ss
Bakan Kurum'dan Dar Gelirli Vatandaşa 'Ön Ödemeli Konut' Müjdesi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile dar ve orta gelirli vatandaşlara yönelik ön ödemeli mesken projesini hayata geçireceklerini bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ ile dar ve orta gelirli vatandaşlara yönelik ön ödemeli mesken projesini hayata geçireceklerini bildirdi.

Murat Kurum, AA muhabirine Bakanlığın çalışmalarına ait değerlendirmelerde bulunarak, ilk 100 gündelik planlarının yüzde 98'ini gerçekleştirdiklerini, ikinci 100 günlük icraatların da büyük bir kısmına başladıklarını anlatım etti.

Kentsel dönüşüm çalışmalarına yönelik malumat verici Kurum, en son çıkan yasada kentsel dönüşümü meydana getirecek kuruluşların belli teknik ve mali yeterlilikleri sağlaması veya tamamlama sigortası yapma zorunluluğu getirildiğini hatırlattı.

"VATANDAŞLARIMIZIN MAĞDURİYETİNİ ENGELLEYECEĞİZ"

Kentsel dönüşümde vatandaşın mağdur olmaması için bu düzenlemenin yapıldığını belirten Kurum, "Sürecinde tamamlanamayacak projeler olması şeklinde bizler tamamlama sigortasıyla bu işlerin tamamlanmasını sağlıyoruz ya da Bakanlığın belirlediği teknik mali şartlara uyması halinde, gerekirse Bakanlığın belirlediği teminat sürecine ilişik sistem devreye girecek. Dolayısıyla kentsel dönüşümde vatandaşımızın mağduriyetini engelleyeceğiz." diye konuştu.

Bugüne kadar ortalama 592 bin konutun dönüşüm periyodunun başladığını dile getiren Kurum, yeni yasayla bunun daha da hızlandırılacağını söylemiş oldu.

Kurum, Bakanlığın bağlı kuruluşu TOKİ ile yaptıkları çalışmalara değinirken, "TOKİ ile hem dar gelirli vatandaşlara bununla beraber orta gelirli yurttaşlarımıza, emeklilerimize, şehit ailelerimize, dul ve yetimlerimize hitap eden mesken projeleri için de farklı bir yöntem çalışıyoruz. Bugünkü TEFE-TÜFE sisteminin dışında daha değişik bir yöntem çalışıyoruz." dedi.

"GELEN TALEBE GÖRE BELLİ ŞEHİRLERİMİZDE PROJELER YAPACAĞIZ"

Bakan Kurum, şu şekilde devam etti:

"Ön ödemeli bir süreç yürüteceğiz. Neticede TOKİ bugüne kadar mesken sektörüyle alakalı alt gelir gurubuna hitap eden yurttaşlarımız için çok büyük projeler gerçekleştirmiş oldu. Bunu birazcık daha ileriki süreç için düşünüyorum. Aileler çocukları için TOKİ'den bir sertifika alacaklar. Örneğin bireysel emekliliğe giriyoruz, diyoruz ki 'Bunu aldığımızda 10 sene sonra çocuğum için bir emeklilik periyodu başlatıyorum.' TOKİ'de de bir ön ödemeli, ileriki süreçte konutu alacağı göze çarpan bulunduğu bir plan bu. Talep toplayacağız. Gelen öğrenci göre belli şehirlerimizde projeler yapacağız."

Projenin detaylarını ondan sonra bir lansmanla açıklayacaklarını bildiren Kurum, "Neticede alt gelir ve orta öbek yurttaşlarımıza da güzel planlar hazırlıyoruz. Bizim TOKİ ile Bakanlık olarak yapacağımız planların yüzde 60-70'i kentsel dönüşüm, şu demek oluyor ki senelik 40-50 bin konut yapabilme kapasitesini düşünürsek şayet bunun yüzde 60'ı kentsel dönüşüm olacak. Geri kalan da alt gelir ve orta gelire hitap eden vatandaşların mesken ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik planlar olacak." ifadelerini kullandı.

