Bakan Yıldız: Türkiye’nin jeotermal enerji hedefinin yarısı Denizli’den çıkacak

09 Temmuz 2013 Salı 22:29
bakan-yildiz-turkiyenin-jeotermal-enerji-hedefinin-yarisi-denizliden-cikacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Avrupa'nın en büyük jeotermal kaynaklarına sahip Türkiye'nin jeotermalden 600 megavat enerji elde etme hedefinin bulunduğunu, bunun yarısının Denizli'den çıkarılacağını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Avrupa'nın en büyük jeotermal kaynaklarına sahip Türkiye'nin jeotermalden 600 megavat enerji elde etme hedefinin bulunduğunu, bunun yarısının Denizli'den çıkarılacağını söyledi.

Yıldız, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu’yla birlikte özel bir helikopterle geldiği Zorlu Doğal Elektrik Üretim AŞ'ye ait Türkiye'nin ilk ve en büyük jeotermal enerji santrali olan Kızıldere Jeotermal Enerji Santrali'nde incelemelerde bulundu. Yıldız’a Denizli Valisi Abdulkadir Demir, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş ve Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Denizli İl Başkanı Avni Örki de nezaret etti.

İncelemelerin ardından santralin komuta odasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Yıldız, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA)’nün bugüne kadar 90 adet jeotermal sahanın ihalesini yaptıklarını açıkladı. Bu jeotermal sahaların işletmeye geçmesi halinde Türkiye ekonomisinin 1 milyar dolarlık yerli kaynak olarak kazancı olacağını belirten Yıldız, “Bu hepimizin parası, hepimizin malı. Türkiye'deki tüm kaynaklar 75 milyonun. O yüzden bunları harekete geçirmemiz lazım. Bu santral 80 megavat kapasiteye sahip. Türkiye'nin en büyük jeotermal santralidir. Bu rakamın küçümsenmemesi gerekir. Yılda 8 bin saatlik enerji üretecek.” diye konuştu.

Denizli’nin jeotermal potansiyelinin çok büyük olduğunu vurgulayan Yıldız, “Türkiye Avrupa'nın en büyük jeotermal kaynaklarına sahip. Jetormalden 600 megavat enerji elde etme planımız bulunuyor. Türkiye hedeflerinin yarısını Denizli'de gerçekleştirmiş olacağız. Bunları yaparken kömür, su rüzgar, güneş, jeotermal yerli kaynaklarımızı destekliyoruz. Buradaki 80 megavatlık tesisin ürettiği elektrik 320 megavatlık rüzgâr santralinin ürettiği elektriğe denk oluyor. 400 megavatlık güneş santralinden elde edilene denk oluyor. Jeotermalin verimi çok yüksek. Biz tüm kaynakları destekleyeceğiz. Başka bir hesapla bu tesis sayesinde 300 milyon dolarlık doğalgaz ithalatı ikame edilecek, azalmış olacak." şeklinde konuştu.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zorlu ise 2008 yılında Özelleştirme İdaresi’nden aldıkları sahada yaptıkları araştırma neticesinde 80 megavatlık bir santrali yaptıklarını anlattı. Zorlu şunları kaydetti: “Burada 10 tane üretim 10 tane de reenjeksiyon kuyusu açtık. Daha önce devlet tarafından üretim yapılırken Menderes Nehri'ne atılıyordu. Bu çevreye duyarlılığımızın göstergesidir. EPDK da bunu zaten zorunlu tutuyor. İnşallah 100 megavatlığıın kuyuları da 2014 içinde hazırlanacak. Arkasından da hedefimiz 100 megavat daha. Hayalimiz bu. Şu ana kadarki hayallerimizi ilk 80 megavatla gerçekleştirdik. Ayın 20'sinden sonra enerji üretimi başlayacak. 2016 başında ikinci 100 megavatı başlatacağız. Üçüncü 100 megavat için de araştırmalar devam ediyor.” Yıldız incelemelerinin ardından helikopterle Manisa'ya geçti.Haber okunma sayısı: 1524

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

TOKAT - HAVA DURUMU

TOKAT

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu ay:
61 hit, 41 ziyaretçi, 42 ziyaret
Toplam:
38469 hit, 12049 ziyaretçi, 14187 ziyaret