Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkartılması

28 Ocak 2013 Pazartesi 10:49
zorunlu-egitimin-12-yila-cikartilmasi

Milli Eğitim Bakanı Avcı:” Sadece süreyi uzatmakla kalmayıp, eğitimdeki tek kulvarlı yapı, ailelerin, çocukların isteklerine, becerilerine, eğilimlerine yol açacak şekilde çeşitlendirildi”

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, zorunlu  eğitimin 12 yıla çıkartılmasına ilişkin ”Sadece süreyi uzatmakla kalmayıp,  eğitimdeki tek kulvarlı yapı, ailelerin, çocukların isteklerine, becerilerine,  eğilimlerine yol açacak şekilde çeşitlendirildi” dedi.

Avcı’yı, İstanbul-Eskişehir karayolundaki Batıkent Kavşağı’nda Eskişehir  Valisi Kadir Koçdemir, AK Parti Eskişehir Milletvekilleri Salih Koca ve Ülker  Can, AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı, Eskişehir Büyükşehir Belediye  Başkanı Yılmaz Büyükerşen, merkez ilçe Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı  ve diğer ilgililer tarafından karşılandı.

 

Daha sonra Avcı ve beraberindekiler, Eskişehir Valiliği’ne geçti. Polis  mangası tarafından karşılanan Avcı, Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir’i makamında  ziyaret etti.

 

Avcı, ziyaretinde yaptığı konuşmada, Eskişehir adına Milli Eğitim  Bakanlığı’nın hak edildiğini belirterek, Eskişehir’in bir eğitim kenti olduğunu  kaydetti.

 

Öğrencileriyle, eğitim kadrolarıyla, öğretmenleriyle, üniversiteleriyle  Eskişehir’in gerçekten eğitim konusunda öne çıkan bir kent olduğun ifade eden  Avcı, şöyle konuştu:

 

”Milli Eğitim Bakanlığı görevinin bir Eskişehir milletvekiline  verilmesini şükranla karşılıyorum. İnşallah Eskişehir ve Türkiye için hayırlı  olur. Son 10 yıllık dönemde eğitimde büyük mesafeler alındı. AK Parti  hükümetlerini ve benden önce görev yapan bakan arkadaşlarımız gerçekten derli  toplu yürümeyen bir mekanizmayı adım adım disipline, koordine edip verimlilik  artırmayı sağladı. Hükümet, 10 yıl boyunca Cumhuriyet tarihinde ilk defa genel  bütçeden en büyük payı milli eğitime ayırıp bakan arkadaşlarımıza destek  sağladı.”

         

”Prof. Dr. Ömer Dinçer’e teşekkür ediyorum”

Avcı, eğitimde pek çok göstergenin olumlu bir çizgi yakalandığını  gösterdiğini anlatarak, şöyle devam etti:”Geçen yıl zorunlu eğitim süresini 12 yıla çıkartan yasayı kabul ettik.  Sadece süreyi uzatmakla kalmayıp, eğitimdeki tek kulvarlı yapı, ailelerin,  çocukların isteklerine, becerilerine, eğilimlerine yol açacak şekilde  çeşitlendirildi. Daha demokratik bir eğitim alt yapısı sağlandı. Bu gerçekten zor  bir işti. Eğitim yatırımları uzun vadede sonuç veren, sonuçlarını ancak 10-12 yıl  sonra görebileceğiniz düzenlemelerdir. Böyle bir düzenlenin olumlu sonuçlarını  zaman içinde göreceğiz. Türkiye’de 10 yıl içinde oluşturulan istikrar ve güven  ortamı, AK Parti hükümetine böylesine uzun vadeli bir düzenleme yapma cesaretini  verdiğiyse Türkiye’deki güven ve istikrarın burada payı var. Düzenlemenin  gerçekleşmesini çok dirayetli ve cesaretli bir liderlik gösteren Prof. Dr. Ömer  Dinçer’e bir kere daha teşekkür ediyorum. Bu düzenleme mümkün olunan en az  sorunla gerçekleştirildi. Bu tıpkı, otoyolda 150-160 kilometre hızla giden bir  araba üzerinde bir rektifiye işlemi yapmak gibi... Bu çok zorlu bir süreç,  böylesine dinamik toplumsal bir süreci, bu kadar az sorunla çözmek gerçekten bir 

 başarıdır. Bundan sonraki düzenlemeleri el birliğiyle bütün ilgili paydaşlarla  arar, bulur ve yaparız.”