"BUGÜNDEN ŞARTLARI DA BELİRLEYECEĞİZ"

Kurum, bu konutlar için TOKİ'nin şu lahza belirgin arsalarındaki noktalarda projeleri belirleyeceklerini anlatım ederek, "Bugünden şartlarını da belirleyeceğiz. Bazı vatandaşımız 'Ben 5 yılda öderim. Bazısı 7, bazısı 10 yılda öderim.' diyecek. Ona gore teslim döneminin de içinde bulunduğu bir sistem olacak." diye konuştu.

Konutlarda probleminin "ödeme gücü"nden kaynaklandığını aktaran Kurum, şunları söyledi:

"Biz inşaatlarımızı 36 ayda yapıyoruz, ödemeyi 120 ayda alıyoruz. Vatandaşımız da mecburen o 36 aylık finansmanı öyleki veya böyle 120 ayda da olsa karşılamak zorunda. Şimdi birtakım yurttaşlarımız var ki 'Bana evim gelsin, ben çıktığını bileyim, 36 ay sonra almasam da olur. Benim çocuğum minik şu anda yada ben 10 yıl sonra, 7 yıl sonrasında geçeyim evime fakat bileyim, ev çıktığını bileyim bana...' Böyle bir süreç olacak."

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE TAPU HARÇLARINA MUAFİYET

Kurum, kentsel dönüşümde yapılan öteki düzenlemelere ilişik bilgi verirken de "Hem hak sahiplerinin olduğu kısım bununla beraber projeye ilişik mesken üretiminde bir defaya mahsus olmak suretiyle tapu harcından muafiyet olcak." dedi.

Bunun yanı dizi daha önce sadece hak sahiplerine meydana getirilen kira yardımının kiracılara da yapılmasını sağlayacak düzenlemeyi de hayata geçirdiklerini dile getiren Kurum, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü gelirlerinin de yüzde 10'unun kentsel dönüşüm hesabına aktarılacağını bildirdi.

Bakanlık olarak, bağlı şirketler ve ilgili genel müdürlüklerle bu kapsamda çok bir emek harcama yürüttüklerini vurgulayan Kurum, şöyle konuştu:

"Bizim gayemiz yıllık yaklaşık 30 bin konutu ancak Bakanlık olarak dönüştürebilmek. Buna ilişik de çalışıyoruz. Hem ilave kaynaklar buraya aktaracağız bununla birlikte mevcutta belediyelerle iş donanması arasında geliştireceğimiz alanlar olacak. Yine bir tertip de İller Bankasına ilişkin, inşallah ay sonuna kadar geçer, İller Bankasının da gelirlerinin, karlarının yarısını kentsel dönüşüm fonuna aktarabilmesinin önünü açıyoruz. Dolayısıyla memleketimizdeki kentsel dönüşüm bizim için bakanlık için şu lahza en öncelikli işimiz ve senelik 25-30 bin sayısını da artırarak devam edeceğiz."

"YENİ PROJELER KÜLTÜRE UYGUN OLACAK"

Kentsel dönüşüm stratejisindeki en mühim konuların vatandaşın mağduriyetinin önüne geçmek adına tamamlama sigortası ve Bakanlığın belirlediği teminatları sağlayabilmek ile müteahhitlerin sınıflandırılması olduğuna işaret eden Kurum, ek olarak üst ölçekli 1/100 binin üstünde bir mekansal stratejik plan hazırlığı arasında olduklarını anımsattı.

Şehirde belediye başkanlarının kentsel dönüşümle alakalı strateji oluşturup dönüşüme ilişik bir eylem planı hazırlayacağını anlatan Kurum, eylem planının uygun olması biçiminde bunun önünü açacaklarını söylemiş oldu.

Kurum, fiil planının uygun bulunması için o ilçedeki arz istek dengesi, projenin yeri, finansın iyi mi sağlandığı şeklinde gerekçeleri de görmeleri gerektiğine dikkati çekerek, yeni yapıların azca katlı, mahalle ölçeğinde ve kültüre uygun projeler olacağını aktardı.

