ODTÜ dünyanın ilk 60 üniversitesi arasında

05 Mart 2013 Salı 14:39
odtu-dunyanin-ilk-60-universitesi-arasinda

(ODTÜ), Times Higher Education (THE) tarafından ilan edilen ”World Reputation Rankings 2013” listesinde dünyanın ilk 60 üniversitesi arasına girdi.

 

ODTÜ, 9 yıldır ”Dünyanın En İyi 200 Üniversitesi” sıralamasını yapan  İngiliz THE listesinde 51-60 bandında yer aldı.

 

THE listesine göre ODTÜ, Harvard, MIT, Oxford, Stanford, Cambridge gibi  dünya devleri arasında yer bularak ilk 100’e girmeyi başarmasının yanı sıra  listedeki yerini geçen yıla göre oldukça yükseltti.

 

ODTÜ basın biriminden yapılan açıklamada, ODTÜ’nün geçen yıl Mart ayında  ilan edilen ”World Reputation Rankings 2012” sıralamasında ”Dünyanın En İyi  100 Üniversitesi” listesine giren ilk ve tek Türk üniversitesi olduğu ve 91-100  bandında yer aldığı hatırlatıldı.

 

ODTÜ’nün bu yıl da listeye Türkiye’den giren tek üniversite olduğunun  belirtildiği açıklamada, listedeki yerini geçen yıla göre yaklaşık 40 basamak  yükselttiği vurgulandı.

 

İtalya, İspanya, Hindistan, Avusturya, İrlanda, Yunanistan, Danimarka,  Portekiz, Norveç ve Meksika gibi birçok ülkenin üniversitelerinin listeye  giremediğinin ve sadece 20 ülkenin temsil edildiğinin hatırlatıldığı açıklamada,  listede ODTÜ’nün geçen yıla göre yükselerek dünyanın en iyi 60 üniversitesi  arasına girmesinin hem Türkiye hem ODTÜ için büyük bir onur ve prestij kaynağı  olduğu kaydedildi.

 

Açıklamada, ”Üniversitemizin sıralamadaki bu önemli yükselişi, hızla  büyüyen yurtdışı öğrenci talebi, öğretim üyelerimizin uluslararası bilimsel yayın  ve projelerindeki artış hızı ve uluslararası akademik temas ve  işbirliklerimizdeki yoğunlaşma ile uyumludur” ifadesi kullanıldı.

 

2011 ve 2012 yıllarında olduğu gibi, 2013 yılı listesinin üst sıralarında  ABD, İngiltere, Japonya ve Avustralya gibi gelişmiş ülkelerin üniversiteleri  bulunuyor.

 

”World Reputation Rankings 2013”, tüm dünyadan yaklaşık 17 bin  akademisyenin katılımıyla Mart–Nisan 2012’da yapılan ”Thomson Reuters’  2012 Academic Reputation Survey” anketine dayanıyor.

 

Anket, farklı coğrafi bölgeleri ve akademik disiplinleri temsil etmek  üzere Times Higher Education ve Thomson Reuters tarafından 144 ülkeden seçilen  deneyimli (ortalama çalışma süresi 17 yıl) ve bilimsel yayınlarıyla tanınan  akademisyenlere gönderildi.

 

”Dünyanın en güçlü 100 üniversite markasını” belirlemek amacıyla  yapılan ankette, katılımcılardan hem eğitim hem araştırma alanında ”mükemmel”  olarak tanımladıkları en fazla 15 üniversiteyi seçmeleri istendi. Katılımcılara,  ”En başarılı mezununuzun lisansüstü eğitim için hangi üniversiteye gitmesini  önerirsiniz?” gibi sorular yöneltildi.Kaynak: http://egitim.milliyet.com.tr/odtu-dunyanin-ilk-60-universitesi-arasinda/universite/haberdetay/05.03.2013/1676593/default.htmHaber okunma sayısı: 1659

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

TOKAT - HAVA DURUMU

TOKAT

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu ay:
35 hit, 11 ziyaretçi, 11 ziyaret
Toplam:
38508 hit, 12062 ziyaretçi, 14200 ziyaret