ss
Boksit Cevherinin Değerini En Az 50 Kat Artıracak İhale
Türkiye'nin maden rezervlerinin katma değerli ürünlere dönüştürülmesi projesinin ilk uç ürün ihalesi Muğla'daki olmamış boksit cevheri için yapılacak. Kurulacak tesiste boksit cevheri işlenip alüminyum üretilerek minimum 50 kata kadar değer artışı sağlanacak.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ihale şartnamesinden derlenen bilgilere gore, söz konusu ihale alüminyumun olmamış maddesi boksit cevheri rezervleri için 15 Ocak 2019'da gerçekleştirilecek. İhale kapsamında, Muğla'da 4 sahadaki boksit cevheri rezervlerinin katma kıymetli uç ürün şekilde alüminyuma dönüştürülmesini sağlayacak bir tesis kurulacak. Tesiste uygulanan boksit cevheri saflaştırılmış alüminyuma dönüştürüldüğünde ise kıymeti en az 50 kata kadar artacak.

TÜRKİYE'NİN İLK ÇALIŞMALARINDAN BİRİ OLACAK

İhaleyi ele geçiren yatırımcı, Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) koduyla hazırlayacağı rezerv tutanağının arkasından tesisin kapasitesine karar verecek ve ayrıca civardaki diğer sahalardan da boksit cevheri alarak uç ürüne dönüştürebilecek. Bu plan, ayrıca Türkiye'nin UMREK koduyla rezerv belirlemesinin yapıldığı ilk çalışmalardan bir tanesi olacak. Aynı zamanda ihale kapsamında kurulacak tesis de Türkiye'nin uç ürün olarak alüminyum üreten Seydişehir'den sonrasında ikinci işletmesi konumunda yerini alacak.

İSTİHDAMIN YÜZDE 40'I BÖLGEDEN

İhaleyi elde eden yatırımcının tesisin kurulumunda kullanacağı ekipmanın yüzde 40'ını yerli üretimden karşılaması şartı getirilirken, teknik olmayan personel istihdamının da tekrar yüzde 40'ı bölgeden sağlanacak. İhalenin gerçekleşme tarihinden itibaren 5 yıl arasında üretime geçmesi ihtiyaç duyulan tesiste kullanılan boksit cevheri saflaştırılmış alüminyuma dönüştürüldüğünde ise kıymeti minimum 50 kata kadar artacak. Ayrıca, boksit cevherinin alüminyuma dönüştürülmeden olmamış biçimde satışına izin verilmeyecek. Böylece, Muğla'da kurulacak uç ürün tesisi sayesinde üretilecek alüminyumun dünya piyasalarındaki fiyat seviyelerinden işlem görmesinin alt yapısı hazırlanacak.

Geçen senenin rakamlarına göre, Türkiye'deki olmamış boksit cevherinin Ocak başı satış fiyatı, ton başına 50 lira civarındayken, uç ürün şekilde alüminyuma dönüştürülüp işlendiğinde ton başı satış fiyatı yaklaşık 2 bin dolar seviyesine kadar çıkıyor. Sektörde bir ton alüminyum için yaklaşık 3 - 4 ton boksit cevherinin işlenmesi gerekiyor.

İLK KEZ DEVLET PAY ALACAK

Bu arada, Türkiye'nin öteki metalik ve sanayi tipi madenleri için de uç ürün ihalelerinin yapılması planlanıyor. Ayrıca, bugüne dek madencilik faaliyetleri gereği sadece "devlet hakkı" alınırken, bu projede devlet hakkına ilave olarak ilk kere "devlet payı" uygulaması getiriliyor. Devletin, tesisten satışı gerçekleştirilen uç ürün miktarı üzerinden yıllık yüzde 3 hisse alması öngörülüyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine bakılırsa, Türkiye geçen sene 734 bin ton alüminyum ithalatı karşılığında 1,53 milyar dolar ödedi.


"Boksit Cevherinin Değerini En Az 50 Kat Artıracak İhale konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Boksit Cevherinin Değerini En Az 50 Kat Artıracak İhale ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Boksit Cevherinin Değerini En Az 50 Kat Artıracak İhale ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0