İstanbul'da bu kapsamda meydana getirilen projeleri özetleyen Kurum, örnek dönüşümleri vatandaşın görmesiyle, sürece fazlaca mühim destek sunar sağlamasını ve kentsel dönüşümün böylece çok daha hızlı bir bir hale gelmesini beklediklerini söyledi.

"İMAR BARIŞI'NDA SÜRE UZATIMI OLMAYACAK"

Kurum, 31 Aralık'ta sona erecek bayındır Barışı başvurularına ilişik son verileri de paylaştı. Kurum, "Şu lahza için süre uzatımı düşünmüyoruz. 31 Aralık 2018 tarihinde hem müracaat hem ödeme süresi tamamlanacak. Bugüne kadarki müracaat sayısı yaklaşık 9 milyona ulaştı. Gelir şekilde da 7 milyar 700 milyon lira gelir laf mevzusu." dedi.

Kurum, vatandaşlara 31 Aralık'a kadar başvurularını yapmaları ve kaçak binalarıyla ilgili devletle barış periyodunu kaçırmamaları çağrısında bulundu.

Başvurularda gerçek dışı beyan ve hatalı beyanların hepsini inceleyeceklerini vurgulayan Kurum, şu ifadeleri kullandı:

"Bu barışın gerçekçi olmasını istiyoruz. Bizim buradaki önceliğimiz 31 Aralık 2017'den sonra yapılmış yapı ve doğru beyan olup olmadığı. Hatalı beyan olabilmektedir, hatalı beyanla ilgili vatandaşımızla beraber bu süreci yönetebiliriz. Bayındır Barışı 31 Aralık 2017 öncesi yapıları ihtiva ettiği için bu tarihten sonrasında ister afet sektörü, talep eder düzgüsel alan olsun, ister otlak, ne olursa olsun, 31 Aralık'Şafak sonrasında bina nerelere yapıldıysa bizler bunları tespit edip, yıkacağız. Öncesinde yapılan kaçak yapılara ait süreç devam ediyor ve bunların taşınmasına ilişik de kararlar mevcut. O süreci de hem Afet İşleri Başkanlığımız hem Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz, Bakanlık olarak takibini yapıyoruz."

YABANCIYA KASIM'DA 5 BİN 236 KONUT SATILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yabancıya konut satışlarına ilişik değerlendirmelerde bulunurken de "Kasım ayında yabancılara 5 bin 236 mesken satışı gerçekleştirilmiştir. Bu rakam geçen yılın Kasım ayına bakılırsa yüzde 145'lik bir artış demek. İllere bakılınca İstanbul ilk sırada, ikinci Antalya, üçüncü Bursa. Bu bizim düzenlediğimiz bir milyon dolardan, 250 bin dolara düşürmenin ne kadar doğru bir meslek bulunduğunu gösteriyor. Geçen ay da yüzde 151'lik bir artış vardı." dedi.

Kurum, en çok satışın Irak vatandaşlarına yapıldığını da söylemiş oldu.

Naylon poşet uygulamasında marketler promosyon çanta verebilecek

Bakan Kurum, marketlerde naylon torba uygulamasına ait alt limit şekilde belirlenen 25 kuruşun üstüne çıkılacağını düşünmediğini sadece tekstil endüstrisi şeklinde birtakım sektörlerde poşetin cinsine gore ücretlendirme olabileceğini dile getirmiştir. En alt hudut 25 kuruşun market poşetlerini kapsadığını belirten Kurum, "Onun dışındakiler için açıkçası bir limit bulunmamaktadır." diye konuştu.

"POŞETİMİZİ YANIMIZDA TAŞIYACAĞIZ"

Kurum, bu uygulama kapsamında alınacak geri kazanım payını, poşetlerin doğaya verdiği zararı engellemek ve çevrenin daha çok korunması için yapılacak projelerin rakam ve niteliğini çoğaltmak için kullanacaklarını bildirdi.

Buradaki aslolan amacın senelik kişi başı poşet kullanım sayısını yüzde 90 tasarrufla 40'a düşürmek olduğunu özetleyen Kurum, "Buradan bir gelir, döner dönmez çok önemli değil. Aslolan kullanımın azalması. Gelir gelirse de muhit yatırımlarında kullanacağız." dedi.