         

”Ayrıntılı bir saha raporu alacağız”

Bir gazetecinin ”Atamalarla ilgili bir çalışma var mı?” sorusu üzerine  Avcı, ”Görevi, cuma günü devraldıktan sonra Milli Eğitim üst bürokrasisiyle bir  toplantı yaptık. 17 temel birimin yöneticileri ile toplantı yaptık. Cumartesi,  pazar arkadaşlarımız çalışmaya başladı. Yarın, Bakanlar Kurulu var. Ondan sonra  17 birim yetkilileriyle, brifing programımız var. Her birinden ayrıntılı bir saha  raporu alacağız. Bu envanteri, tanımamız lazım. Brifingin ardından 1 hafta, 10  gün içinde bunları tamamlamış oluruz. Ondan sonra öğretmenlerimizin,  yöneticilerimizin ve öğrencilerimizin sorunlarıyla ilgili en acillerinden  başlayarak neler yapılabilir, onları inşallah yaparız” diye konuştu.

 

Avcı, ”Serbest kıyafetle ilgili bazı sendikaların açıklamaları var. Bu  konuda bir çalışma yapılacak mı?” sorusunu, ”O konuyu nispeten daha iyi  biliyorum. Milli Eğitim bürokrasisiyle tekrar bir gözden geçireceğiz. Alınan  kararları, karşı görüşleri gerekçeleriyle daha içeriden öğrendikten sonra, daha  rahat karar verebilir ve konuşabilirim. Yapamayacağımız şeyin sözünü  vermeyeceğiz, sözünü verdiğimiz şeyi yapacağız” diye yanıtladı.

 

”Eskişehir’e Yüksek Teknoloji Üniversitesi çalışmaları var mı?” sorusu  üzerine Avcı, ”28 Mayıs 2011 tarihinde Sayın Başbakanımız vaadidir. Sözümüzün  arkasındayız. Onunla ilgili düzenlemeler, YÖK ile ilgili olan düzenlemelerle  inşallah daha kolay çıkartılacaktır” dedi.

 

Avcı, gazetecilere yönelik, ”Söylemediklerimi yazmamazını rica ediyorum.  Bazı arkadaşlar ’Hoca, şunu da söylemiş olsa iyi olur’ diye araya cümle  katabilirler. Söylediklerimizden ibaret” diye espri yaptı.

 

Konuşmanın ardından Avcı, Eskişehir Valiliği şeref defterini imzaladı.Kaynak: http://egitim.milliyet.com.tr/zorunlu-egitimin-12-yila-cikartilmasi/egitimdunyasi/haberdetay/28.01.2013/1661365/default.htmEtiketler: İstanbul , YÖK , Türkiye , Eskişehir , Yılmaz Büyükerşen , Bakanlar Kurulu , Milli Eğitim Bakanlığı , Ülker , Ömer Dinçer , Bursa , teknoloji , zorunlu eğitim , Ak Parti , 2011 , araba , Hayırlı , Parti , Nabi Avcı , Son 10 , sadece , Milli Eğitim Bakanı , BüyükşehirHaber okunma sayısı: 1185

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

TOKAT - HAVA DURUMU

TOKAT

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu ay:
35 hit, 11 ziyaretçi, 11 ziyaret
Toplam:
38508 hit, 12062 ziyaretçi, 14200 ziyaret