ss
Defnenin Ülke Ekonomisine Katkısı 40 Milyon Dolar
Ormanlık bölgelerde kendiliğinden yetişen defne ağacının memleket ekonomisine katkısı 40 milyon dolar.

 

Orman Genel Müdür Yardımcısı Şahin Aybal, ormanlık bölgelerde kendiliğinden yetişen, tohumundan elde edilen yağ ve yaprakları deva, kimya ve kozmetik sanayisinde olmamış madde şekilde kullanılan defne ağacının ülke ekonomisine senelik 40 milyon dolar katkısı olduğunu söyledi. Aybal, "Defne öyle bir ağaç ki 'define' de diyebilirsiniz" dedi.

TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKISI 40 MİLYON DOLAR

Antakya'da bir otelde Orman Genel Müdürlüğü tarafınca 'Defne İstişare Toplantısı' düzenlendi. Toplantıda konuşan Orman Genel Müdür Yardımcısı Şahin Aybal, defnenin Türkiye ekonomisine 40 milyon dolar civarında katkısı bulunduğunu belirterek, defne üretimi ve elde edilen gelirin artırılması konularını değerlendirmek istediklerini söylemiş oldu.

DÜNYADA YÜZDE 90'I TÜRKİYE'DE YETİŞİYOR

Türkiye'de yaklaşık 150 bin hektar alanda defne ağacı yetiştirildiğini kaydeden Aybal, "Hatay, Kahramanmaraş, Adana ve Mersin Orman Bölge Müdürlüklerinin de önemli üretim merkezlerinden. Defnenin 40 milyon dolar civarında memleket ekonomimize katkısı bulunduğunu biliyoruz. Bunu yeterli bulmuyoruz, hem üretimin bununla beraber ürünün orman köylüsü ve bu işle uğraşan civar halkına sağladığı kazancın artmasını istiyoruz. Defne o şekilde bir ağaç ki 'define' de diyebilirsiniz. Bunun dünyada yüzde 90'ı devletimizde yetişiyor. Bu bizim açımızdan dünyada tekel olmak demektir. 1 milyon şahıs defne işinde istihdam ediliyor. Bu oldukça mühim bir sayı. Yörede çalışan vatandaşların ve teşkilat mensuplarının yanı dizi sivil ve özel sektörle birlikte bu tür toplantılar yaparak ürünün gelecekte ekonomiye katkısını artırmayı hedefliyoruz." dedi.


"Defnenin Ülke Ekonomisine Katkısı 40 Milyon Dolar konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Defnenin Ülke Ekonomisine Katkısı 40 Milyon Dolar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Defnenin Ülke Ekonomisine Katkısı 40 Milyon Dolar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0