Marketlerin "promosyon" yapabileceklerini de belirten Kurum, "Marketlere denir ki 'buna ilişkin dikkat çekici promosyonlar yapın, parasız çantalar, fileler dağıtın.' Onlar da bu sürece destek veriyorlar. Birçok market buna ilişkin promosyon da başlattı. İnşallah bunu alışkanlık durumuna getireceğiz. Çantamızı, poşetimizi yeniden yanımızda taşıyacağız ve oldukça çok defa kullanacağız." ifadesini kullandı.

"SÜREÇ İÇİNDE BU UYGULAMA HER NOKTAYA YAYILACAK"

Naylon torba uygulamasına ait usul ve esasların yönetmeliklerle detaylandırılacağını anlatan Kurum, "Süreç arasında bu uygulama bütün sahaya, her noktaya yayılacak." dedi.

Bakan Kurum, kaparo uygulamasına ilişkin uygulamanın 2021'de başlayacağını belirterek, "Bir de şu lahza süregelen bir süreç mevcut. Bu süreçte, plastik, metal, cam, pet ürünlerini piyasaya sürenler eskiden belirgin bir bedeli, Bakanlığın yetkilendirdiği kuruluşlara ödemesi yapmak zorundalardı. Şimdi deriz ki biz ürün başına belirgin bedeli, üretim başına tüketicilere sürenler Bakanlığa yatırsınlar, Bakanlık da bu işlerin toplanması için bu bedelleri harcasın, farkı bu. Bu da ürün başına dikkat çekici bir ücretlendirmeyi yer ediniyor." diye konuştu.

Bu ürünlerin doğaya karışmasının oldukça uzun zaman aldığının altını çizen Kurum, "Yıllık 50 milyar adet piyasaya sürülüyor. Bu sürecin uygulanmış olduğu ülkelerde yüzde 90'a varan toplama ve geri dönüşüm sağlanıyor. Biz de bu sayede 50 milyar sektöre sürülenin yüzde 90'ını arka dönüşüme gönderdiğimizde olmamış madde kullanım oranımız azalacak. 'Kirleten öder' prensibinden hareketle de bu uygulamaya uymayan varsa ton başına 100 lira. Plastik poşetlerin ücretsiz verildiği tetkik edilen satış noktalarına da depo sahası dış yerlerin her metrekaresi için 10 lira yönetimsel para cezası veriyoruz." dedi.

Kurum, sıfır atık uygulamasına geçecek belediyelere teşvik ve projelere yardımcı verilecek bir düzenlemenin de yapılacağını belirtti. Bakan Kurum, Çevre Kanunu'nda yer alan öteki düzenlemelere ait de bilgi verdi.

4. TARAFLAR KONFERANSI

Kurum, Polonya'nın Katoviçe kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 24. Taraflar Konferansı'na (COP24) ait yapmış olduğu görüşmelerin detaylarını da paylaştı. Kurum, konferansta, Türkiye'nin modern ülkelerin yer almış olduğu Ek-1 listesinden çıkarılmasına ilişkin kararın alınmasına, çevre yatırımları ve iklim değişikliğiyle savaşım için ilgili fondan istifade etmek istediklerine yönelik taleplerini ilettiklerini dile getirdi.

Gelişmekte olan ülkelere tanınan finansal ödenekle ilgili şartların tam şekilde göze çarpan olmadığını söyleyen Kurum, 2020 sonrası yıllık 100 milyar dolar olmasının beklendiğini ancak bunların tamamının içinde bağışlama değil kredilerin bulunduğunu kaydetti.

 


"Bakan Kurum'dan Dar Gelirli Vatandaşa 'Ön Ödemeli Konut' Müjdesi konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Bakan Kurum'dan Dar Gelirli Vatandaşa 'Ön Ödemeli Konut' Müjdesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bakan Kurum'dan Dar Gelirli Vatandaşa 'Ön Ödemeli Konut' Müjdesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0