ss
  • Donald Trump'ın Damadının Cemal Kaşıkçı Cinayeti Sonrasında Veliaht Prens'e Tavsiyelerde Bulunduğu Ortaya Çıktı
Donald Trump'ın Damadının Cemal Kaşıkçı Cinayeti Sonrasında Veliaht Prens'e Tavsiyelerde Bulunduğu Ortaya Çıktı
New York Times gazetesi, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi ondan sonra ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı Jared Kushner'in Veliaht Prens Selman'a krizi nasıl atlatacağına dair tavsiyeler verdiğini duyurdu.

 

New York Times gazetesi, Kaşıkçı cinayetinden sonrasında Amerika Başkanı Donald Trump'ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner'in Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile 10 Ekim'de sadece bir kere telefonda görüştüğü ve bu görüşmeye Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın da katıldığı bilgisinin verildiğini ancak ikilinin gayri resmi bir şekilde görüşmeye devam ettiğini ve Kushner'in Selman'a krizi iyi mi atlatacağına ve daha fazla utanç verici eylemlerden kaçınmasına yönelik öneriler verdiğini yazdı.

New York Times, Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile Jared Kushner arasındaki yakın ilişkiyi ortaya koyan bir haber yayımladı.

Gazetenin ulaştığı belgeler ve üst düzey yetkilere dayandırdığı haberine bakılırsa, Kushner, Trump göreve geldiği ilk aylardan buyana Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile özel ve resmi olmayan görüşmeler yaptı.

SELMAN'LA GÖRÜŞMEYİ SÜRDÜRDÜ

Bu konum, Amerikalı üst düzey birtakım yetkililer içinde Kushner'in siyasi deneyimsizliğinin Suudilerce manipüle edilebileceği endişesi yarattı.

Kushner tüm kısıtlamalara karşın bin Selman'la görüşmeyi sürdürdü.

Beyaz Saray'da yabancı liderlerle yapılan bütün görüşmelere Ulusal Güvenlik Konseyi yetkililerin katılması gerektiği anlamında tüm kısıtlamalara karşın Kushner, Selman ile görüşmeyi ve mesajlaşmayı sürdürdü ve Kushner ve Selman mesajlarda ve telefon görüşmelerinde birbirlerine isimleriyle hitap etti.

Kushner ve Selman, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinin peşinden da görüşmeye devam etti.

Kaşıkçı cinayeti tüm dünyada büyük tepki çekmesine ve Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) Kaşıkçı'nın öldürülmesi emrini Veliaht Prens Selman'ın verdiği sonucuna ulaşmasına rağmen, Kushner, Prens Muhammed'in Beyaz Saray'daki en büyük savunucusu oldu. Kushner'in kriz yaşanan bir dönemde Prens Muhammed'e verdiği yardımcı ise Trump'ın Suudi Arabistan'ı en önemli internasyonal müttefiklerinden bir tanesi olarak kucaklamasına yardımcı oldu.

"DAHA FAZLA UTANÇ VERİCİ EYLEMLERDEN KAÇIN"

Kaşıkçı cinayetinden sonrasında Kushner ve Veliaht Prens Selman'ın 10 Ekim'de ancak bir kez telefonda görüştüğü ve bu görüşmeye Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın da katıldığı bilgisi verildi ancak Amerika'li yetkililere gore Kushner ve Selman gayriresmi bir halde görüşmeye devam etti. Kushner, Selman'a fırtınayı dindirmesi ve daha fazla utanç verici eylemlerden kaçınması yönünde tavsiyeler verdi.

Ancak Kushner ve Veliaht Prens arasındaki bağ kendi haline oluşmadı. New York Times'ın incelemiş olduğu belge, e-posta ve mesajlara nazaran, bölgede kendi enerjisini ve politikalarını sağlama almak için ABD'nin desteğini kazanmaya çalışan Selman ve danışmanları iki yıldan uzun bir süre boyunca Kushner ile ilişkileri geliştirmeye çalıştı.

TRUMP YÖNETİMİ, SELMAN'A DESTEK VERMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR YÜRÜTTÜ

Trump'ın başkan seçilmesinden kısa bir süre sonra Selman'a yakın bir kurul ABD'yi ziyaret etti ve dönüşte yeni yönetimdeki son aşama mühim odak noktasının Kushner olduğu yönünde Prens Muhammed'e bir rapor sundu.

Suudi Arabistan, Trump hemen hemen başkanlık görevini devralmadan dahi kendisini Trump yönetiminin mühim bir müttefiki olarak konumlandırmaya çalıştı. İsrail ile Filistin arasındaki anlaşmazlığın çözümüne destek olmayı öneri etmenin yanı dizi Suudiler, Amerikan silahları satın almak ve Amerikan altyapısına yatırım yapmak için yüz milyarlarca dolarlık anlaşma teklif etti.

İki eski Beyaz Saray yetkilisine bakılırsa Kushner, Suudi Arabistan'da Kral Selman bin Abdülaziz'den sonra tahta kimin geleceği ve ABD'nin bu süreci etkileyip etkileyemeyeceğini de araştırdı ve bu durum Kushner'in hemen hemen o vakit tahtın varisi olacağı açıklanmayan Prens Selman'a yardım etmeye çalıştığı endişesi yarattı.

Birleşik Arap Emirlikleri de Washington'da Trump yönetiminin ''ati vadeden'' Prens Selman'a destek vermesi için emekler yürüttü.

Kushner, Prens Selman'a Beyaz Saray'da Trump ile resmi bir öğle yemeği de ayarladı.

"TRUMP'IN BÖLGEYE YÖNELİK POLİTİKASININ TEMELİNİ OLUŞTURUYOR"

Haberde görüşüne yer verilen Dışilişkiler Konseyi'nde deneyimli Martin Indyk ise ikili arasındaki ilişkiyi, ''Jared Kushner ve Muhammed bin Selman arasındaki ilişki Trump'ın ancak Suudi Arabistan'a değil, bölgeye yönelik politikasının aslını oluşturmakta.'' benzer biçimde tanımladı.

Amerika'deki seçimlerden sonrasında Kasım 2016'da New York'a gelmiş olarak Kushner ile görüşen Veliaht Prens Selman'ın yardımcıları, ziyaret sonrası İsrail-Filistin probleminin Kushner'in önceliklerinden birisi bulunduğunu belirten bir rapor sundu ve Selman ve danışmaları Trump yönetimin desteğini kazanabilmek için Trump'ın seçim vaatlerini yerine getirmeye destek verecek projeler hazırladı, muhacir ve mültecilerin sıkı emniyet önlemlerinden geçmesi için istihbarat ve bilgi paylaşımı, aşırıcılıkla mücadele, yüksek düzeyli ortaklaşa iş ve Arap NATO'su oluşturma şeklinde tekliflerde bulundu.


"Donald Trump'ın Damadının Cemal Kaşıkçı Cinayeti Sonrasında Veliaht Prens'e Tavsiyelerde Bulunduğu Ortaya Çıktı konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Donald Trump'ın Damadının Cemal Kaşıkçı Cinayeti Sonrasında Veliaht Prens'e Tavsiyelerde Bulunduğu Ortaya Çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Donald Trump'ın Damadının Cemal Kaşıkçı Cinayeti Sonrasında Veliaht Prens'e Tavsiyelerde Bulunduğu Ortaya Çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0