ss
  • ASKERLİK Süresi DÜŞTÜ MÜ? ASKERLİK Kısalıyor MU? TEK TİP ASKERLİK Uygulaması NASIL SON Haber TIKLA ÖĞRENN
ASKERLİK Süresi DÜŞTÜ MÜ? ASKERLİK Kısalıyor MU? TEK TİP ASKERLİK Uygulaması NASIL SON Haber TIKLA ÖĞRENN
Askerlik DÜŞÜYOR Mu, Askerlik DÜŞECEK metre? Askerlik Süresi Düşecek m.? 2018 Askerlik kısalıyor mt.? Askerlik 9 aya düşecek metre? ASKERLİK Son dakika gelişmeleri burada. Tek Tip Askerlik uygulaması çıkacak metre? Askerlik süresi son dakika haberleri... Askerlik süresi son dakika gelişmeleri internette sıkça araştırılıyor. Askerlik süresi düşecek metre, askerlik 9 aya düşecek metre, Tek Tip Askerlik uygulaması çıkacak m.? 2018 askerlik süresi kısalıyor mu

Gibi konuları merak edenler internetten sürekli olarak 'askerlik süresi son dakika' haberlerini araştırıyor. Tek tip askerlik ve askerlik süresi ile ilgili merak edilenlere alakalı Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklamalarda bulundu. Askerlik süresi düşecek mt.? İşte o açıklama... Son dakika! Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, zorunlu askerlikle alakalı yaptığı açıklamada, "Tek tip askerlik ile alakalı 2-3 aydan bu güne kadar çalışma yürütülüyor, henüz neticelenmedi. 2-üç ay arasında bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkartıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor." dedi.

 

ASKERLİK SÜRESİ KISALIYOR MU? ASKERLİK SÜRESİ DÜŞECEK Mİ, DÜŞÜYOR MU?
Basın çalışanları tarafından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’a; "Tek tip askerlik tartışmalarıyla ilgili bir emek harcama var mt.?" benzer biçimde yönelttiği sorular karşısında yanıt verdi. Yeni askerlik sistemi hususunda açıklamalarda bulunan İbrahim Kalın; "Zaman vakit Sayın Cumhurbaşkanımızın gündemine de getirilen bir konu bu. Aslında nihai olarak varılmak istenen nokta profesyonel bir ordu. Böylece de zorunlu askerliğin yine formüle edilmesi, tek tip askerlik denilen şeyde sürelerin bir tek duruma gelmesi konusu... Şimdi bu doğal uzun vadeli bir proje. Bugün nedeniyle, yürüyen bir emek harcama var diyemem fakat Türk Silahlı Kuvvetleri aslen ordu çalışanları sebebiyle yüzde 50 civarında profesyonelleşmiş durumda aslına bakarsanız. Oran şekilde o noktaya geldik. Bunun öteki boyutları tabii ki tartışılacak, müzakere edilecek. Kabine, Meclis ayağında bunlar konuşulacak" ifadelerini kullandı.

 

TEK TİP ASKERLİK NEDİR?
Yeni sisteme ilişkin kulislerde değişik tercihler dillendiriliyor. Bu seçenekler içinde, uzun ve kısa dönem askerliğin yerine 9 ay süreli tek tip askerlik sistemi öne çıkıyor. Bu sistemde üç aylık esas askerlik eğitiminin arkasından altı aylık süreye ilişik ise isteyenlerin bedelini ödeyerek terhis olabildiği, isteyenlerin ise belirlenecek aylık ücret karşılığında askerlik hizmetine devam edebileceğinden laf edilmekte. Bunun asgari ücret üstünden belirleneceği bildirilirken, esas askerlik eğitimi sonrasına ait ihtiyaç duyulan alanlarda amme hizmeti seçeneğinin gündeme getirilebileceği de konuşuluyor. Kulislerde buna ilişik, “Kamu hizmeti seçeneği, öğretmenlik ve doktorluk gibi gereken alanlar için düşünülebilir” değerlendirmesi yapılır.

