ss
Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı, Sigara Paketlerindeki Logolar Kalkıyor
Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna gore, sigara paketlerinin üzerinde markanın logosu olmayacak. Sinema, web, topluma aleni olan toplumsal medya ve gibi ortamlarda tütün ürünlerinin kullanımı yasaklandı.

 

Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna nazaran, Sigara paketlerinin üstünde markanın logosu olmayacak. Televizyonda yayımlanan film ve diziler ile sinema ve tiyatrolarda yayınlanan eserlerde, web, topluma aleni olan toplumsal medya ve bu gibi ortamlarda tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülerine yer verilemeyecek.

GÖRÜNTÜLERİNE YER VERİLEMEYECEK

Artık kimse televizyonda gösterilen program, film ve dizilerde, müzik kliplerinde, reklam ve tanıtım filmlerinde, beyaz perde ve tiyatrolarda gösterilen eserlerde tütün ürünleri kullanamayacak ve görüntülerine yer veremeyecek. Ayrıca web, topluma açık olan sosyal medya yada bunun gibi ortamlarda ticari gaye ile yada reklam amacıyla tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülerine yer verilemeyecek.

Sağlık, öğrenim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde ve üniversite yerleşkelerinde tütün ürünlerinin satışı yapılamayacak. Tütün ürünleri paketleri ile nargile şişelerinin üzerine, zararlarını belirten resimli ve Türkçe yazılı uyarma yada mesajların konulacağı piyasa yüzde 65'den yüzde 85'e çıkarılacak. Bütün tütün ürünlerinin üzerindeki makale ve şekiller aynı olacak.

STANDART PAKET BİÇİMİNDE PİYASAYA SUNULACAK

Türkiye'de imal edilen veya ithal edilen tütün ürünleri; markanın imla şekli, makale karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, öteki makale, ibare ve şekiller dahil olmak üzere, tıpkı biçimde tasarlanan düz biçimde ve standart paket halinde tüketicilere arz edilecek.

SİGARA PAKETLERİNİN ÜZERİNDE MARKANIN LOGOSU OLMAYACAK

Marka, paketin sadece bir yüzeyine ve bu yüzeyin yüzde 5'ini aşmayacak şekilde yazılacak. Paketlerin üstüne markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri konulamayacak. Bu kurallar, birden bire fazla paketi bir arada bulunduran tütün ürünleri kutuları de ilgilendiriyor olacak.

Tek tip olarak tasarlanan sigara paketleri ile ilgili hususlar, Sağlık Bakanlığının müsait görüşü alınarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanmakta olan yönetmelikle düzenlenecek.

Bu düzenlemenin yürürlüğe girmiş olduğu tarihten önce bizim ülkemizde üretilen yada ithal edilen tütün ürünleri, 7 ay içinde, Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi Ve Kontrolü Hakkında Kanun'un kuralları ve yasakları düzenleyen maddesine müsait bir duruma getirilecek. Bu süre Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca altı aya kadar uzatılabilecek.


"Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı, Sigara Paketlerindeki Logolar Kalkıyor konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı, Sigara Paketlerindeki Logolar Kalkıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı, Sigara Paketlerindeki Logolar Kalkıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0