kullandı. Çarşının on senelerdir kendileri için ekmek kapısı bulunduğunu aktaran esnaftan Ömer Hasan,"Türkiye Cumhuriyeti ve tüm kuruluşlarına şükranlarımızı sunuyoruz. Türkiye olmasaydı buraları bayındır edecek kimse olmazdı." gibi konuştu.

OSMANLI MİRASI, BÜYÜK YANGINDA KULLANILAMAZ HALE GELMİŞTİ

Kerkük şehir merkezinde bulunan ve Osmanlı döneminde inşa edilen tarihi Kayseri Çarşısı'nda 26 Kasım'da hemen hemen belirlenemeyen bir nedenle yangın çıkmıştı. Yangın sebebiyle çarşıda bulunan çok sayıda iş noktayı kullanılamaz hale gelmişti.


"Erdoğan Talimat Verdi, TİKA, Kerkük'te Yanan Kayseri Çarşısı İçin Harekete Geçti konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Erdoğan Talimat Verdi, TİKA, Kerkük'te Yanan Kayseri Çarşısı İçin Harekete Geçti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Erdoğan Talimat Verdi, TİKA, Kerkük'te Yanan Kayseri Çarşısı İçin Harekete Geçti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0