ss
Bakan Soylu'dan, İl Göç Müdürlerine 'Suriyeli Mültecileri İsim İsim Bilin' Talimatı
Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce düzenlenen İl Göç Müdürleri Toplantısı'na dahil olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, göç müdürlerine, vazife bitirdikleri yerlerdeki Suriyelileri bir bir kaydetmeleri emirini verdi.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce düzenlenen "İl Göç Müdürleri Toplantısı"na dahil olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Suriye kaynaklı göç sahası, Türkiye'nin ip üstünde değil, kılıç üstünde yürümüş olduğu bir alandır." dedi. Konuşmasında müdürlere seslenen Soylu, "Görev yapmış olduğunuz yerlerdeki Suriyelileri, hemen hemen bir bir, isim ad bilmelisiniz." talimatını verdi.

SOYLU, 81 İLİN MÜDÜRÜNE HİTAP ETTİ

Kızılcahamam'daki bir otelde gerçekleştirilen toplantıya Bakan Soylu'nun yanı dizi İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz, alakalı bürokratlar ve 81 ilin göç müdürleri katıldı. Soylu, toplantıda yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığı içerisinde en sık mesai harcanan konulardan birisinin göç bulunduğunu vurguladı.


"TÜRKİYE EN ÇOK MÜLTECİ BARINDIRAN ÜLKE"

Soylu, çok sayıda devletin özellikle Suriyeli göçmenlere karşı sınırlarda elektrikli tel benzer biçimde insanlık dışı tedbirler aldığını, bir taraftan meselenin insan boyutundan olabildiğince uzak dururken Ortadoğu'da olan bitene karışmaktan ise geri kalmadıklarını ifade etti.

Türkiye'nin şu anda dünyada en oldukça sığınmacı barındıran ülke olduğunu vurgulayan Soylu, "Oysa 2010 yılında hepimiz ilk 5'te dahi değildik. Biz bununla başarı göstermiş bir halde yüzleştik. İşte bu toplantı, bu yönetim anlayışının bir neticesidir. Yönetim anlayışımızın, bundan sonra yapacaklarımızın bir değerlendirilmesi ve istişaresi mahiyetindedir." dedi.

"285 BİN MÜLTECİ ÜLKESİNE DÖNDÜ"

Afrin ve Zeytin Dalı operasyonları hemen sonra ülkelerine dönenlerinin sayısının 285 bin 424 bulunduğunu kaydeden Bakan Soylu, "İnsanlar, müsait ortamı bulurlarsa vatanlarına geri dönme eğilimindeler. Ancak şu da bir gerçek ki bölgeye ilişkin büyük bir bilgi kirliliği de laf konusu." ifadelerini kullandı.

Soylu bu yüzden, bu insanların geldikleri yerle ilgili doğru bilgilere ulaşmalarını sağlayarak, geri dönüş imkanları ile alakalı bilgilendirmenin bir hedef olarak belirlenebileceğini kaydetti.

"TEK TEK KAYDEDİN" TALİMATI

Göç müdürlerine "Görev yapmış olduğunuz yerlerdeki Suriyelileri, hemen hemen tek tek, ad isim bilmelisiniz." diye seslenen Soylu, şunları kaydetti: "Bu insanları ancak sınırdan içeri almak ve gündelik ihtiyaçlarını karşılamak yetmiyor. Evet önemli bir işti, büyük bir başarı hikayesiydi ama şimdi ikinci aşamadayız. Dolayısıyla bu verileri toplayıp, bu periyodu hem şahısların isteği bununla beraber ülkemizin menfaatleri doğrultusunda yönetebilme kabiliyetini ortaya koymalıyız."


"Bakan Soylu'dan, İl Göç Müdürlerine 'Suriyeli Mültecileri İsim İsim Bilin' Talimatı konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Bakan Soylu'dan, İl Göç Müdürlerine 'Suriyeli Mültecileri İsim İsim Bilin' Talimatı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bakan Soylu'dan, İl Göç Müdürlerine 'Suriyeli Mültecileri İsim İsim Bilin' Talimatı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0