ss
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM TOKAT’TA İNCELEMELERDE BULUNDU
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi ziyaret incelemelerde bulunmak üzere Tokat’a geldi.
İstanbul'dan Tokat'a havayoluyla gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tokat Havalimanı’nda Vali Vekili Mehmet Suphi Küsbeci, Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt ve Mustafa Arslan, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve protokol tarafından karşılandı.
 
İlk olarak Tokat Valiliğini ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a, şeref defterini imzalamasının ardından Vali Vekili Mehmet Suphi Küspeci tarafından Valilik makamında il brifingi verildi.
 
Daha sonra Valilik toplantı salonunda, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Vali Vekili Mehmet Suphi Küsbeci, Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt ve Mustafa Arslan, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, ilçe belediye başkanları ve bakanlık yetkilileri, bakanlığa bağlı il müdürlerinin katılımı ile yaklaşık 2 saat süren bir toplantı gerçekleştirildi.
 
Toplantının ardından basın açıklaması yapan Bakan Murat Kurum, kent merkezine yaklaşık 7 kilometre uzaklıktaki 267 dönümlük Gümenek Mesire Alanının Tokat'ın millet bahçesi olarak kullanılması için projenin başlatılacağı, Kaledibi Mahallesi kentsel dönüşüm, Beyhamam ve Beysokağı'nın sağlıklaştırılması projelerinde iyileştirmeler yapılacağı, il ve ilçelerde çöp aktarma istasyonları konuşlandırılması başta olmak üzere Tokat’a yapılması planlanan yatırımlar ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
 
Konuşmasında, Tokat'ın içinden de geçen Yeşilırmak'taki balık ölümleri ile ilgili tüm çalışmaların bakanlık tarafından takip edildiğini ifade eden Bakan Murat  Kurum, "Amasya'da toplu balık ölümleri meydana geldi. Dünden beri bakanlığımızın birimleri, ÇED Genel Müdürlüğümüz sahada gerekli inceleme ve denetimleri yapıyorlar. Bakanlığımızın gezici laboratuvarı şu an sahada. Gerekli numuneleri aldılar. Ölen balıklardan da numune aldık. Bunları da Ankara'daki laboratuvara gönderdik. 2 gün içerisinde inşallah neticeleri çıkacaktır. Ancak ilk görülen o ki; suda herhangi bir kirlilik ya da zehirli bir maddeye rastlanılmadı. Balıkların tahlil sonucuna göre de bunu açıklayacağız. Gözüken, yağışların fazla olması ve toprakların akarsulara nehirlere kayması sebebiyle balıklarımızın zarar gördüğü yönünde. Tabi bu iklim değişikliğinden kaynaklı nehirlerin debisinin düşmesi de yine balık ölümlerine bir etken olarak gözüküyor. Ancak laboratuvar sonuçları neticesinde size daha net bilgi vereceğiz." diye konuştu.
 
Poşetten Sonra Cam, Metal ve Pet Şişelerle, Plastik ve Karton Kaplar İçin de Yeni Uygulama Geliyor.
 
Alışverişlerde kullanılan poşetlerin 2019 yılı itibariyle 25 kuruştan satılmaya başlanacağını ve uygulama ile ülkede kişi başı 440 adet olan poşet kullanımını 40'a düşürmeyi hedeflediklerini söyleyen Bakan Kurum, uygulama sonrasında cam, metal ve pet şişelerle, plastik ve karton kaplar için de yeni bir uygulama geleceğini duyurdu. Bakan Kurum, "Dün itibari ile artık kanun Resmi Gazetemizde yayınlandı. 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle plastik poşetlerimiz ücretli hale geliyor. 0,25 kuruş ücret alacağız. Yıllık 30-35 milyar adet poşet kullanımını ki bu kişi başı 440 adede geliyor, bunu inşallah çok kısa zamanda 40 adede kadar düşürmeyi hedefliyoruz. Bu manada çevreyi korumak adına plastik poşetlerin ücretlendirilmesi bizim için çok büyük önem arz ediyor. Bu uygulamaya da inşallah 2019 itibariyle de başlamış olacağız. Artık eski pazar çantalarımıza, filelerimize hep beraber dönmek istiyoruz. Diğer taraftan pet şişe, metal şişe, cam şişe, karton ve plastik kaplara ilişkin de yine bir uygulama geliyor. Bu uygulama ile birlikte bunu piyasaya süren firmalar da bu işlerin toplanmasına ilişkin bakanlığımıza bir bedel yatıracaklar; pet şişe başına, cam şişe başına. Biz de bunların toplanmasına ve sıfır atık sistemine dönüşümünü sağlamak için kuracağımız sistemde harcayacağız. Bizim artık atmamayı öğrenmemiz gerekiyor. Evet sıfır atık sistemi ile biz 2023 yılında yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamayı öngörüyoruz. Vatandaşımızı; gençlerimizi, yaşlılarımızı, çocuklarımızı da bu kampanyamıza güçlü bir şekilde davet ediyoruz." şeklinde konuştu.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, daha sonra Mevlevihane, Bey Hamam Sokak, Bey Sokağı, Kaledibi, Mahallesi, Halit Sokağı, Sulusokak ve Deveciler Hanı'nında incelemelerde bulunarak, buralarda yapılan çalışmalar ve kentsel dönüşüm projesi yapılması planlanan Kaledibi Mahallesi hakkında yetkililerden bilgiler aldı. Bakan Kurum incelemeler sırasında karşılaştığı çocuklarla yakından ilgilenirken vatandaşlarımız ile de tokalaşmayı ve sohbet etmeyi ihmal etmedi.
 
Yapımı devam eden TOKİ konutlarını incelemesinin ardından millet bahçesi yapılması öngörülen Gümenek Mesire Alanı'nı geçen Bakan Murat Kurum, burada incelemelerde bulunarak, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’ndan konuya ilişkin bilgiler aldı.
 
Daha sonra Belediye Başkanlığını ziyaret eden Bakan Murat Kurum, ziyaretinin ardından Tokat'tan ayrıldı.

"ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM TOKAT’TA İNCELEMELERDE BULUNDU konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM TOKAT’TA İNCELEMELERDE BULUNDU ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM TOKAT’TA İNCELEMELERDE BULUNDU ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0