ASKERLİK SÜRESİ DÜŞECEK Mİ?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Gereken hazırlıkların ve planlamaların yapılmasının ardından Türkiye’yi tekrar bedelli kanunlarına gereksinim duyulmayacak bir askerlik sistemine kavuşturmuş olacağız” dedi. Bunun üzerine dikkatler yeni sistemin ayrıntılarına çevrildi.

Kulislerdeki yeni sistemle ilgili öne çıkan 9 ay tek tip askerlik fikri reel olursa hali hazırda geçindiren 12 ay zorunlu askerlik süresi 9 aya düşmüş olacak. Ancak lisans mezunu erlerin 6 ay olan mecbur askerliği ise 9 aya çıkmış olacak. Kulislerde konuşulan yeni sitem yasalaşırsa; bedelin ödenmesi şeklinde ise 9 aylık askerlik 3 ay temel tahsilden ibaret olacak.

Bedelli Askerlik Yapacak Avukatlar İçin Kanun Teklifi
TEKLİF YASALAŞIRSA AVUKATLAR ASKERLİĞİ ADLİ TATİLDE YAPACAK
CHP'li Antmen, bedelli askerlik için başvuran avukatların 21 günlük esas askerlik eğitimlerini adli tatilde tamamlayabilmeleri için harekete geçti. Antmen'in Meclis Başkanlığı'na verdiği kanun teklifi yasalaşırsa bedelli askerlik meydana getirecek avukatlar, bağlı bulundukları askerlik şubesine başvurarak, 21 gündelik süreyi adli tatilde yapabilecek.

"VATANDAŞLARIMIZ MAĞDUR OLACAKTIR"

Antmen, yasa teklifinde avukatların, yargılamanın esas aktörleri ve savunmanın temsilcilerini bulunduğunu belirterek, "Hem mübarek savunma hakkı aynı zamanda yasal süreçlerin tamamında adeta bel kemiği olan avukatların meslek yükü düşünüldüğünde zamanın ve zaman kaybının ancak avukatlar için değil; en başta vatandaşlarımız açısından ne çeşitli mağduriyetlere yol açacağı ayrım edilecektir" dedi.

"KAMUDA EŞİTLİK SAĞLANMIŞ OLACAKTIR"

21 günlük zorunlu hizmet süresi için bedelli askerlik hakkından faydalanmak isteyen öğretmenlerle alakalı doğru karar alınarak, tatil döneminde de yapmalarının sağlandığını belirten Antmen, şunları kaydetti: "Öğretmenler benzer biçimde avukatlar da 1136 sayılı 'Avukatlık Kanunu'nda belirtildiği üzere kamu hizmeti yapıyor. Bedelli askerlikten faydalanmak dileyen avukatların 21 günlük zorunlu hizmet süresini adli tatil döneminde yapmalarının önünü açmak hem yargı müesseselerinde aksamaların önüne geçecek hem vatandaşların olası mağduriyetlerinin engellenmesine niçin olacak aynı zamanda öğretmenlere tanınan hakkın avukatlara da getirilmesiyle kamuda eşitlik sağlanmış olacaktır."


"ASKERLİK Süresi DÜŞTÜ MÜ? ASKERLİK Kısalıyor MU? TEK TİP ASKERLİK Uygulaması NASIL SON Haber TIKLA ÖĞRENN konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere ASKERLİK Süresi DÜŞTÜ MÜ? ASKERLİK Kısalıyor MU? TEK TİP ASKERLİK Uygulaması NASIL SON Haber TIKLA ÖĞRENN ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ASKERLİK Süresi DÜŞTÜ MÜ? ASKERLİK Kısalıyor MU? TEK TİP ASKERLİK Uygulaması NASIL SON Haber TIKLA ÖĞRENN ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0